112 Acil Servis’te Refekatci Sorunu

0
2523
112-acil-servis-refakatci

Son zamanlarda halkımızdan sitemize 112 Ambulansının hasta taşırken hasta yakını almadığına ve mağdur olduklarına dair bazı mesajlar gelmektedir.Vatandaş  hastasının yanında gitmek istediğini ve gitmediği takdirde hastasının hastanede hasta kayıt işlemlerini yaptırırken sorun yaşadığını belirtmekte…

Tabi bu durumu bize bildirirken de 112 personelinin bir emir kulu olduğunu amirleri ne derse onu yaptıklarını ve ambulansta çalışan sağlık personelinin bu mağduriyetten sorumlu olmadıklarını belirtmeden de geçmiyor.

Sitemiz mail adresimize gelen mesajlardan bir tanesi

Ali Yılmaz

Geçen pazar günü oğlumun bir anda karnı ağrımaya başladı, Bulunduğumuz kasaba hasta olmayınca ve aile hekimliği kapalı  olunca oğlumu muayene ettirmek için 112 acilin olduğu sağlık ocağına götürdüm. Orada oğlumu muayene ettiler apandist olma şüphesi  olduğunu söylediler ve ilçe hastanesine götürmeleri gerektiğini söylediler. Bende tamam götürelim dedim. Oğlumu ambulansa aldılar,bende ambulans ile gidebilirmiyim diye sorunca bana sağlık bakanlığının hasta yakını almalarını yasakladığını sadece bebeklerin annelerini ve yatalak durumda olan hastaların yakınlarını alabileceklerini söylediler. Benimde şahsıma ait aracım olmadığı için ilçeye gitmemin hastaye ulaşımımın zor olacağını söyledim. Fakat beni ambulansa almadılar. Bu durumda hem hastam mağdur oldu hemde ben mağdur oldum. 

Bu mağduriyetimi bildiren mesajı size göndermemin sebebi, Biliyorum ki bu  benim yaşadığım mağduriyeti bir çok hasta yakını yaşamaktalar.Ben pazar  gün gündüz olduğu için biraz geçte olsa hastaneye ulaşabildim. Peki akşamları yakınları ambulansla hastaneye gidenler ne yapacaklar bilmiyorum. Benim yaşadığım mağduriyetten ambulansta çalışan sağlıkçıları sorumlu tutmuyorum. Bizim bu sorunumuzu çözecek olanlar ambulans çalışanları değil Sağlık Bakanlığı yetkilileridir….

Sitemize gelen bu şekilde bir çok mesaj var. Sağlık Bakanlığı son genelgesi ile hasta yakını alınmasını yasaklamıştı.Daha önceki yayınlanan genelgelerle refakatçi formu imzalatılarak hasta yakını alınabileceği konusunda biraz daha ılımlı yaklaşmıştı. Son zamanlardaki sağlık çalışanlarına şiddetin artması, ve Ambulans kazalarının artması sonucunda hasta yakınının hayatını kaybettiği durumda tazminat ödemek zorunda kalınca daha geniş kapsamlı bir tedbir almış.

Sağlık Bakanlığının hem hasta yakınlarının ve hemde hasta yakınları ile karşı karşıya gelen sağlık çalışanlarının bu sıkıntısına kulak vereceğini ve sorunu çözeceğini düşünüyoruz…

Kaynak : Sagliginnabzi.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin