112 Acil Hizmetleri Kötüye Kullanılıyor

0
2008
istanbul-kkm

İstanbul’da her gün 40 bin çağrıya cevap veren 112 ekipleri, sürücülerin yol vermemesinden şikâyetçi.

İstanbul Acil ve Afet Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik112 Acil hizmetleri‘nin vatandaş tarafından kötüye kullanıldığını söylüyor. Herkesin kendisini acil vaka olarak gördüğünü ifade eden Doç. Dr. Özüçelik,  “Son 1 ayda yaşanan grip salgını ile birlikte İstanbul’da günde 1000 kişinin altında hasta gören hastane acili kalmadı. Maalesef bu hastaların hepsi acil değil. Yüzde 80-90’ı acil olmayan, aile hekimleri ile hatta evde basitçe istirahatle çözülebilecek hastalarımız şu anda acil servise geliyor. Aynı hastalarımız maalesef 112 aracılığı ile gelmek istiyor. Gerçekten acil olan değil, acil olduğunu düşünen herkes 112’yi aramaya başladı. Kalp krizi geçiren de burnu akan da 112’yi arıyor” dedi.
GÜNDE 1500 SEFER
Vatandaşların 112’ye ulaşamadıkları ya da ambulansların geç gelmesi gibi şikayetlerinin olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özüçelik,  112 Komuta kontrol merkezinde günde 40 bin çağrı aldıklarını ve 1500 ambulans çıkardıklarını belirterek, “Bu aramaların içinde tıbbi danışmanlık yaptığımız, telefonda sağlık tavsiyesinde bulunduğumuz ya da bir sağlık merkezine yönlendirdiğimiz kişiler de oluyor. Hepsini toplarsanız gelen çağrıların 10 bini gerçek anlamda sağlık desteğine ihtiyacı olan kişiler, 30 bini boş çağrı.

Ben aynı zamanda bir afetçiyim ve bu çağrı miktarı ancak bir afet durumunda olabilir. Her gün adeta bir afet yaşıyoruz. Bu çağrılar hem telefonları hem de gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım edecek personeli engelliyor” diye konuştu.

Trafikte ilerleme konusunda da sıkıntı yaşandığını aktaran Doç. Dr. Özüçelik, “Geçtiğimiz yıllarda bütün dünyada uygulanan ve ambulansın orta şeritten gittiği ‘fermuar sistemine’ geçmiştik. Ancak ne yazık ki bunu gerçekleştiremiyoruz. Şu anda ambulanslarımız vakaya ulaşmak için dünyanın hiçbir yerinde olmayan ‘zig zag’ yöntemiyle gidiyorlar; yani hangi şerit uygunsa o şeridi deniyorlar. Sürücülerden arkalarında ambulansı gördükleri anda sağ şeritte iseler daha da sağa, sol şeritte iseler sola kaçarak yol vermelerini istiyoruz. Yol vermedikleri o ambulansın içinde en yakınları da olabilir” dedi.

MUAYENEYE AMBULANSLA GİTMEK İSTEYEN HASTA VAR
Vatandaşın acil kavramı ile ilgili bilincinin artması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Özüçelik, “Çok acıdır ki, ambulanslar taksi gibi kullanılıyor. Acile gitmek isteyenler daha iyi ilgilenileceğini düşündüğü için 112’den ambulans çağırıyor ya da hastane randevusu olanlar bile ambulans kullanmak istiyor” dedi.
Çağrı saatlerine değinen Doç. Dr. Özüçelik, “Sayısı az olmakla birlikte ciddi kalp hastaları, ciddi trafik kazaları, serebrovasküler hastalıklar gece vaktinde gelir. Gece yarısı ve sabaha kadar gelen ve ambulans gönderilmesine karar verilen çağrıların önemli bir bölümü gerçekten acildir. Bu saatlerde daha çok kalp krizi, felçler, ciddi trafik kazaları ile ilgili çağrılar alıyoruz” diye ekledi.
10 DAKİKADA ULAŞIYORUZ
İstanbul içinde ortalama 10 dakikada hastaya ulaşıldığını hatırlatan Doç. Dr. Özüçelik, “Ancak genellikle hasta yakınlarından doğru adres bilgisi alamıyoruz. Bu da işimizi zorlaştırıyor” dedi.
Kamu hastanelerinin bölgelere göre ayrılması sebebiyle ambulans organizasyonunun da buna göre düzenlendiğini söyleyen Doç. Dr. Özüçelik, “Buna göre vakayı mümkün olduğu kadar kendi bölgesinde nakletmeye çalışıyoruz. Bakırköy bölgesindeki bir hastayı Bakırköy bölgesindeki bir hastaneye götürülmesi hem hasta hem de 112 açısından daha uygun. Bu arada hangi hastanın hangi hastaneye gitmesi konusunda bizi yönlendiren otomasyon sistemimizi yeniliyoruz” diye konuştu.

 

Ziyneti KOCABIYIK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin