112’de Yaşanan En Çok Sorunlar

0
4887
112-sorunlari

Parsef.com olarak yapmış olduğumuz 112’de Yaşanan En Çok Sorunlar adlı anketimizi sonuçlandırmış bulunmaktayız. Anket sonuçları aşağıdaki verilmiştir.

 • Güvenlik sorunları  92 oy
 • Komuta ile yaşanan sorunlar  80 oy
 • Yemek sorunları  63 oy
 • Standartları karşılamayan İstasyon sorunları  59 oy
 • Ambulans arıza sorunları  50 oy
 • Nöbet ücreti sorunları  49 oy
 • Zorla Sürücülük sorunları  45 oy
 • Yetersiz malzeme sorunları  43 oy
 • Kıyafet sorunları  36 oy
 • İletişim sorunları  31 oy
 • Ünvan Değişikliği sorunu  30 oy
 • Eğitim sorunları  27 oy

112’de Güvenlik Sorunları

Güvenlik konusunda en sıkıntılı ve zorlu mesleklerden biridir 112. Hasta yakınlarının yada hastaların sağlıkçılara olan tepkilerinden dolayı 112 personeli zor durumlara düşebiliyor. Bazen darp ediliyoruz bazen sözlü hakaretlere maruz kalıyoruz. Olay yerinde kolluk kuvvetlerinin olmaması güvenlik problemlerini arttırmaktadır.

 

Komuta ile Yaşanan Sorunlar

Komutanın bir çok asılsız telefon ihbarlarıyla karşılaşılmasından, hasta yakınları ile telefonda sözlü tacizlere yada hakaretlere maruz kalınmasından dolayı çağrı karşılayıcıların bazen 112 ekiplerine de sert tepki vermeleri yada 112 ekiplerinin komuta çalışanlarına ön yargılı davranmalarından dolayı sıkıntılar meydana gelmektedir.

 

Yemek Sorunları

Yemek saatlerinde çıkan vakalar sonucu bir çok ekiplerimiz yemek yeme konusunda problemler yaşamaktadır. Soğuk ve iyi çıkmayan yemekleri zorla personele yedirilmesi. 112 Personeline istediği yerde yemek yedirilmemesi gibi sorunlar personelin başlıca sorunlarındandır.

 

Standartları karşılamayan İstasyon sorunları

Türkiyede bulunan acil sağlık hizmetleri istasyonlarının çoğu standartları karşılamıyor. Bazı istasyonlar 2. katta bazı istasyonlarda acil çıkış merdiveni yok bazı istasyonlar tek oda bazı istasyonlarda ambulans park yeri yok. Bu standart olmayan durumlar listeledikçe uzayabilir.

 

Ambulans arıza sorunları

Yenilenen ambulans filosu ile artık ambulans arızaları yavaş yavaş sorun olmaktan çıkıyor. Yinede küçük ilçelerde ve yerleşkelerde eski ambulanslar yol ve iklim şartlarından dolayı sıkıntılar çıkarabilmektedirler.

 

Nöbet ücreti sorunları

Nöbet ücretlerinin bazı illerde düzenli verilmediği, bazı illerde hiç verilmediğini duyuyoruz ve biliyoruz. Bazı yerlerde ise nöbet ücreti yerine nöbet izni kullandırılıyor ama nöbet izni mantığını ben hala çözmüş değilim.

 

Zorla Sürücülük sorunları

Zorla sürücülüğün bazı yararlı kısımları var fakat sürücülük bilmeyen birisini sürücülük koltuğuna otutturulması hem personeller açısından hemde ambulansın devamlılığı açısından büyük zararlar oluşturmaktadır. Bu konu hakkında bir çok yazılar yazdık çizdik fakat hala bir sonuca varılamadı ve bazı yerlerde hala zorla sürücülüğe devam ediliyor.

 

Yetersiz malzeme sorunları

Bir çok yerde malzeme eksikliğinden dolayı personeller sıkıntı çekmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için çoğu personel kendi cebinden para vererek istasyonuna ya da ambulansına bir şeyler alıp müdürlüklerin yada başhekimliklerin yapması gereken şeyleri personel kendi kendine yapmaya çalışıyor.

 

Kıyafet sorunları

Yine büyük sorunlardan bir tanesi bana göre çünkü yılda bir kez verilen ve doğru bir şekilde dağıtılamayan 112 kıyafetleri bir çok personelin problemleri arasındadır. Standartları da karşılayacak bir yapıda olmayan kıyafetler çalışanların rahatlığını ve çalışma koşullarını da etkilemektedir.

 

İletişim sorunları

112 de iletişim sorunu başlı başına telsiz problemleri ve internet sağlayıcılarının tam olarak karşılanamamasından kaynaklanıyor. Bu zamanda hala telsiz iletişiminin nasıl oluyor da iletişim kopukluğuna neden oluyor ben henüz çözmüş değilim.

 

Ünvan Değişikliği sorunu

ATT arkadaşlarımızın Paramedik olarak mezun olmaları ama hala ATT olarak çalışmaları bir takım sıkıntılar çıkarmaktadır.

 

Eğitim sorunları

Bir çok bölge illerde düzenli ve sık aralıklarla yapılan hizmet içi ve sertifikalı eğitimler bazı illerde hiç yapılmamaktadır bu nedenden dolayı personellerde çalışma düzensizliği ve ekip olarak çalışma sıkıntıları doğuruyor. Yapılmayan eğitimlerden dolayı personellerde hastaya daha iyi bir hizmet sunmayı standartların altına düşürüyor.

ozelhaber
ÖzelHaber’de yazılan yazılar İzinsiz kesinlikle Kullanılması Yasaktır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin