112’de Mesai Saati Değişikliği

16
7553
acil1

Son zamanlarda idare tarafından uygulanmak istenen 12/36 çalışma sistemi çalışanların motivasyon düşüklüğüne ve bir çok aksamalara, hatta bir çok personelin dinlenmeye bile zaman bulamayacağı düşüncesindeyim. Buna benzer çalışma sistemleri daha önce denenmiş ama başarılı olmadığını bir çoğumuz görmüştük.

Akşam saatlerinde nöbetten çıkan ekip evlerine nasıl ulaşacaklar küçük şehirlerde ulaşım sıkıntılı ve zor. Her çalışanın kendine ait bir aracıda yok !. Ambulanslar personeli evinden alıp evine mi bırakılacak? İl dışı sevkler nasıl olacak ? 24 saatlik bir yolda 2 ekip mi gidecek hasta nakline ? Yada tek ekip gidecekse tuttuğu fazla nöbet parasını alabilecek mi ? Personel sayısının az olduğu yerlerde bu sistem nasıl yürüyecek ? Bunun gibi daha bir çok soru işareti var eğer bu çalışma sistemi olursa başarı artacak mı yoksa tam tersine düşecek mi ?

112-mesai-saati

Bence çalışma saatlerinin değiştirilmesi yerine idarecilerin çalışan personele daha alakalı daha anlayışlı yaklaşması gerekiyor. Ambulansta bulunan malzeme eksiklikleri, istasyonda bulunan yetersiz ısınma sorunları, yemek problemleri, Personelin kıyafet eksikliği, yetersiz personel sayısı,  112 standartlarına uygun olmayan istasyonları, tecrübesiz ambulans sürücüleri, bozuk ambulansları, eğitim eksikliklerini ve buna benzer bir çok eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.

Eminim ki bu eksiklikler tamamlansın avrupa standartlarından daha iyi bir 112 sistemimizin olacağından hiç şüphem yok !

Bu konuda 112 çalışanlarınında düşüncelerini almak istiyorum. Yorumlarınızı yorum kısmına yaparsanız sevinirim…

www.parsef.com

 

 

16 Yorumlar

 1. Burada birkaç niyet söz konusu: 1) 112 dibe vursun ve çalışanlar dahil herkes özelleştirmeye karşı çıkmasın. 2) Eksikler çok. Herkes can derdine düşsün, böylece yöneticilerin hataları kamufle olsun. 3) Ölümü gösterip sıtmaya razı edelim. Böylece son derece olumsuz olan çalışma şartlarına itiraz eden olmasın.
  Fakat en üzücü olan durum, 112’yi 112 nedir bilmeyen insanların yönetimine bırakmak.

 2. Son derece yanlış bir sisteme doğru sürükleniyoruz hali hazırda ki 112 sisteminde bile şu an içim bölge bölge farklılık gösteren aksaklıklar var ki sözde idare düşünce yapısı şimdi de 12/36 yı düşünüyor  ivedi şekilde bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekmekte. aksi takdirde büyük bir tepki verim düşüklülüğü ve şiddetli bi şekilde sistemde aksamalar meydana gelecektir. ve çalışanlar biziz zorluğuda cefayı da gören biziz bizlerin görüşü alınmadan kesinlikle haydi bi gece bu  karar alınıpda 8 il valiliğine gönderme durumumu kesinlikle olamaması gerekmektedir ve biz 112 çalışanların bu duruma şiddetle karşı olduğumuzu duyurmamız gerekir.

 3. Sinan hocama katılıyorum.KKM’de çalışıyorum.Şuan için sistem bana göre yolunda(saat anlamında) ama alanda 12-36 saatleri çok saçma.Zaten 24 saatlik sistemde bile personel nakilleri ekiplerin off olmasına neden oluyor. İyi yönde hiçbir gelişim yok. Göremiyorum. Elimde olsa 5×1 yapardım. Diğer illerde olduğu gibi. Zaten İstanbul çok yoğun. Bu yoğunlukta sistemi daha da zorlaştırmaya gerek yok.

 4. böyle bi sistemin yapılması çok yanlıs 112 de calısanların colugu cocugu var uzaktan geleni var vs vs dinlenmeye vakti kalmıyo bu sistemde hersey zor olacak ve özellikle sağlık sisteminin gelişimi söz konusu da olamaz…

 5. olmaz kardeş boşuna uğraşmasınlar tüm 112 ler 24 saat mesai saatlerinden memnunlar boşuna uğraşıyor bakanlık iyi o zaman ben periferde çalışıyorum 10 dan sonra araç yok 12 de nöbete geleceksem ambulans gelsin evden beni alsın yada özel servis tutsun bakanlık çok bilmişlik yapıyorlar neymiş performans nöbetin son saatlerinde düşüyormuş asıl personelin nöbetleri sıklaşırsa performans düşer iyi o zaman ben 12 de nöbeti devredeceğim zaman devir zamanına 10 dk kala vaka çıksa hangimiz gidecek yada 1 saat kala gittim vakaya üst üste 2 vaka çıktı 3 de geri geldim kim ödeyecek benim fazla çalışmamı ben 12 de nöbet devredecem gelsin ben vakadayken arkadaşım orda devredeyim ambulansı oldu gitti yani milletin huzurunu bozmasınlar 112 leri ancak 24 saat çalışma sistemi paklar gerisi işe yaramaz tüm bakanlık ilgililerini duyrulur zaten 1 tek çalışma saatlerinden yana sıkıntım yok bari ona da dokunup bizi dahada huzursuz etmeyin

 6. gerçi ben emekli oldum ama gördügüm kadarıyla 5 günde bir uygun gözüksede diger çalışanlara göre haksızlık  3 gün istirahat bir gün çalışmada arkadaşların 112 ye önem vermelerini azaltıyor çok arkadaş 112 yi 2. iş görebiliyor benim düşüncem acil tazminatları verilip istedikleri saati yapmaları ama 112 çalışanı 2.iş aramaya mecbur kalmamalı ayni emniyet çalışanları gibi dışarıdan görüldügü gibi kolay degil 112 eger tam anlamıyla yapılırsa yoksa sorunlar hiç bitmeyecek gibi gözüküyor 

 7.  112 Acil servis çalışanlarının performansını düşüren konular olumsuz çalışma şartları, yaşadıkları sorunların çözüme kavuşturulmamış olması ve amirlerin personele karşı sergilemiş oldukları tutumlardır.
  Bazı iller de hala 112 çalışanlarına yemek verilmemektedir, bunun yanında 112 çalışanları hastaların yada hasta yakınlarının saldırılarına maruz kalmakta ve buna karşı bir çözüm bulunmuş değil, Gece-gündüz ,yaz-kış,soğuk-sıcak,yağmur – çamur  demeden ve kendilerine karşı yapılan bütün saldırılara rağmen halka hizmet etmeye devam etmektedir. Suç sadece bakanlıkta değil medya da sağlık çalışanları ile çok uğraşmaktadır. Takdir edilecek durumda bile medya tarafından eleştirilmeleri, trafikteki şoförlerin yol vermemeleri, vermedikleri yetmezmiş gibi 112 ambulans şoförlerini sıkıntıya sokacak şekilde davranmaları 112 acil servis personelinin performansının düşmesine sebep olmaktadır.

 8. kesinlikle bu sistem ters tepecek. il dışı gittiğimizde mesailer nasıl olacak vakalarda mesai dolunca yollarda hastaların evindemi nöbet devri yapacağiz acaba dinlenecekmiyiz daha fazlamı yorulacağız. herkes bence bu sistemi birdaha gözden geçirmeli performans sistemdeki eksiklilkler çözülerek dahada artar. mesai saati değişiminde personel arasında bile huzursuzluklar çıkacak moral motivasyon kalmayacak..

 9. bu düşünülen sistem ile biizm başımıza gelecek kötü şeyler dışında hiç bişey elde edilmeyecek.mahalle aralrında bekleme noktalırımaz ve güvenlik yok.akşam saatlerinde nöbet değişmek çok zor ekip vakada olabilir mesai bitimine yakın vaka çıkabilir hem gelen hem çıkan zor durumda kalacak mesela ben merkeze 22 km uzaklıkta bi beldede oturuyorum ve belli bi saaten sonra araba yok.mersindede sorunlu bi bölgede çalışıyorum.akşam oraya tek başıma geldiğimi düşünmek bile korkutuyor.lütfen kimsenin canı yanmadan bu fikirden vazgeçilsin.bu performansı  arttırmak yerine daha çok düşürecek.kimsede çalışma şevki kalmayacak.eğer kalite arttırmak için bişey yapılmak isteniyosa çağrılar süzülsün.vakalara blok konsun böylece gerçekten ihtiyacı olana haksızlık yapılamamış olur.halk 112 konusunda bilinçlendirilsin.çalışanların barınma yemek ginbi şartları düzeltilsin.rikli birim olduğumuz ve yıpranma payımız kabul edilsin.sorunlarımızı düzeltmek yerine arttırmayın lütfen.lütfen bu konuda gerçekten kimsenin canı yanmadan birileri bişeyler yapsın.çalışma saatlerimize dokunulmasın

 10. biz 112ciler olarak gerçekten özveriyle çalışmaktayız.nöbetlerimiz çok yoğun geçmekte ve heran bir risk faktörüyle karşılaşabiliyoruz.çalışma saatimizin 24 sat esasına uygun olarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum.12 36 sistemini bize dayatarak getirmeleri gerçekten çalışma hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek ve nöbete gelmek bizler için hem çok zor hemde çalışma şevkimizi kıracak şekilde olacaktır.bu sistemi getirirken biz çalışanlarında fikrini almaları gerektiğini düşünüyorum o sistemde çalışacak olan ve zorlukları yaşayacak olanlar bizler olacağız sonuçta.ilçelerde çalışan ulaşım sorunu olan arkadaşlarımız mevcut bunlarda göz ardı edilmemeli.gidilen vakalar çok vahim olabiliyor kazalar intiharlar kavgalar görüyoruz.bu tür vakaları hergün görmek hergün kötü olaylarla karşılaşmak bizim psikolojimizi bozacak herkes gibi 112 çalışanlarıda insan sonuçta bunları unutmadan hakkımızda kararlar alınsın istiyorum.biz özveriliyiz gerçekten insanların en zor anlarında yanlarındayız.bizlerin şevkini çalışma isteğini kırmayacak adımlar atın bizi destekleyin koruyun yanımızda olduğunuzu hissettirin işte o zaman türkiye olarak hep imrendiğimiz avrupa standartlarında bir 112 sistemini görmüş olursunuz.bu yazdıklarımın hepsi bütün 112 çalışanlarınında düşüncesi olduğunu düşünüyorum.

 11. Kesinnlikleee sacma ugrascak baska bisey kalmadida simdide saatlere mi taktilar kafayii balatalar gitmis ambulansla vakaya çıkarıyorlar degistrmiyorlar da saatlerimi degistiriyorlar yazikkk yaaa vallahi boyle sacmalik olmaz

 12. Bu işin içerisinde olan bir kişi olarak yorumladığımda işimizin mesai saatleri şuan için düzgün.En azından nöbet devir saatleri tam yerinde kendi adıma konuşacak olursam benim bulunduğum ilde 112 personeli mesai saati açısından sıkıntı çekmiyor.Ortam,kıyafet,yemek v.b gibi bazı sorunlar bazen yaşanabiliyor ama mesai saatiyle ilgili bir sıkıntı yok.Evde kaldığımız süre de iyi.24 saatlik nöbette de personel üstüne düşeni yapıyor ne son dk dır başkası gitsin meselesi var ne de başka birşey.Dışarıdan yorumlayacak olursam; vatandaş,hastalar,hasta yakınları çok güzel ve rahat bir meslek olduklarını düşünüyorlar.Canla başla çalıştığımızı bilmiyorlar onlara göre hafta da bir kez giden kral bir iş olarak görülüyor.Fakat durum böyle değil. Şimdi kendi düşünceme gelirsek biz mesai saatlerinden memnunuz.Mesai saatlerinde,evde kalma süresinde,nöbet değişiminde v.b bunlarda bir değişikliğe gidilmesin.Kıyafette,yemekhane de .vb şeylerde düzenleme yapmak istiyorlarsa yapsınlar ama mesai saatlerine dokunmasınlar hem performansa hem de başka olumsuz nedenlere yol açacaktır.Bu yeni değişiklik olmamalıdır.

 13. 12 saat nöbet yoğun olan istasyonlar için avantaj ama 36 saat dinlenmek için yeterli bi saat değil eğer personel sayısı arttırılıp 12/48 yapılabilinirse olumlu yönde olabilir 

 14. bence olabilecek bir yöntem şekli değil bu.. sistemi iyice acımasız hale getirmekte anlamsız. ben bu değişikliği onaylamayanlardanım. 

 15. 112 özelleştirmeye doğru gidiyor. Zaten istenilen başarıldı. 112 yönetilmiyor, sürü güder gibi güdülüyor. Son zamanlarda ne Bakanlıktan adam gibi talimat geliyor ne Müdürlükler içi dolu bir çalışma yapıyor. Personel huzursuz ve duyarsız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin