AKCİĞER KANSERİ

0
1483
akciger-kanseri

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer; şüphesiz vücudumuzun önemli organlarından biridir çünkü oksijen almını sağlar. Diğer bütün organlar gibi akciğeri de hücreler oluşturur ve bu hücreler de bölünerek çoğalırlar. Hücreler kontrolsüzce çoğaldığında tümör oluşturarak akciğer kanserine neden olurlar.

Ölüme neden olan kanser türleri arasında erkeklerde birinci, kadınlarda da ikinci sıradadır.Hastalığın en önemli nedeni tütün ürünlerini tüketmek olarak görünse de, hastaların %15’inin sigara kullanmadığı görülmüştür. Hastalık hava kirliliği , radon gazı, asbest ve genetik faktörler gibi bir çok nedene de bağlı olabilir.

Akciğer kanserinin iki türü vardır; birincisi küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK), ikincisi de küçük hücreli akciğer kanseri KHAK) dir.

Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK): Bronş denilen göğse yakın yerde başlayarak vücuda yayılır. Akciğer kanserlerinin yaklaşık %10 ile %15’i oranındaki bölümü bu tür kanserlerdir. Tütün ürünleri kullanmayan kişilerde nadiren görülür. Tedavisinde genellikle kemoterapi tedavisi tercih edilir ve çoğunlukla bu tedaviye olumlu yanıt alınmaktadır. Ancak yaşam süresini uzatmasına rağmen tamamen iyileşme ihtimali oldukça düşüktür.

Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK): Hastalığın %80’i bu grupta yer alır ve hastaların büyük bir kısmında kanser yayıldığından cerrahi müdahale uygulanamaz. Bu nedenlerle kemoterapi ve radyoterapi uygulaması yoluna gidilir. Eğer cerrahi müdahale ile tümörün temizlenmesine karar verilirse, akciğerin tümünün alınmasına dahi yol açabilir.

Akciğer Kanserinde Belirtiler, Tani Ve Evre Tayini

Akciğer kanserinde belirtiler ne yazık ki hastalık ileri seviyelere ulaştığında ortaya çıkabilir. Bu nedenle de hastalar herhangi bir sebeple akciğer röntgeni çektirdiklerinde akciğer kanseri olduklarını öğrenmektedirler. Çünkü bu kanser çeşidi hastaların %25’inde hiç bir semptom göstermez.

Her kanser türü gibi akciğer kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Teşhis konulabilmesi için de göğüs röntgeni, bronkoskopi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme sistemleri kullanılır. Ancak hastalarda kanserli hücrelerden örnek alınarak biyopsi yapılması kesin tanı konulması için tek yoldur.

Hastalığın iyileşme şansı olup olmadığının ve seyrinin tespit edilebilmesi için akciğer kanserinin hangi evrede olduğunun tespit edilmesi önemlidir.

Akciğer kanseri 4 adet evresi bulunmaktadır; I. Evrede; Kanser sadece akciğerin küçük bir bölümündedir. 2. evrede; göğüs duvarına veya lenflere sıçramıştır. 3. evrede; lenf bezleri ile birlikte kalp boşluğuna da yayılmıştır. Ve 4. evrede ise; kemik, karaciğer gibi akciğere uzak olan organlara da sıçramıştır.

Tedavi Yöntemleri;

Akciğer kanserinde cerrahi tedavi (ameliyat), kemoterapi (ilaç tedavisi) ve radyotrapi (ışın tedavisi) olmak üzere üç farklı tedavi çeşiti mümkündür.

Cerrahi Tedavi (Ameliyat): Kanser hastalığı için en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Şayet hastalık I. veya II. Evrede ve yayılmamışsa tümör ameliyatla alınabilir. Bu yöntem ile tamamen iyileşme sağlanması mümkün olmakla, kanserin yayılması durumunda büyün hücrelerin çıkartılması neredeyse imkansızdır. Bu yöntem ile hayatta kalma ihtimali %85’e kadar çıkabilir.

İlaç Tedavisi (Kemoterapi): Kemoterapi tedavisinde güçlü kimyasal maddeler kullanılarak kanserli hücrelerin kendi kendilerini öldürmesi amaçlanır. Sağlam olan hücreler kendilerini kurtarırken kanserli hücreler bu güçlü kimyasallara karşı direnemezler. Ancak bu tedavi yönteminin saç dökülmesi, mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma gibi bazı yan etkileri de mevcuttur.

Işın Tedavisi (Radroterapi): Bu yöntem ile de kemoterapi gibi kanser hücrelerinin küçültülmesi veya yok edilmesi amaçlanır. Ancak kemoterapiden farklı olarak enerjisi yüksek gama ışınları kullanılır. Yan etkileri de kemoterapi ile benzer olmakla birlikte deride kuruma veya duyarlılık ile kaşıntıya neden olmasıdır.

Akciğer Kanserinin Önlemesi;

Herhangi bir nedene bağlanabilen kanser türleri önlenmesi en kolay olanlardandır. Örneğin sigara ve alkol alışkanlığı olmayanlar akciğer, karaciğer ve gırtlak kanserine yakalanma riski en az olanlardandır. Bu nedenle tütün ürünlerini kullanmaktan ve alkol tüketiminden kaçınmak akciğer kanserinden korunmanın en önemli yollarından bir tanesidir.

Ancak tabi ki akciğer kanserinin tek nedeni alkol ve sigara tüketimi olmadığı gibi, bunun yanında pasif içicilik, radon ve asbest gazına maruz kalmaktandan da korunmak gerekir. Tüm bunların yanında bir de genetik faktörler vardır. Bunun için de kanser taramalarının düzenli bir şekilde yaptırılması gerekmektedir. Drozdogan’ın web adresini ziyeret ederseniz eğer akciğer kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser çeşidiyle ilgili aradığınız tüm güvenilir bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin