Paramedik Öğrencilerinden Mesleklerine Yakışır Tatbikat

0
2988
paramedik-ogrencileri

06 Aralık Cuma günü yani bugün biz Akdeniz Üniversitesi Paramedik bölümü öğrencileri olarak birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel bir etkinliğe imza attık.

22 Aralık paramedik gününün yaklaşması ve aynı zamanda bilgi ve becerilerin paylaşımı ve uygulaması için paramedik II. sınıf arkadaşlarla düzenlediğimiz etkinlik Akdeniz Üniversitesi paramedik öğrencilerinin ve değerli hocalarımızın katılımı ile yapılmıştır.

Bugün ki uygulanan vakalar;

1- TRAFİK KAZASI (araç içinden hasta çıkarmanın gösterilmesi)
2-AĞAÇTAN DÜŞME (multipl travmalı hastaya yaklaşım)
3-ALANDA RESÜSİTASYON
4-TRAKTÖRDEN DÜŞME (traksiyon uygulamasının gösterilmesi)

yukarıda ki 4 başlık altında belirtilen vakalar birebir gerçeğini aratmayacak tarzda başarı ile uygulanmıştır.

Bugün ki etkinliğimizde ki vakalarda alanda genellikle karşılaşılan vakalar ele alınmıştır. İlk olarak, trafik kazası vakamızda;araç içinde uygun müdahale ve çıkarma yöntemi ile ked yeleği uygulaması üzerinde durulmuştur. Ağaçtan düşme vakamızda ise ekstremite fraktürleri üzerinde durulmuş ve atelleme ön plana çıkarılmıştır.

Alanda resüsitasyon uygulamasında ise karşılaşılan zor durumlar belirtilerek cpr uygulaması yapılmıştır. Son vakamız olan traktörden düşme vakasında ise femur başı diyafiz kırığı üzerinde durulup, traksiyon ateli uygulaması gösterilmiştir.

Biz Akdeniz Üniversitesi paramedik öğrencileri olarak çok güzel ve zevkli bir uygulama yapmaktan çok mutluyuz. Bu tür uygulamaların devam etmesi ve yeni paramedik bölümüne katılan öğrencilerin daha da istekli olmaları için bu tür uygulamaları devam ettirmeyi planlıyoruz.

paramedik-ogrencileri-au

Bizler paramedik adayları olarak her daim bilinçli tam ve eksiksiz uygulamalarda bulunarak hasta-yaralı ve kazazedelere uygun ve etkili bakımı vermeyi amaç edinerek daha nice başarılı uygulamalara imza atmak istiyoruz. Katılan ve uygulamalarda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.

Katkıda bulunanlar;

İL AFET SORUMLUSU: Kadir ÖZTEKİN (Antalya)
PARAMEDİK: Sezer SAYKAL (Antalya 112)
A.Ü SHMYO ÖĞRETİM GRV.: Esma GÜLTÜRK
A.Ü SHMYO ÖĞRETİM GRV.: Nurhan BİNGÖL
ÖĞRENCİLER; Att Ahmet ARMAĞAN, Att Melis MİNAZ, Att M.Nurullah ÖZDEMİR, Att Kübra ŞEKER, Att Esengül YAMAN, Att Şerife YILMAZ,
Hepinize ÇOK TEŞEKKÜRLER

SEFA KALKAN (ANTALYA 112)

ozelhaber
ÖzelHaber’de yazılan yazılar İzinsiz kesinlikle Kullanılması Yasaktır…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin