Acil Durum Çantası Hazırlayın

0
10182
acil durum cantası

Merhaba arkadaşlar size küçük, hazırlaması kolay ve basit ama hayat kurtarıcı bir çantadan bahsedeceğim. ACİL DURUM ÇANTASI

Acil Durum Çantası ne işe yarar parsef kardeş derseniz sizlere belirtmek istediğim en önemli durumlar afet olaylarıdır. Afet olaylarında ilk saatler çok önemlidir. Çünkü siz ve çevrenizdeki insanlar çok panik halinde olacaklar ve ne yapacaklarını doğru düzgün planlamayıp bir çok eksikliklerle karşılaşabilecekler. Yerel yönetim veya kurtarma ekipleri de olaya anında müdahale edemeyebilirler işte böyle durumlarda hazırlayacağınız Acil Durum Çantaları sizin kurtarıcınız olacak.

Sizlere bu çantanın içinde ne olacak tek tek yazacağım. Bazı eşyalar ve malzemeler  komiğinize gidebilir. Örneğin çantada düdük bulunması gerekiyor. Bu düdük enkaz altında kalma durumlarınızda sizin kurtarıcınız olabiliyor.

Düdükten bahsettik ya hani şimdi bana şöle birşey diyebilirsiniz. Parsef kardeş iyisin hoşsunda enkaz altında kaldığımda çanta kucağımda olmayacak ki. Çantadan nasıl alıyım da düdüğü çalıyım. Evet haklısınız bunun içinde Acil Durum Çantanızı odanızın yatağınızın ve unutmayacağınız öyle bir yere koyacaksınız ki elinizi attığınız da ulaşabileceksiniz.

acil durum cantası

Acil Durum Çantasında Bulunmas Gereken Eşyalar;

 1. SU : Susuzluk sebebiyle böbreklerin iflas etmesi ölümle biten sonuçlar doğurabilir.İnsan, susuzluğa en fazla 4-7 gün dayanabilir.
 2. YİYECEK : (Uzun süre dayanıklı) Yüksek enerji içeren gıdalar; fıstık ezmesi, konserve, kraker, enerji barları gibi yiyecekler hayatta kalma şansınızı arttıracaktır.
 3. DÜDÜK : Enkaz altında, sesinizi çok uzaklara duyurma imkanı sağlayan düdükle, kurtarılma şansınızı arttırabilirsiniz…
 4. GİYSİ : Uzun süre eve tekrar girememe sıkıntısına karşı; battaniye, eldiven, giyecek, iç çamaşırı vb. eşyalar bulundurulmalıdır.
 5. İLK YARDIM ÇANTASI : Deprem yada doğal afet sebebli yaralanmalara acil müdahale edilmesini sağlar. (Önemli bir not: İlk yardım eğitimi alın! Hayat kurtarıcı olun)
 6. İLAÇLAR : (Kişisel, reçeteli ilaçlar) Kullanımı mecburi kişisel ilaçların, afet sonrası temin edilememesi ölüme kadar varan sonuçlar doğurabilir.
 7. NAKİT PARA : Atm ve bankaların yeterli hizmet veremediği afet durumlarında çantada bir miktar para bulundurmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.
 8. EVRAK DOSYASI : Afet sonrası, normal hayat koşullarına dönerken gerekli bilgi, telefon numaraları ve evrak fotokopilerinin deprem çantasında yer alması faydalı olacaktır.
 9. ÇOK AMAÇLI ÇAKI : Felaket sonrası ölümle sonuçlanabilecek durumlardan, kimi zaman küçük bir çakı ile kurtulabilirsiniz.
 10. CEP TELEFONU : Yedek bir cep telefonunun deprem çantasında saklanması,olası iletişim problemlerine karşı çözüm olacaktır.
 11. RADYO : (Yedek pilleriyle) Olası bir afet durumda , sizin dış dünya hakkında bilgi sahibi olanızı sağlayacaktır.
 12. FENER : (Yedek pilleriyle) Enkaz altında, elektrik kesintilerinde, ihtiyaçlarınızı göremez hatta 1 metre yakınınızdakilere yardım edemeyebilirsiniz. (Dinamolu fener kullanın)

 

Dikkat edin önemsemediğiniz bu bilgiler HAYAT KURTARABİLİR… !

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin