112 Çalışanları Endişeli

0
7025
112-calisanlari-att-paramedik

Yardım için gittiğimiz evde az daha canımızdan oluyorduk!

Avrupa Yakası 112 Komuta Merkezi’nin şefi Dr. Sema Selvioğlu, 20 yıldır 112 sisteminin içinde olduğunu söylüyor. Henüz 6 aylık hekim iken ambulansta çalışmaya başlayan Dr. Selvioğlu, bugüne kadar çeşitli birimlerde görev alarak, 112 sisteminin bütün değişimlerini bizzat yaşamış. Acil sağlık sisteminin dünya için eski ama Türkiye için yeni olduğunu hatırlatan Dr. Selvioğlu, Türkiye için yaklaşık 40 yıllık geçmişe sahip olan ambulansla acil sağlık hizmetinin gelişim hızına vatandaşın henüz yetişemediğini belirterek,  “20 yıl önce İstanbul’da 20 Ambulansla başladık. Bugün sadece Avrupa yakasında 100 ambulansımız ve 3000 personelimiz var.

Teknolojik olarak da hızla büyüdük. Vatandaşın acil hizmet algısı bu hıza yetişemedi. Vatandaşımız acil hizmetleri nasıl kullanacağını bilemiyor. Kalp krizinde de kullanmak istiyor, kulak ağrısında da… Karmaşa buradan çıkıyor” diye aktarıyor. Acil sağlık hizmetlerini bir de vatandaşla asıl yüz yüze gelen kişilerle, yani Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ile konuşmak için “nokta” olarak tabir edelin bir 112 istasyonuna gittik. “Nokta”dan hareket ettikleri andan itibaren neler yaşadıklarını bir de onların ağzından dinledik.

2007 yılından bu yana Bağcılar 112 Acil İstasyonu’nda görev yapan ATT Fatma Akman, trafikteki vatandaşların duyarsızlıklarından şikayetçi. Günün her saatinde yoğun olan İstanbul trafiğinde, bir hayat kurtarmak için hastaya ya da hastaneye en kısa sürede ulaşmaya çalıştıkları halde çoğu zaman kendilerine yol verilmediğin söyleyen Akman, “Bir de sirenden rahatsız olduklarını belirten işaretler yapıyorlar” diyor.

Özellikle gece gelen çağrılarda ve sokaktaki bir vakaya yönlendirildiklerinde tedirginlik hissettiklerini söyleyen Firdevs Tuncay ise hasta yakınlarının şiddetinden ve can güvenliklerinin olmamasından şikayetçi. “Gecenin bir vakti kimin evine gittiğimiz belli değil” diyen Tuncay’ın başına,  bir seferinde bir hasta yakını tarafından silah bile dayanmış. Firdevs Tuncay, hiç unutamadığı o anı şöyle anlatıyor: “Kalp krizi geçiren biri için çağrı yapılmıştı. Eve ulaştık. Hasta baygındı. Ben hastayla uğraşırken, birden bire ensemde bir demir parçası hissettim. Silahtı. Oğluydu sanırım ‘Bu adamı yaşatacaksın, başka şansın yok. Yoksa seni öldürürüm’ dedi. O an ne yapacağımı bilemedim ve tabi ki çok korktum…

2010 yılından bu yana ATT olarak çalışan Firdevs Akman, yaptığı iş sebebiyle omuz kasında yırtık olduğunu söylüyor. İstanbul’un yoğun trafiğinde zamanla yarışan sağlık ekipleri, ilk müdahaleyi ambulansta yapıyor.

Kadrolu bir sapığın hüzünlendiren hikayesi Avrupa Yakası Komuta Merkezi şefi Dr. Sema Selvioğlu, merkeze gelen çağrılarda trajikomik olaylara da rastladıklarını ifade etti. Selvioğlu, yaşadıkları ilginç bir olayı şöyle anlattı: Arayan telefonları henüz göremediğimiz 1999 yılı öncesinde, Z. adlı kadrolu bir sapığımız vardı. Hemen her gün Murat’ı soruyor. Sabah başlıyor, gece yarısına kadar. Bir gün ona, ‘Murat artık polis oldu. 155’i ara’ diyorlar. Telefonları  kesiliyor ama bir süre sonra polis arkadaşlar, ‘lütfen sapığınıza sahip çıkın’ diyor. Biz Z.’ye Murat yine 112’de işe başladı dedik. Telefonlar ekranda çıkmaya başladıktan sonra Z’nin telefonunu da gördük ve geri aradık. Telefona çıkan annesine, aranan yerin 112 olduğunu ve telefonların meşgul edildiğini söyledik. Bizim de anladığımız gibi Z. aslında psikolojik problemleri olan bir kızmış. Bizi aramadığı dönemlerde Bakırköy’e yatırıyorlarmış ve tedavi görüyormuş. Daha da acısı küçüklüğünde Murat diye biri ona tecavüz etmiş…”   Ziyneti KOCABIYIK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin