Paramedik Boy-Kilo Şartı Yerine Fiziksel Yeterlilik Şartı Getirilmesi Lazım

3
3340
paramedik-okulu

Bu genç paramedigin adı Karelle ve Kanada’nin Quebec eyaletinde görev yapıyor. Devam eden Kanada Ulusal Paramedik Konferansı sırasında tanıştık…

boy-kilo-fiziksel-yeterlilik-gurkan-ozel

Kendisini görünce ülkemizde paramedik okullarına giriş sırasında kısıtlama olarak getirilen boy ve kilo oranları aklıma geldi. Bana sık sık yurtdışında benzer şartlar olup olmadığı soruluyor, ben de hayır yok diyorum. Karelle bunun en canlı örneği.

Kendisi 1.49 cm boyunda ve 45 kg ağırlığında. Paramedik okuluna girişte bir boy-kilo şartı yok. ABD ve Kanada’da paramedik olarak çalışmak istediğiniz kurumların şart koştuğu fiziksel yeterlilik testleri var. Bu testleri geçerseniz, boyunuz ve kilonuz ne olursa olsun paramedik olarak çalışabilirsiniz. Karelle itme, çekme, indirme, kaldırma ve taşıma etaplarıdan oluşan ve erkek kadın tüm paramedik adayları için aynı şekilde yapılan bu testi diğer tüm meslektaşları gibi geçmiş. Testler içersinde üzerinde 100 kg ağırlığında hasta bulunan sedyeyi partneriyle birlikte kaldırıp en az 5 saniye havada tutma kriteri de var.

Ülkemizde neden okuma aşamasında boy-kilo şartı konulup insanların okuma hakları ellerinden alınıyor bilmiyorum. Herkes paramedik okulu okuyabilmeli. Eğer bir yeterlilik değerlendirmesi yapılacaksa 112 işe alım öncesinde fiziksel testler yapıp adayları eleyebilmeli. Belki bir paramedik adayı okulu okuyup sadece hastane acil servisinde ya da yoğun bakım ünitesinde çalışmak isteyecek. 112’deki gibi ağır fiziksel işlerle uğraşmayacağı işin boyu ve kilosu ne olursa olsun bu işi yapabilir. Ya da birisi hobi olarak paramedik okumak isteyebilir. İnsanların okuma haklarını ellerinden almamak lazım. İşveren kendi kriterlerini koyabilir, ancak YÖK ve üniversiteler değil.

Ülkemizde mevcut sistemde boş sedyeyi kaldıramayan ancak boyu ve kilosu sınırlar içerisinde olduğu için okul okuyup 112’de çalışabilen paramedikler var… Bu konuyu tartışalım ve doğru olduğunu düşündüğümüz önerileri yetkililere sunalım…

Gürkan ÖZEL

3 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Paramedik bir taşıyıcı değildir. Bu şekilde lanse edilmesi hiç hoş değil. Zaten 4 kişinin bir hastayı kaldıramaması imkansız bir durum. Boy-kilo ya da sedye kaldırır mı kaldıramaz mı tartışmasından önce, bu kişi üniversitede iyi eğitim almış mı? Bunları pratiğe dökebilecek birisi mi? bunların yorumlanması gerekiyor.

  Taşıma işi bir şekilde halledilir, ülkemizde çevreden yardım istediğiniz zaman kimse hayır demez.

  Ancak iş kaliteli eğitime gelince herkes susuyor. Özel üniversiteler %25 burslu %50 burslu diye diye barajı geçeni neredeyse bu bölüme almaya başlıyor. Kendim de özel üniversitede tam burslu okuyorum ancak bu bölümün puanının 200lü seviyelere düşmesi hiç hoş değil.

  Önümüzdeki 2-3 yıl içinde atamaları düşecek ve eski değerini yitirecek sevgili bölümümüz.

  Umarım yayınlarsınız, iyi çalışmalar ve iyi günler diliyorum okuyanlar cevap verebilir. Her türlü yoruma açığım.

 2. Sayın uzman anadolu meslek liselerinin sınavsız geşiç hakkı kaldırıldımı kaldırıldı ise eğer ek puan uygulması varmı varsa eğer önlisansmı lisans okullar için geçerli puan uygulması nasıl çalışıyor. teşekkürler ….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin