Merhaba Acil Tıp Camiası

1
2160
aciltıp

aciltıp

Merhaba acil tıp camiasının değerli çalışanları,

Acil Tıp Teknisyeni (ATT)ve Paramedik (Prm) arkadaşlar,

Son 2 haftadır başlatılan, iyi niyetli, ufuk açıcı ve hatta daha da kuvvetli bir yapı ortaya çıkaracağı iddiasıyla ATT ve Prm lerin ortak haraket etmesi bir çatı altında toplanması yönünde telkinler, ATTDER i adres göstererek asıl doğru yer burası diye övgüler yazılmakta ama aynı yazılarda PARDER kötülenmektedir.
Bu yazıyı Prm mesleği kimliğimle yazmakta olup hiçbir şekilde kurumsal bağlayıcılığım olamaz. Yazının amacı itibariyle oluşabilecek olumlu veya olumsuz sonuçlar şahsıma aittir.


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kuruşundan beri takip ettiğim, kimi zaman eğitim, sempozyum gibi etkinliklerinde görev aldığım ATTDER, mesleği adına çok başarılı işlere imza atmıştır.

Aynı zamanda yaklaşık 7 yıl yönetiminde bulunduğum, genel sekreterliğini ve sözcülüğünü yaptığım, PARDER de aynı şekilde mesleği adına az zamanda çok büyük işler başarmıştır.

Alanında bu kadar başarılı iki dernek varken sırf biri veya bir grup istiyor diye “Paramedikler tasını tarağını toplasın derneğini kapatsın Attder in içinde toplansın, attder in adı bile değişmesin sadece bir lütuf gösterilerek bir T harfi Tekniker yapılsın…tarzında kabaca “biat edin, top yekün bir tarafa geçin” söylemiyle, Prm.ler sürü yerine konularak çağırmak, ATTDER e geçilmezse geçmeyenleri “suçlu, günahkar, hain vb” ilan edecek kadar gözü dönmüş imalarda bulunmak her şeyde önce bugüne kadar omuz omuza çalışmış, birçok ortak projede emek vermiş, bundan sonrada (temennim odur ki) birlikte olacak olan hem ATT hem de Prm.lere hakaret sayılır. Herkesin fikri sadece kendini bağlar ve sonuçlarından da kendisi mesuldür. İşin iyi tarafına bakarsak dernekler kurumsal anlamda bu söylemleri sahiplenmemiş, suçlama veya övgülerde bulunmamıştır.

Fakat durum tespiti konusunda da derneklerin ketum durmaları bence şaşırtıcıdır. Dernekler kurumsal anlamda her iki mesleğin haklarına saygı göstererek, eşit mesafede durarak, yayınlayacakları bildirilerle bu son durumu tahlil edip üyeleri ile paylaşmalıdır diye düşünmekteyim !
Şahsi fikrime gelince; ATT ve Prm mesleği birbirinin devamı olan ama aynı olmayan mesleklerdir.
Sebeplerine gelince;
1.Aynı değiller, isimleri farklı. ( ATT , Prm)
2.Aynı değiller, unvanları farklı. (Teknisyen , Tekniker)
3.Aynı değiller, memuriyet başlangıç dereceleri farklı. (12/2 , 10/2)
4.Aynı değiller, Maaşları farklı. (herkes bordrolarını karşılaştırsın)
5.Aynı değiller, Denge tazminatları farlı. (Bknz. bordro)
6.Aynı değiller, Performans-Döner farklı. (Bknz bordro)
7.Aynı değiller, Eğitim seviyeleri farklı. (Lise , Üniv. Yüksekokul)
8.Aynı değiller, Rol ve sorumlulukları farklı. (Bknz. bakanlık tedavi algoritmaları)
9.Aynı değiller, Hasta yönetiminde görevleri farklı. (Uygular, Uygulatır)
10.Aynı değiller, Riskleri farklı. (ATT nin sahip olduğu risklere aynen Prm de sahiptir, farklı olarak Prm hasta yönetim Riskinide alır)
11.Aynı değiller, liderlikleri farklı. (ATT kendinden, Prm ekibinden sorumlu)
12.Aynı değiller, Aynı olsaydı ATT ler Prm olmak için yüksekokullara gelmezdi!
13.Aynı değiller, Aynı olsaydı ATT ler Prm olmak için uzaktan eğitim projeleri hazırlamazlardı!
Bu örnekler daha uzun araştırma ve düşünmeyle artırılabilse de bu kadarının yeterli olduğunu düşünmekteyim.

ATT ler hiç haksızlığa uğramadılar mı? Tabi ki uğradılar ama bugüne kadar uğramış olduğu haksızlıkların hiçbirisinde Prm.ler sebep olmamıştır ve olmayacaktır.
Örneklendirirsek;
1.Sınavsız geçiş sistemi haksızlığını başta Prm.ler Att lere haksızlık sayıp üniv. sınavı ile puanlanan ve tercih yapılarak kayıt yapılabilen sisteme kavuşmasını savunurken, bu işin sorumlusu önce sağlık bakanlığı sonra milli eğitim bakanlığı ve yüksek öğretim kurumu (YÖK) olduğu halde bugüne kadar Att ler bu kurumlara karşı hiçbir zaman mücadele ettiği duyulmamış, Prm.ler suçlanmıştır! Kurumlara eleştiri yapmışlarda duyulmamışlarsa daha yüksek sesle duyurmalıdırlar !
2.Uzaktan eğitimle Prm olunmak istenmesi projesini Prm.ler yüksek sesle bilimsel bulmadığını, yanlış olduğunu hep söylemiştir ama bu durumu Att lerin sunduğu dosyaları, kurumları ikna görüşmelerini uygun görmeyerek kabul etmeyen uygulamaya sokmayan YÖK tür. Ama bu konuda da hep Prm.ler suçlandı, kabul etmeyen YÖK e hiçbir ATT nin kurumsal veya kişisel eleştirisi duyulmadı ! Eleştiri yapmışlarda duyulmamışlarsa daha yüksek sesle duyurmalıdırlar !
3. Prm okullarına ATT dışı mesleklerin ( hemşire, yaşlı bakım, laboratuar vb) geçişini sağlayan yönetmeliğin hazırlayıcısı, destekçisi Prm.ler olmadığı halde yine Prm.ler suçlandı ama asıl uygulamayı düzenleyen YÖK tü ama yine Att ler ve kurumları YÖK ü eleştirmedi ! Eleştiri yapmışlarda duyulmamışlarsa daha yüksek sesle duyurmalıdırlar !

Durum bu iken her iki mesleği aynı gibi göstermenin, bir çatı altında toplayarak farklılıkları yok edileceğini düşünmenin faydadan çok zararı olacağını düşünmekteyim.
Peki her iki mesleğin aynı olduğu durumlar yok mu? Tabi ki var;
Her iki meslek üyesi de insanların acil durumunda tıbbi yardım sunmakta, iş riskini almakta, şiddete uğramakta, işleri için emek vermekte, mücadele etmekte, her iki meslek mensuplarıda kurumları tarafından ekonomik olarak sömürülmekte, moobinge uğramakta, her iki meslekte gelişim için eğitimler düzenlemekte…

20 yıllık tecrübemle diyebilirim ki her şeye rağmen biz ATT ve Paramediklerin her iki mesleğinde hasta ve yaralılar için gerekli ve olmazsa olmaz meslekler olduğunu, her iki meslek mensuplarının da onurlu bir iş yaptığını, her zaman ortak projeler geliştirecek olgunluğa ulaştığımızı bilmekten dolayı sevinmekteyim.
Saygılarımla.

Prm.Çağlar UZ

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin