Paramedik Mesleği Enflasyonu

1
12484
paramedik-meslegi-enflasyonu

Dünya ve ülkemiz için eğitilmiş, meslek sahibi insan sayısının çok olması ne kadar iyiyse, bu kadar donanımlı bir genç neslin işsiz kalması ya da işsizlik ihtimalinin oluşması da o kadar kötüdür.

1993 yılında ülkemizde başlatılan ve çok genç sayılabilecek yaştaki mesleğimiz ülkemizde 20.eğitim yılını yeni tamamlamışken bugün itibariyle : 71 Üniversitede 101 Programı bulunmakta olup Toplam kontenjan sayısı 6686 öğrenci (1 + 2.sınıf) olmuştur.

1995 yılındaki ilk mezuniyetten bu yana geçen 18 mezuniyette, Yaklaşık 8600 mezun (alttan dersi olan, kontenjanı dolmamış özeller, okulu bitirmeden ayrılmış olanlar düşünüldüğünde) verilmiştir.

Artan okul ve kontenjan sayılarından dolayı 2014 yılı 2500, 2015 yılı 4000 ve her sene artan sayılarda mezun vereceğiz …

Paramediklerin gerçek anlamda rol ve sorumlulukların uygulayabilecekleri,meslek sevgisi ve iş doyumunu yakalayabilecekleri tek yer ambulanslardır.

Bugün ülkemizde 81 ilde 1650 adet 112 istasyonu ve bu istasyonlarda 1850 kadar 112 ambulansı vardır. Özel sektör ve belediyelerde ise tahmini 1500 civarı ambulans bulunmaktadır. Tüm bu ambulanslara 4 vardiya Paramedik istihdamı yapılsa bile (iyimser tahmin)13500 Paramedikle ülkemiz ambulans sistemi istihdamı dolacaktır.

Ayrıca; doğum izni, sakatlanma, rapor, geçici izinler vb hesaba katıldığında 15.000 Paramedik sonrası gerçek bir meslek enflasyon doğacaktır.Yaklaşık 3 yıl sonrasında okul sayıları, sınıfların kontenjan artışlarının ihtiyacın üzerinde sayılara ulaşması ve hala yeni okul açılması ihtimalinin yüksekliği nedenleriyle mezun olanların işe girmesi tamamen şansa bağlı olacaktır ! Bu şansın gerçekleşmesi ise; Ambulanslarda 2 paramedik çalışması, çalışan Paramedikler içinde istifa edenin, vefat edenin, farklı görevlere geçenin (komuta-eğitim vb) ya da emekli (30 yıl sonra) olanın boşalttığı kadroya geçme şeklinde olacaktır…

Özel sektör ambulans sektörü için meslek enflasyonu; çalışanın maaşı ve özlük haklarında azalma olarak kullanılacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak, çalışma hayatına yönelik çok sıkıntılı bir döneme girilecektir.

Sonuç olarak Paramedik okulu ve kontenjanların aşırı artması mesleğimiz için çok kötü olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu konuda meslektaşlarımız, derneklerimiz, meslek eğiticileri, öğrencilerimiz ve hatta ailelerinin konu hakkında düşünmeleri, gelecek yıllar için “istihdam sayılarına yönelik bir eğitim projesi” çizilmeli, bu proje ile yüksek öğretim kurumunun yeni okul açılması ve kontenjan artışlarının önüne geçmesi, eğitimi devam eden okullarda belirlenecek kriteleri yerine getirmeyenlerin yeni öğrenci kaydı yaptıramayacağı konusunda girişimler yapılırken diğer yandan artan mezun sayısının istihdamı için öncelikle sağlık bakanlığı ambulanslarında ardından devlet ve üniversite acil servislerinde istihdam yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Konu hakkında kısa süre içerisinde çalışmalara başlamazsak çok geç kalacağız. Konuya benzer örnek; 1996 yılında açılıp ilk mezunlarını 2000 yılında veren Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) mesleği buğün geldikleri 75.000’e yakın mezun ve halen okuyan 40.000’e yakın (4 yıllık devlet ve özel liselerin toplamı) öğrenci sayıları ile bu problemi çok acı bir şekilde yaşamaktadır.

İşsizlik kaygısını bugüne kadar yaşamamış olan Paramedikler kısa süre sonrasında yaşayacakları meslek enflasyonunun etkilerini azaltma konusunda çalışmalar yapmaya şimdiden başlamalıdır.

 

 

Saygılarımla,

Prm.Çağlar UZ

Ocak 2014

1 YORUM

  1. Ben paramedik mezunuyum şuan 66 paramedik atamaları taban puanı var.2014 kpss ye gireceğim atanma şansım nedir sizce seçim dönemi birde alımları artı yönde etkiler mi?2500 kişinin ortalama bin tanesi şuan devlet kadrosunda att hemşire vs olarak çalışıyor zaten 300 de uzatan vardır mutlaka gelecek sene atanma olasılığımız nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin