Motorize Ambulans – Paramedik Ahmed F Sevimli

6
15517
paramedik-motorize

Ankara 112’de çalışan sevgili Ahmed abimle ufakta olsa bir röportaj yaptık. Verdiği cevaplardan dolayı kendisine teşekkür ederim. Motorize ambulans nedir ? Kimler çalışır ? Ne görev yaparlar ? gibi sorularına bakın ne cevaplar verdi .

-Nerede ve ne olarak çalışıyorsunuz?

 • Ankara İl Ambulas Servisi Başhekimliği bünyesinde Motosiklet Ambulansta Paramedik olarak görev yapmaktayım.

-Motorize ambulans nedir ?

 • Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirtilen esas ve usuller doğrultusunda görev yapan basta İl Sağlık Müdürlüğü sonra 112 Şube Müdürlüğüne bağlı Komuta Kontrol Merkezi tarafından yönlendirilen Acil Yardım ekibiyiz.

-Motorize ambulans ne gibi hizmetler veriyor ?

 • Konserlerde, büyük kongrelerde, Devlet büyüklerinin ve misafir devlet büyüklerine sağlık tedbiri, olağan dışı durumlarda triyaj amacı için görev yapmaktayız.

-Motorize ambulanslarını kimler kullanıyor?

 • A2 ehliyetine sahip doktor, paramedik, acil tıp teknisyeni bazı illerde sürücü şoför olup arkasında sağlık personeli seklinde görev yapan personellerden oluşmakta.
motorize 112

 

-Motorize ambulansda çalışma sistemi nasıldır?

 • Yaz dönemlerinde çalışma saatleri sabah 08:00 aksam 20:00 olarak belirlenmekle beraber İl Ambulans Başhekimlikleri tarafından bu saatler değiştirilebilmektedir. Kış döneminde ise ekipler ya istasyonlara destek vermekte yada 4×4 paletli kar ambulaslarıyla yine aynı saatlerde görev yapmakta.

-Motorize ambulans ihtiyaçları karşılıyor mu?

 • Tabiki öncelikle cardiyak arrestlerde altın dakikaları yakalanmasında, trafik kazlarında triyaj açısından en önemlisi de mortaliteyi düşürülmesinde önemli rol oynamaktadır.

-Motorize ambulanstan halk memnun mu?

 • Halk tarafından başta polis sanılmamıza rağmen,gerek sosyal medyada gerekse Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan tanıtım videolarıyla halkın dikkati üzerimize çekilip memnuniyetler arttırılmıştır.

-Motorize ambulansta zorluklarla karşılaşabiliyor musunuz?

 • E tabiki trafikte aslında vurdum duymaz kişiler tarafından zorluk çekmekteyiz. Seyir halindeyken her ambulansta olduğu gibi bize de yol vermeyen kişiler olmakta. Daha çok trafikte sıkıntı çekiyoruz.

-Motorize ambulansta yaşadığınız en ilginç vakayı bizimle paylaşırmısınız ?

 • Aslında o kadar çok ilginç vaka varki şimdi en çok aklımda kalan Ankara kızılay’daki “kumrular patlaması” diyebilirim. Meraklı bir çok vatandaşımız ordaydı. Üstelik ben olay yerine 2.ambulans olarak intikal etmeme rağmen herkes olay yerindeydi yani halk arama kurtarma:):) Bilinçsiz ve kahramanca kurtarma harekatı başlatmışlardı. Triyaj bana geçmişti ve hızla triyaja girmiştim. İnsan kendini kaybediyor yoğun bir duman bir kaos ortamındaydım. Bir taraftan komuta kontrol merkezi ile irtibatta iken bir yandan da ne olduğunu anlamaya çalışırken ikinci bomba olma ihtimali güvenlik güçleri tarafından anons edildiği için can güvenliği acısından triyajı yarıda bırakmak zorunda kalmıştım. Olay yerinde müthiş bir yanık kokusu sarmıştı ve her tarafda ceset parçaları yayılmıştı. Olay yerinden 200 metre gerisinde bile halk bizi cağırıp ceset parçalarını gösteriyordu. O anı kelimelere dökemiyorum. Allah bir daha bize böyle olaylarla karşı karşıya bırakmasın. Ordaki teröre mağdur olan masum vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

-Motorize ambulansın geliştirilmesi hakkında düşünceleriniz var mı ?

 • Başta çalışan personel acısından bakıldığında tehlikeli bir iş olarak görülmekte olsa da zevkli bir iş. Görev yapan personel hem şoför, hem sağlık personeli olarak çalışıyor. Aslında biz bir nevi motosiklet pilotuyuz. Biz ilk eğitimimizi Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı’ndan aldık. Bu konuda Ankara İl Sağlık Müdürümüz syn. Seraceddin ÇOM’un bir çalışması var. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan SASEM ile ortak bir çalışma yaparak 112 motosiklet eğitici eğitmeni yetiştirmek için yazışmalar sürmekte kısa zamanda bunu hayata geçirip dışa bağımlılığı kaldıracağımızı ümit ediyorum. Motosiklete gelince daha ergonomik yapıda motosiklet seçilmesi kanatimce uygundur. Motosiklet ambulans kullanan ekiplerimizle görüşerek hangi motosikletin bu iş için daha uygun olduğu seçilebilir.
Paramedik-Ahmed
 • Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü syn. ALİ COŞKUN beylede sürekli irtibat halindeyiz. Motosiklet ambulansta görevli personelin kadrosunun bakanlığımız tarafından motosiklet kadrosu adı altında açılması ve görev yapan personelin döner sermaye kat sayısının riskli birim dışında en az % 30 daha fazla olması için görüşmelerimiz hız kesmeden devam etmekte. Bu iş şuan gönüllülük esasıyla yapılmakta. Yakında daha iyi yerlere gelip motosiklet ambulansların sayısının artırılacağı kanatindeyiz. Teşekkür ederim.

motorize ekipler

 

Öncelikle benimde ilk gördüğümde heveslendiğim binbir türlü hayallere kapıldığım birşey vardı ki oda Motorize Ambulans’tı. Şu an görev yaptığım ilde Sağlık Müdür Yardımcımız syn. Mahmut Coşkun Hızırların kurucusu olsa da henüz motorize ekibe sahip değiliz. Bu konudaki isteğimi ve hevesimi her ne kadar çok bahsetsem de hala bir sonuca varamadık ama inanıyorum ki çok yakında bizde Tokat 112 motorize ekibimizi kuracağız.

 

Sözlük

Mortalite: Ölüm Oranı

Vaka: Olay, hadise

Triyaj: Seçme, ayırma, eleme

İntikal: Bir yerden başka bir yere geçme, yer değiştirme.

 

112 ile ilgili röportajlar için iletişim sayfasından PaRSeF’e ulaşabilirsiniz.

www.parsef.com

Yazı ve görselleri, kaynak göstermeden yayınlamak yasaktır. DMCA

6 Yorumlar

 1. mrblr …ben bu sene paramedik olarak mezun oluyorum a2 ehliyetim var motorize ekibe katılmak ıstıyorum ne yapmam gerekiyo şimdiden teşekkurler .

 2. YA ABİ BEN BU SENE İÇİNDE MEZUN OLUYORUM VE ÜNİVERSİTEDE SAĞLIK BÖLÜMÜNÜ SEÇİCEM NASIL OLABİLİRİM VEYA DİREK LİSE ÇIKIŞLI NASIL GİREBİLİRİM MOTORİZE EKİBE ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin