PARAMEDİK MESLEĞİNİN İSTİHDAMSAL GELECEĞİ

4
11088
paramedik-meslegi

Merhaba değerli ve saygıdeğer paramedikler uzun bir aradan sonra yeni bir köşe yazısıyla sizlerleyim.

Bilindiği üzere biz paramedikler 112 ve hastane öncesi acil sisteminin temel taşı ve vazgeçilmez unsuru olarak Ülkemizin dört bir yanında 112 istasyonlarında, acil servislerde, GATA’da, AFAD’da ve çeşitli kurum/kuruluşlarda ,özel hastanelerde şevkle görevlerini ifa etmektedir.


2004 yılında Sağlık Bakanlığı 112 Ambulanslarında görev almaya başlayan biz paramedikler yüklenmiş olduğumuz misyonları başarı ile gerçekleştirerek acil sağlık sisteminde vazgeçilmez bir unsur olduk, olmaya da devam edeceğiz. Devamlı artan paramedik alımları Bakanlığımızın bize verdiği önemin en büyük göstergesidir. Bunu çok yakın zamanda yapılan 1200 kişilik rekor paramedik alımı ve 530 kişilik paramedik alımları ile bir kez daha gördük ve bu büyük çaplı alımların ilerleyen zamanlarda artacağı bir gerçektir.


Bütün bu güzel gelişmeler olurken mesleki geleceğimiz içinde endişelerimiz var tabii, bunlar; Bakanlığımızın gelecek yıllardaki personel ihtiyacının mezun olacak paramedik sayısı arasındaki uçurum, üniversitelerde kontrol dışına çıkan paramedik bölümleri ve eğitim kalitesinin düşmesi,mesleki enflasyon, paramedik eğitimlerinin standart altı olması olarak sayılabilir.
Buna ek olarak sağlık bakanlığı ve çeşitli kamu/kurum kuruluşları dışında da paramedikler için yeni iş sahaları açılması gerekmektedir. Bunlara örnek olarak beyin fırtınası yapacak olursak THY(her uçağa bir prm),MEB(her okula bir sağlık görevlisi),AVMler,her büyük ölçekli işletmeye sağlık görevlisi istihdamında paramediklerin de yasal olarak önünün açılması,Aile sağlığı ve TSMlerde paramedik istihdamına başlanması gibi alanlar oluşturulmalıdır.


Herşeye rağmen bu mesleğin geçmişinin ve şimdiki zamanının güzel olduğu geleceğininde güzel olacağı aşikardır,yeterki biz paramedikler eğitimlerimizle-tecrübelerimizle kendimizi geliştirelim,mesleğimize ve derneğimize sahip çıkalım.
Unutmayalım 112 ve hastane öncesi sistemin geleceği bizlerle gelecek.


Saygı ve sevgilerimle
Prm (Uzm) Gökhan DEMİRALP
ANKARA 112

Not:yazarın kişisel görüşüdür,bağlayıcılığı yoktur.

4 Yorumlar

  1. Ameliyathane Hizmetleri 1.Sınıf öğrencisiyim bu sene bizim bölüme devlet 15 kişilik kadro açtı ama paramedik bölüm 500 küsürdü,uzun süredir paramedik bölümüne geçmek isteyen beni dahada celallendirdi,paramedik bölümünün devlette arkasının sağlam olduğu aşikar benim merak ettiğim ilk ve acil yardım bölümünün atanmadan devlet dışındaki özel bir yerlerde çalışabilmesi mümkünmüdür?

  2. ilk ve acil yardımda suan sağlık meslek mezunu dısında diğer liselerden daha fazla kişi var 2 senelik eğitim ne kadar iyi olur bilemem ama özel üniveritelerde çok kolay bu bölümü bitirmesi 3-4 seneye bizim atamalarda kilit bakalım ne yaparız.

  3. Geçen sene 1200 alım oldu bu sene atamalarda alımlar durdurulacak gibi söyletiler var ben AYAY öğrenciyim Paremedik okumak istiyorum iki senelik ömrü var deniliyor.Sizce atamalar ne olur?

  4. Cevap verebilirsiniz çok minnettar kalirim. Öncelikle yazdığınız bilgiler için teşekkürler. 2013’den beri takip ediyorum. Ben temel lise mezunuyum, bazı sıkıntılar dan dolayı ygs sınavı iyi geçmedi. Sinav anında sıkıntılar yaşadım. 200-230 civarı oluyor ygs 2’den (okul puanı ile). Kıbrıs ta okumak istiyorum ve gerçekten bu işi severek yapacağımı dusunuyorum. Kıbrıs a alınma olasigilim yüzde kaçtır, bilginiz var mı? İki yılda öğrene bilir miyim? Kendimi de yetiştiririm ayrıca da.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin