112 Acil’in Bilinmeyenleri

0
2118
112_acil

112 Acil Servis, İnsanların Zoru Durumda Kaldığı Zaman Aradığı Birimdi. 112 Acil Servis Çalışanları 7/24 Nöbet Tutarak Bize Hizmet Vermektedir. Genellikle 112 Acil Servis’e “Niye Geç Kaldın!” Diye Tepki Gösteriyoruz. Oysa Vakayı Verişinizden Ambulansın Gelişine Kadar Çekilen Sıkıntılar Görülmez.

112 Numarası Genellikle Telefon Sapıkları, Telefonunun Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etmek İçin Arayanlar, Çocuklar vs. Tarafından Meşgul Edilmektedir. 112 Merkezine Gelen 25.000 Çağrının Sadece 1.000’ine Ulaşılır. Bu Yapılan Sahte Aramalardan Dolayı Gerçekten Ambulans İhtiyacı Olanlar Sıkıntı Çekerler.

Hasta Yakınları İçin Dakikalar Saat Gibi Gelir. 112’yi Aradığı Zaman Ambulans Şıp Diye Gelsin İsterler. Ambulans En Erken Sürede Olay Yerine Varmaya Çalışıyor. Hasta Yakınları 2 Dakikada Ulaşılan Vakalarda Bile “ Birde Geç Geliyorsun! Kaç Saattir Seni Bekliyoruz!” Diye Sitemde Bulunup Hakaret Ediyorlar. Hakaretler Bir Yana Birde Darp Ediyorlar 112 Çalışanlarını. 112 Çalışanları İste Hastaya Elinden Geldiği Kadar Tebessüm Göstermeye Çalışıyorlar. 112 Personelinin Tek İsteği Hasta Yakınının Sakin Olması ve 112 Personeline Yardımcı Olması. Hasta Yakını 112 Personeliyle Kavga Edeceği Yere Hasta Hakkında Bilgi Verse İlk Yardıma Daha Erken Başlanır.

Ambulansın Geç Kalmasının Nedenlerinden Biri İse Vakaya Giderken Geçirilen Trafik Kazalarıdır. Bu Şekilde Ambulans Personellerinin Kimisi Yaralanıyor Kimi Şehit Oluyor. 112 Personelleri Vakaya Çıkarken İlk Önce Hastayı Düşünüyor. Ölüm İle Yaşam Arasında Ki İnce Bir Çizgide Yarışıyorlar. Biz Halk Olarak’ta Şunu Düşünmeliyiz “ 112 Acil Çalışanları Can Kurtarmaya Gidiyorken Onlarında Can Kurtarıcıya İhtiyacı Olması.”

112 Acil Servisi Denizden,Karadan,Havadan ve Trafiğin Yoğun Olduğu Yerlerde Motorize Ekiplerle Hizmet Vermektedir. Zorlu Hava Şartlarında (Karlı Havalarda) Ulaşılamayan Vakalara Kar Paletli Ambulanslar Hizmet Veriyor. Şehirler Arası Nakliyatta İse Helikopter Ambulans Bize Hizmet Verir.

Karşımıza Bir Vaka Çıktığında İlk Olarak 112’yi Arayıp Vaka Bildirelim. Sonra Biliyorsak Eğer İlk Yardım Yapalım. Bilmiyorsak Eğer Hastaya Dokunmayalım ve Çevredeki İnsanlarında Dokunmaması İçin Bilgi Verelim.
112 Acil Servis Ekibinin Sorunlarından Birisi İse Yolda Ambulansa Yol Verilmemesi. Ambulansın Yolu Boşaltmasını Söylediği Halde Israrla Yol Vermek İstemeyen Şoförler Var. Büyük Şehirlerde İse Araçlar Güvenlik Şeridine Giriyorlar. Bu Şekilde Ambulans Vakaya Ulaşamıyor. Eğer Vakayı Almış Geri Dönüyorsa Ambulanstaki Hastanın Durumu Kötüye Gidebilir.

Biz İlk Önce 112 Acil Çalışanlarına Anlayış Göstermeliyiz. 112 Acil Numarasını Gereksiz Yere Rahatsız Etmemeliyiz. Çünkü Bir Gün Bizimde 112 Ye İhtiyacımızın Olacağını Düşünerek Hareket Edelim. Trafikte Ambulanslara Yol Verelim. Çünkü Ambulansta Acil Bir Hasta Olabilir ve Bu Hasta’da Sizin Hastanız Olabilir. Unutmayalım Ki Trafikte 2 Dakika Bile Hayat Kurtarır. 112 Personellerini Darp Edeceğiniz Yere Yardımcı Olsanız Hastanız Kendini Biraz Daha Erken Kurtarır. Şu da Var Ki 112 Acil Servis Bize Dostlarımızdan Bile Erken Gelen Kişilerdir.

Musa ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin