Sağlık Meslek Velilerinin En Çok Sordukları Sorular

305
96457
saglikmeslek-ile-ilgili-sorular

Sağlık Meslek öğrenci velilerinin sordukları sorular gerçekten mantıklı, çok güzel açıklayıcı ve anlayıcı sorular soruyorlar. Bazen öğrencilerin sordukları sorulara cevap bile vermek içimden gelmiyor çünkü çok saçma sapan sorular soruyorlar.

Hatta bir örnek vermek gerekirse geçenlerde birisi İlk ve Acil Yardım bölümünü mü daha iyi yoksa İnşaat mühendisliği mi diye soru sordu. Benim cevabımda İnşaat mühendisliği oldu. Çünkü bir karşılaştırma yaparsak inşaat mühendisinin kazandığı para ve ünvan daha iyi Paramediklikten. Soran arkadaş o zaman sen niye Paramedik oldun diye ikinci bir saçma sapan soru ile karşı karşıya geldim =) Bazen böyle mantıksız ve gereksiz sorularla karşılaşıyorum.

Bilinçli ve düşünceli insanların soruları beni çok mutlu ediyor ve cevap vermekten çok mutluluk duyuyorum. İşte onlardan birini Bayram beyin sorularını sizlerle paylaşıyorum. Ve Bayram bey gibi güzel mantıklı açıklayıcı soruları bu sayfada sizlerle paylaşacağım…

Bayram :

Merhabalar. Kızım bu yıl sağlık meslek lisesi att bölümünü kazandı. (devlet okulu) İş olanakları durumundan oldukça iyi bir bölüm olduğunu biliyorum. Ancak son 3 yıl önce sadece 3 olan özel sağlık meslek lisesi sayısı 3 iken şu an 166 olduğunu öğrendim. Böyle giderse 4 yıl sonra iş bulma açısından aynı kolaylığın olmayacağını düşünüyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırmısınız.

Diğer yandan sağlık bakanlığı 4 ağustos tarihindeki yeni düzenleme ile özel sağlık meslek liselerinin öğrenci kayıtlarını getirdiği yönetmelikler ile biraz zorlaştırdığını biliyorum. Bu ne kadar etkili olur sizce. Birde özellikle üstüne basa basa sml den paramedik bölüne geçişlerde okul puanı ortalamasının önemli olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda özel okullar paralı olduğu için tüm öğrencilerinin not ortalamasını yüksek tutacak. Buda devlet okulu mezunlarına haksız rekabet sağlamazmı. ?

Diğer yandan son bi sorum ise özel sml ile devlet sml arasında üniversiteye geçişte yada başka farkları varmı. ?

Bu sitede çok yeni olmama rağmen birçok konuda tarafınızdan aydınlanmış bulunuyorum. Yukarıda ki konularda yapacağını yorumlar yada vereceğiniz bilgiler bizim geleceğimizi tayin etmek açısından çok önemli olacaktır.

Şimdiden çok teşekkür ederim…

Bayram bey öncelikle hoşgeldiniz.

Kızınızada hayırlı olsun. Özel okulların açılması devlet okullarındaki kontenjanların arttırılması malesef ilerde öğrencileri büyük bir yerleşme sıkıntısı çekeceği gibi bir durum söz konusu.

Muhtemelen dediğiniz gibi özel sml’lerde öğrenciler daha aktif bir şekilde çalıştırılıp başarılı bir şekilde mezun edeceklerini zannediyorum. Veliler hem o kadar para verip hemde öğrencisini tembel bir şekilde mezun eden okula göndermezler.

İlk ve Acil Yardım bölümüne geçişlerde diploma notu önemlidir. Yaklaşık bir kaç yıl önce sadece ATT bölümünden öğrenci alınmaktaydı ama şu an yaklaışk bütün bölümlerden öğrenci alınmaktadır. Bunun da önüne geçilmesi için dernekler büyük bir çaba içerisindeler çünkü 4 yıl acil tıp eğitimi almış öğrencilerin Paramedik gibi bir üst öğrenimi okumaları çok normal ama 4 yıl başka alanda eğitim almış birinin Paramedik bölümüne geçmesi anormaldir.

Üniversiteler özel sml yada devlet sml diye ayrım yapmıyor. Hangi öğrencinin diploması iyiyse onu alıyor. Bunun için öğrencilerin ilk yıldan sürekli ders çalışıp ders notlarını en iyi şekilde yüksek tutmaları gerekmektedir.

Son olarak da şunu ifade edeyim. 4 yıl sonra belki kızının yerleşmelerde sıkıntı çekebilir fakat hiç belli de olmaz sağlık alanında yeni reformlar olur ve ATT gibi hemşirelik gibi alanların önü dahada açılabilir.

Herşeyi zamanın akışına bırakmak gerek ama her zamanda  tedbiri elden bırakmamak gerek…

 

 

305 Yorumlar

 1. Merhaba.. Yakınlarda bır sağlık ocagında kadrolu hemsire olarak çalısan att gördum. Att mezunu ve unıversıtede paramedık okumus suan kadrolu olarak saglık ocagında hemsırelık yapıyor. Böyle birşey mümkünmü herkes için yoksa nadir olarak olabılır mı ?

  • Hande Karasu, o muhtemelen aile hekiminin yanında çalışıyordur. Hemşire kadrosunda değil yardımcı sağlık personel kadrosundadır. Acil tıp teknisyeni yada paramedik aile hekimiyle anlaşma yaparak aile hekimliklerinde çalışabilir, bu gayet normal…

 2. Parsef Bey Merhaba,

  Önceki yazımda çil yavrusu gibi açılana özel sağlık meslek liselerinden bahsetmiştim. Bakanlık bu konuda çok hızlı hareket etti ve bu konuda yeni özel öğretim kurumları yönetmeliği yayınladı (2 ağustos 28726 sayılı resmi gazate) 

  Bakanlık bununla birlikte 6 özel sml ni kapattı ve birçoğunun da incelemesi devam ediyor diye açıklama yaptı. Bu kanunla birlikte yatak sayısı 50 yi geçen  hastanelerde protokol imzalanmasıı  çalışan sağlık personel sayısına göre öğrenci kaydı yaptırılması şartı getirdi.
  Bununla birlikte çalışan alan öğeretmen sayısına göre de öğrenci kayıt şartı var.

  Bu konuda gelecekte niteliksiz sağlık personeli  yetiştirilmemesi için önlem alan ve bunu yöenetmelikle yayınlayan sağlık bakalığına huzurunuzda teşekkürü bir borç bilirim.

  Saygılarımla

  Bayram Koç.

  • Bayram bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama sanıyorum ki bunlarında önüne geçilir. Muhtemelen bir yolunu bulup iş garantili reklamların altında özel sağlık meslek liselerini açmaya devam ederler…

 3. Kolay gelsin. Ben bu yıl kazandım paramedik bölümünü. Ben devlette çalışma taraftarı bir bireyim. Fakat 2 yıl sonra toplam 4000 civarı bir mezun olacak. Sizce bu mezunun devlete ataması nasıl oalcak. Mesela şu an 55 ile atanan arkadaşlarım 2 yıl sonra 85 le mi atanacak ? Bu konuda kafam çok karışık çok miğdem bulandı artık yardımlarınız için Çok teşekkür ederim. 

  • Burak, muhtemelen bir kaç yıl sonra kontenjanların artmasından kaynaklı atama olayı zorlaşacak. Bu yıl 60 la ilk tercih geliyorsa belki 3 yıl sonra 80 puanla atama olmayacak. Bakanlığın istihdam sağlamasıda burda büyük rol oynuyor. Bir çok yere istasyon açılır ve personel alımı olursa değişen çok bir şey olmaz düşüncesindeyim…

 4. Yani diyorsunuz ki devletin alımına bağlı.. Peki 2 yıl içinde bu hemen kendini gösterir mi sizce. Şu an bildiğim kadarıyla ambulans avrupa düzeyine getiriliyor.. Ben bu sene tercih yaparken anestezi ve radyoloji yazmayı düşünmüştüm fakat araştırmaya vurduğumda alımları neredeyse ölmek üzere. Ama üniversitedeki kontenjanlarına baktığımızda  şu an ilk ve acil yardıma göre daha az. Ve aynı şekilde tıbbi dokumantasyon ve tıbbi laborantlık bölümleriyle neredeyse aynı kontenjanlara sahip ve bu bahsettiğim 2 bölüm de ataması neredeyse ölmüş bir bölüm. Acaba 2 sene içerisinde ilk ve acil yardmın durumu bu 2 bölüm gibi olur mu merak içerisindeyim. Son olarak bir sorum olacak geçen gün bir hastahane müdürüyle konuştuğumda bana özel hastanelerde paramedik bulamazsınız eğer mezun olduğunuzda devlette iş bulamazsanız hiç sıkıntı etmeyın sizi elleriyle kaparlar ve 2000 tl de maaş verirler dediler. Bu doğru mu ? Çok teşekkür ederim 

  • Burak, dediği gibi özellerde iş sıkıntısı yok. Paramedik mezununu havada kaparlar. 2 yıl sonra ne olacağını bekleyip birlikte göreceğiz…

 5. mrb bu sene paramedik bölümünden mezun oldum sınava girdim 63 puan aldım geçenki alımlara bakılırsa puanım iyi fakat mezun olduğumdan beri hiç atama olmadı ve kimisi bu puanla biraz zor atanırsn diyor biraz tereddüre düştüm ve üzülüyorum da açıkçası  çünkü 112ci olarak çalışmayı çok istiyorum özeller berbat  . sizce önümüzdeki atamalrda atanma şansım olabilir mi ?

  • Prmdk, iyi bir alım olursa atanırsın merak etme. Atama olduğunda çoğu kadro boş kalıyor bazen ama atama olması lazım işte beklemende yarar var.

 6. 809934 başarı sıralamam ve lise mezunu attyim 67 puan aldım kasım ayında ki atamalarda  siirte yerleşebilir miyim ? lütfen yardımcı olun nasıl tecihlerde bulunmam gerekiyo

 7. att mezunu olmayan birisi, ünide herhangi bir sağlık bölümünü kazanmış ve paramediğe geçiş hakkı varsa okulu bitirdikten sonra att mezunu olmadığı için paramedik olarak çalıştırılmama gibi bir durum söz konusu olur mu?

 8. Sağlık meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim motorize paramedik olabilmem için kaç puan almam hangi bölümü okumam gerekiyor?

  • Nisanur, motorize ekiplere katılman için ek bir puan şart değil. Motorize ekiplerin olduğu bir ile atandıktan sonra motorize ekiplerin koşullarına uyarsan ve bu konuda istekli olduğunu gerekli kişilere ilettikten sonra motorize 112 de çalışabilirsin…

 9. mrb hocam ben kız teknik ve meslek lisesi hasta vee yaslı bakımı hzmtleri mezunuyum diploma notum 64,63 acil ve ilk yardım bölümüne geçiş hakkımız vardı ve geçiş puanım 323 tü ama ilk tercihimde yerleşemedim ek tercihte’….’puanı belirlenmeyen att bölümleri açıldı ek tercih için sizce yerleşebilirmiyim?

 10. merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik öğrencisiyim lise mezunu kalmak istemiyorum bu yüzden paramedikliği tercih etmek stiyorum sorum şu liseden hemşire olarak atandıktan sonra paramedik bitirsem çalşıtıgım devlet hastanesinde bana hemşireliği braktırıp paramediklik mi yaptırırlar yoksa hemşire olarak devam etme hakkım var mı?

  • Seda, istersen hemşire olarak devam edersin istersen ünvan değişikliği sınavına girip paramedik olarak işine devam edersin…

  • hangi departmanda boşluk varsa oraya geçersin mesela acilde acık varsa oraya hemşirelikte açık varsa hemşirelige gecersin iki alternatifin var yani

 11. merhaba benim yeğenim bu yıl saglik meslek lisei att bölümünü kazandi. şuan anadolu ögretmen lisesine geçis yapma hakki var puani yettigi icin acaba saglik bitirmesi mi iyi olur kararsiz kaldik liseden sonra hemen atanabiliyor mu is bulabiliyor mu nekadar yukselme imkani var yok gecis mi yapsa daha iyi olur. bitirdikten sonra yuksekokulu okuyup 4 yila tamamlama imkani nekadar var universite icin dersane destegi her yil almasi gerel diyorlar cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  • Seyhan, Öncelikle size hangi yol daha mantıklı geliyorsa onu seçin. Eğer okuyup daha prestijli bir işi olsun diyorsanız anadolu lisesine geçiş yapsın ama lise bitirdikten sonra elinde bir meslek olsun diyorsanız ATT şu anda en iyi meslekler arasında. ATT likten sonra Paramediklik okuyabilir. Paramediklikten sonra hemşirelik ve acil afet okuyarak 4 yıllığa tamamlayabilir öğrenimini.

 12. Merhaba, ben 8. sınıf öğrencisiyim. ATT olmak istiorum.Bu meslek hakkında bilgim var fakat bazıları bunu önermiyor işsiz kalırsın diyorlar benim daha iyi bir meslek olmamı istiyorlar ama ben bunu istiyorum . Lütfen bana tavsiyelerde bulunun kafam çok karıştı.

  • 321371, bu mesleğin pzoitif ve negatif bir çok yanı var. Mesleğin öncelikle sana uyup uymadığını kontrol et. Sağlıkçı kpss den güzel bir puan aldığında lise biter bitmez devlet memuru olabiliyor.

 13. Merhabalar, sağlık lisesinden mezun olup üniversiteye gitmeyenlere artık yarım hemşire diploması verilecekmiş.Bunun farkı nedir acaba

 14. merhabalar ben paramedik bölumu mezunuyum kasımda kadrolu alım olucakmıs pekı sözlesmelı alım bundan sonra hıc olmayacakmı

 15. ya kadrolu alım için 350 az değil mi ya sözleşmeli de az alınır o zman bu seneki paramediklere çok haksızlık oldu madem alım az elindekileri atasınlar önce yeni mezun vermesinler onlara da yazık ki tüm meslekler için öyle

 16. Ben att yim.kasimdaki atamalarda atandim yani kadrolu olarak.ve şu an paramediklik okuyorum ama kadrolu atandığım icin okulum bitince paramedik olamıyormusum bu ne kadar doğru lütfen yardımcı olabilirmisiniz??

 17. Çok sağolun.pekı bu sınavlar kaç yılda bir oluyor ve paramedık olmam için onlisans KPSS sine girip tekrar mı atanmam gerekiyor ??

 18. ya benim aklıma çok takıldı ben şimdi sml 1.sınıftaym att bölümünde bizm bi sağlık hocası var dediki bize eğer bu sene sınıfta kalırsanız yada sizden sonra gelecek öğrenciler att değilde att yardımcısı oluyomuş yeni yasa çıkmış bizden bi sonraki öğrenciler att yardımcısı, hemşire yardımcısı falan oluyorlarmış…doğru mu çok kafama takıldı bi kesin cevap verirsen çok sevinirm

  • gözde, evet bundan sonra kayıt yaptıracak öğrenciler yardımcı sağlık personeli olarak geçecek. Ama bu yıl kayıt yaptırmış öğrenciler normal hemşire ve ATT olacaklardır. Bu durum sizi kapsamıyor.

 19. Merhaba.
  3. sınıf ATT bölümü öğrencisiyim. Üniversitede de paramedik bölümü okumak istiyorum fakat her kişiden farklı şeyler duyuyorum. Hem çalışıp hem de üniversite okuyabiliyoruz diyelim ki mezun olduktan sonra ATT olarak bir devlet hastanesine atandım ve hem çalışıp hem de üniversite öğrenimimi sürdürüyorum. Paramedik bölümünden mezun olduktan sonra tekrardan kpss’ye girip atanmam gerekiyormuş eğer atanamazsam ATT olarak çalışmaya devam ediyormuşum bu ne kadar doğru ? Ayrıca Paramedik olup atandıktan sonra bir daha ATT olarak hastane acil servisinde çalışamıyormuşum. Bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz bu duydukalarım ne kadar doğru, ne kadar yanlış ?

  • Evrim Bakır, Hem çalışıp hemde okuyabilirsin. ATT olarak çalışırken Paramedik olduktan sonra ünvan değişikliği sınavına girebilir Paramedik olarak görevine devam ettirebilirsin ama yerini beğenmedin ve başka yere atanmak istiyorsan tekrardan kpss sınavına girmen lazım. Paramedik olarak atandıktan sonra artık Paramedik’sin ATT olarak çalışamazsın!

 20. ben özel asml de hemşirelik okuyorum 9. sınıf öğrencisiyim 10. sınıfta devlet lisesi asml ye geçmek istiyorum  sbs puanım 364,054  oyp 295 di sizce devlet asml ler beni alırlar mı

 21. Merhabalar. Ben 8. Sınif öğrencisiyim. Sadece liseyi okuyanlar yardımcı att olacaklarmış, üniversiteyi bitirdikten sonra att vb. ünvanlar alcaklarmış doğru mu ?

  • Yaren, evet bu yıldan itibaren sağlık meslek liselerine kayıt yaptıran öğrenciler yardımcı sağlık personeli olarak ünvan alacaklar.

 22. Merhaba sayın editör, birçok sayfada aslında açıklaması var fakat ben size sormak istiyorum. Sözleşmeli sağlık personeli ile kadrolu sağlık personeli arasında nasıl bir fark vardır ? Sözleşmeli sağlık personeli olmanın dezavantajı ve avantajı nelerdir ? Teşekkürler..

  • ATT Buse, ikisinin arasında çok fark yok sadece tayin hakkı gibi haklarında kısıtlamalar var onun haricinde herşey aynı.

 23. merhaba benim kardeşim sağlık meslek lisesi birinci sınıf öğrencisi ve hemşirelik bölümü okuyor. Kardeşim lise 1. sınıfın sonunda ya da yarıyıl tatilinde ATT bölümüne geçiş yapabilir mi?

  • Yasemin aksu, geçiş yapabilir diye biliyorum ama puan ve kontenjan koşulları olabilir okul yönetiminden öğrenebilirsiniz…

 24. Kardeşimin okuduğu okulun müdürü geçiş yapamaz yani bölüm değiştiremez diyor. Geçiş yapmak istediği okulun müdürü yapabiliyor diyor. ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

  • esra, Hastaneler ve 112 ler artık ayrı bir kurum. Bu yüzden kamu hastaneler birliğinden 112 ye geçişler zor oluyor.

 25. merhaba ben anadolu liesinde okuyorum ama sağlık lisesine geçmek istiyorum gideceğim bölüm puan tutuyo kontejanda var geçebilirmiyim lütfen

 26. Mrb.Kadrolu att sözleşmeli alımlarda tekrar tercih yapıp atanabilir mi istifa edip bir yıl beklemesi şartmidir yoksa atanip yeni atandığı yerde hemen devam edebilir mi.simdiden teşekkürler..

 27. Mrb.Kadrolu attyim calistigim yerden pek memnun degilim ve paramedik okuyorum mezun olunca tekrar kpss ye girip atanabilir miyim başka bir yere??Simdiden teşekkürler. .

 28. mrb. sağlık meslek 4. sınıf öğrencisiym. tercihmi 4 yıllık acil durum ve afet yönetimi olarak okumak istiorum ancak devlete girme şansın çok düşük diyorlar.bu okuldan mezun olduktan sonra atanamzsam tekrardan att olarak atanıp çalışma hakkım var mı ?

  • att, afet yönetiminden mezun olana kadar ATT olarak atanabilirsen atanırsın. Mezun olduktan sonra sadece afet yönetimi olarak atanabilirsin. Paramedik lik niye düşünmüyorsun ?

 29. Ben sml hemşirelik mezunuyum geçiş hakkımı kullanıp fizyoterapi okumak istiyorum üniversiteyi okuduktan sonra lise hemşire diplomamla işe baslayabilirmiyim yoksa fizyoterapi okuduğum için hemşirelik diplomam ölürmü

  • Hatice, fizyoterapiden mezun olana kadar hemşirelik diploman devam eder ama mezun olduktan sonra artık fizyoterapist olarak hayatına devam edersin.

 30. özel sağlık meslek liselerinde staj ücreti alınıyor mu ? Ayrıca özel hastanelerde staj yapıldığı için ayrıca veliler bir ücret ödüyorlar mı ? Lütfen cevaplayınız.

  • Esra, staj yapan öğrenci asgari ücretin 3 te 1 ni almak zorunludur. Özeli yada devleti olarak fark yoktur. Veliler staj için ücret ödemezler.

 31. Merhaba ben özel bire sağlık meslek lısesınde 9.sınıf anestezi bolumu okuyorum.Annemle araştırmalarımız sonucunda anestezı bolumunun atanmasının zor oldugunu gorduk.ATT bolumune gecıs yapmak ıstıyorum gecebılır mıyım:? Lutfen acıl cevaplar mısınız:??

 32. Meraba ben 12.sınıf öğrencisiyim özel att okumak istiyorum yalnız o kadar parayı döktükten ssonra işsiz kalmaktan korkuyrm atamalar 2 yıl sonra ne olur ? ve paramedik att arasındakı fark nedir?

  • Helin, en basitinden anlatıyorum ATT lise mezunu acil sağlık personelidir, Paramedik ise Önlisans mezunu acil sağlık personelidir. Şu an da Paramedik atamalarıda git gide kötüye gitmektedir 2 yıl sonra belki 80 le bile alım olmayabilir.

 33. MERHABA. att okuyup mezun olduktan sonra liseden sonra üniversite eğitimi almadan devlet hastanesinde çalışabilinirmi? yani bı tanıdıgım çalısıyorda anlamadım bunlar kadrolumu oluyorkı sözlesmelimı oluyor devlet hastanelerınde calışabılmek için.

 34. kızım bu yıl asml hemşirelikten mezun oluyor ygs ye girdi tercih yapacak yada geçiş hakkını kullanacak ancak eylülde kpss sınavınada girecek atanırsa okuduğu il farklı atandığı şehir farklı olabilir bu durumda okula nasıl devam edebilir bu konuda bir bilginiz var teşekkür ederim

  • ergül, bazı yerlerde okumaya müsade ediliyor. Yani ayda az nöbet tutturarak ve nöbet aralarını kısa tutarak gidiş gelişle okumaya müsade ediliyor. Ama bazı yerlerde de bu konuyla ilgili hiç müsade verilmiyor. Nereye atanacağı ve hangi okula atanacağı önemli.

 35. MERHABALAR ben sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum lakin bu sene sistem değişti ve o liselerden mezun olanlar yardımcı oluyor ben yüksekokul okursam acaba acil tıp teknisyeni olabilirmiyim …şimdiden teşekürler

 36. MERHABA benim kızım bu sene özel sağlık meslek lisesinde 9 .sınıflarda okul 1.si oldu.Acaba devlet sağlık meslek lisesine geçiş hakkı olur mu ?LÜTFEN CEVAPLAYIN

 37. BEN SAĞLIK MESLEK LİSESİ DİŞ PROTEZ TEKNİSYENLİĞİNDE OKUYORUM.
  10. SINIFA GEÇTİM. BAŞKA BİR SAĞLIK MESLEK LİSESİNDEKİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORRUM. PUANIMDA YETİYOR.. GEÇİŞ VARMI? VARSA NE ZAMAN YAPABİLİRİM?

  • Merhaba benim oğlumda diş protezdeydi bu sene att ye geçiş yaptı .puanı hemşirelik bölümüne yetiyorsa ve kontenjanda boşluk varsa geçiş oluyor ikinci sınıfın yarıyıl tatiline kadar süresi var.

 38. MERHABA BEN 8. SINIFTAN BU SENE MEZUN OLDUM 4 YILLIK SAĞLIK MESLEK LİSESİNİ OKUDUKTAN SONRA HEMŞİRE OLABİLMEK İÇİN ÜNİVERSİTE SINAVINDA BENİM NE GİBİ AVANTAJIM OLACAK EYER ANADOLU LİSESİNE GİDERSEMDE AVANTAJIM YİNE AYNIMI OLUR

 39. mrb, ben mayıs atamalarında kadrolu olarak kilise paramedik olarak atandım . kendi memleketime gelmek istiyorum hemşireler gibi kpss de tekrar tercih yapıp gelebilirmiyim ? cevabınızı bekliyorum

 40. Merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim ve yeni sisteme göre tercih yapıcm ama kararsız kaldım sağlık meslek lisesi ile Anadolu öğretmen lisesi arasında ..Eğer sağlık meslek lisesine gidersem tıp gibi alanlara gitme şansım olabilir mi sağlık meslek lisesi ANADOLU sağlık meslek lisesi olmuş biraz kafam karıştı açıkcası Yardım edebilir misiniz ?

 41. Ya bisey sorcaktim ben att bölümü okuyorum üçüncü sinifa gectim ve meslek olarak saglik kurumlari yöneticiliği secmeyi düşünüyorum üniversitede. Atama problemleri saglik mezunlarini zorluyor mu yoksa biz atanabiliyo muyuz ? Tesekkurler

 42. İyi günler ben özel bi okulda anestezi bölümü okuyorum 11.sınıfa geçtim. Şimdiden üniversite araştırmaya başladım şunu sormak istiyorum lisede anestezi bölümü okuyan biri üniversite de hangi bölümlere geçebilir? ve de 2 yıllık geçiş hakkımız hala var mı?

 43. yorumlarınızla birçok kişiyi aydınlattığınız için teşekkür ediyorum öncelikle.şuan lise 4 e geçtim labaratuvar bölümü diploma notum yüksek paramedic bölümüne geçmek için diploma notum yeterli mi yoksa ayrıyeten sınava girmem gerekiyor mu sınavlar bana göre değil diploma puanımla yerleşebilir miyim üniversitede paramedic bölümüne? teşekkürler şimdiden

 44. Merhabalar benim adım furkan 8 ci sınıf öğrencisiyim ailemin durumu çok iyi degil kısa yoldan saglik memuru olmak istiyorum ama ben liseyi bitirdiğimde okuduğum alanın diplomasını alabilecek miyim yoksa üniversite yemi gitmem gerekir bunun için lise son planım mi lazım olacak parametik nedir unuversiteye yatay geçiş mi oluyor yoksa lisede hangi bölümü seçmelisiniz sizce annemle sizden cevap bekliyoruz şimdiden teşekkür ederim

  • furkan, şu anda sağlık meslek liselerinin durumu ne olacak belli değil çünkü sistem değişti. Liseden sonra artık atama olmayabilir yani yüksekokul isteyebilir devlet. Paramedik nedir kimdir sitede yazılı bakabilirsin.

 45. Ben 8.sınıf öğrencisiyim sağlık meslek lisesinden mezun olduktann sonra direk atanabiliyomuyuz yoksa üniversite zorunlu mu?

 46. att yim kadroya sağlık memuru olarak atandım puanım düşük olmadığı için paramedikliğe geçiş yapmak yerine afet yönetim bölümünü seçtim hata mı yaptım bilmiyorum ileride çalışma alanlarım ve maaşım muhtemelen ne olur gerçekten kafamda soru işaretleri var.

 47. Hocam bn att bölümü son sınıfım ama hemşirelik bölümündeki fizyoterapi diyaliz filan bölümlerinide yazıp gçişim varmı hocam cnkü onlar hemşirelik bölümünde var o yüzden sordum hocam yokmu tercih hkkım üniversite de

 48. ben 10.sınıf özel sağlık meslek lisesinde okuyorum 2 .dönem sağlık devlete geçiş yapmak istiyorum sbs puanım 270 civarı lakin okuldaki şuan puanlarım en düşük 70 den 100 e kadar değişiyor sizce devlet sağlığa geçiş yapabiliyormuyum ???? yardımcı olabilirmisiniz ???????????????

 49. merhaba ben bu sene başladım liseye yani 9.sınıf öğrencsym biz bu sene bölümlerimizi seçmedik seneye seçim olcak ya ben hmş seçmeyi düşünüyorum att olmadığı için ama üniversitde paramedik okumak istyorum o şekie olabilir demi

 50. Merhabalar,
  Uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim. Fakat ATT olmak istiyorum. İzleyeceğim yol nedir? Teşekkürler.

 51. Slm.ben 2007 de att mezunuyum bu sene gecis hakkimi kullanmak istiyorum anestezi laborantlik paramedik ve radyoloji teknistenligine gecis yapabilirmiyim

 52. meraba 3. sınıf att bölümü öğrencisiyim. paramedik olmak istiyorum ama ek puan veya sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağımı bilmiyorum. diploma notumla sınavsız geçiş hakkımı kullanarak iki yıllık paramediklik kazanabilir miyim ? bide diploma notumla iki yıllık kazanamadım diyelim ygs puanımla mı kazanıcam paramedikliği ? ek puan gelme gibi bi durum söz konusu mu ? bu konu hakkında cidden hiçbişey bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • beyza, att olduğun için sadece diploma puanın ile ilk ve acil yardım bölümüne geçiş yapacaksın. ATT oldugundan dolayı ygs puanı senin için birşey ifade etmiyor eğer paramediklik okumak istiyorsan.

 53. merhabalar ben 12.sınıf ATT öğrencisiyim. KPSS’den 81 puan aldım, bu puan ile hazirandan sonraki ilk atamalarda atanabilir miyim ? Ayrıca ben 2 yıldır 112’de staj yapmaktayım ve 112 de staj yapan arkadaşımlarım ve ben hangi durumlarda hangi ilacın ne kadar dozda uygulanacağı hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Hastane acil servislerinde staj yapan arkadaşlar bu konuda bizden çok daha bilgililer. Atandıktan sonra derhal göreve başlayacakmıyız yoksa belirli bir süre eğitim görecekmiyiz ?

  • Mert, puanın yüksek inşallah atanırsın. Atandıktan sonra bazı yerler yeni atanan memurları hizmet içi eğitime alıyor sertifikalı eğitimler veriyor öyle nöbete başlatıyor bazı yerler ise direk atanan personeli nöbete sokuyor artık şansına kalmış birşey.

 54. Merhaba. Att 2. sınıf ogrencisiyim. Universitede 2 yıllığa gitmek için sadece liseyi okuduğumuz ilçedeki üniversiteye gidebiliyoruz diye biliyorum. Eğer doğruysa başka bi şehirdeki üniversiteye gidebilmek için 12.sınıfta başka şehirdeki sml ye geçiş yapıp ordaki universiteye gitmeyi düşünüyorum. Böyle bi durum söz konusu mu ?

 55. Merhaba ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim ve att bölümünü okuyorum.İlerde paramedik olmak istiyorum ne yapmalıyım ? 🙂

 56. Merhabalar ben sağlık meslek lisesi tıbbi labaratuvar teknisyenliği bölümü mezunuyum ilk ve acil yardım bölümünü sınavsız okuma hakkım var bu bölümü bitirdiğimde işyerlerinde sağlık memuru olarak çalışma yetkim varmı acaba ?

 57. merhaba. ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünü bitirdim. şuan açıköğretim sağlık kurumları işletmeciliği 2. sınıftayım. hemşire olarak atanmadan açıköğretimden mezun olursam lise diplomam yanar mı?

 58. Ben üniversite paramedik bölümü istiyorum.Boyum 1.50 kilom 43 paramedik okuyabilir miyim.Sağlık meslek lisesi hemşirelik son sınıf okuyorum.sınavsız geçiş yapabilir miyim.

 59. Merhabalar ben 11. Sınıfta özel bir okulda att bölümünü okuyorum…Staj yapıyorum ama ücret ödenmiyor yemek bile parayla yiyoruz sebebi nedir?teşekkürler…

 60. Hocam merhaba ben EML de mobilya okuyorum YGS baraji gecemedim ama 2 yillik hakkimi kullanmak istyrm yalniz 2 yillikta okuduğum bolum zorunlumu yani 2 yillikta başka bolum okuyabilirmiyim mobilya zorunlumu?

 61. Merhaba
  Ben 8. Sınıf öğrencsiyim bu sene( 2014 2015) teoga girecegim insaallah saglik meslek lisesi kazanirim ama oncelikle benim kafami karistiran hemsire yardımcılığı gerçekmi ?

  Vede liseyi bitirip direk hemsire deilde hemsire yarDımcısımı olyoruz ?

  Cok kafam karıştı cevaplarınızı bekliyorum

  • Mustafa, evet hemşire yardımcılığı diye birşey var. Lise mezunlarını direk atanıp atanamayacakları şu an bilinmiyor. Ne olacağını ilerdeki günlerde göreceğiz.

 62. Merhaba. Radyoloji bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. 2. sınıfa geçtiğimde okula gitmek yerine hastanede staj yapma şansım var mı ? Daha önce birisinden bunun mümkün olduğunu okulda devam zorunluluğu olmadığını dönem sonunda staj defterini hocalara imzalatıp okula teslim ettiğini aynı zamanda hastaneden ücret alabileceğimi duydum. internette araştırdım ama böyle bir bilgi görmedim. Yardımcı olursanız sevinirim

 63. Merhaba ben insaat teknisyeni yim suanda üniversite de IS SAGLIGI VE GUVENLIGI programi okuyorum fakat ATT bolumunu Osym sinavlarinda SML sinavsiz gecis hakları oldugu icin Kazanamadim suan ben bu bolumden ATT lige Yatay Geçiş YAPABILME imkanim varmi ?
  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

  • ATT OLMAK İSTİYOOOOM, ATT bölümü diyorsunuz ama üniversitede att bölümü yok. ATT = ACİL TIP TEKNİSYENİ. Geçiş koşullarını okul yönetimi ile görüşün.

 64. ben şimdi hemşire mezunu lise okuydumüniversitede paramedeik okursam eğer okulu bitirmeden atansamda hemşire olarak .hemşirelik diplomam okulu bitirince yanar mı?

 65. Merhaba ben bu sene paramedik okuyacağım Allah izin verirse fakat bir şey öğrenmek isterim paramedikler ozel hastanelerde hemşire olarak calisabilirmi ? ayrıca is imkanı sizce nasıl devlet ve kadroda

 66. MERHABA ben 8.sınıf öğrencisiyim teog bitti ben sağlığı çok istiyorum .ama anadolu liseleri var sizce hangisini seçmeliyim?bide sağlığı bitirdikten sonra uyku bölümü varmıs orası nasıl?

 67. Ben sağlık meslekte 1. Sınıf öğrencisiyim. Şimdi dikey geçiş hakkı kalkıcak diyorlar ve bizimde sağlık meslekten mezun olmamıza rağmen sınava gireceğimiz söyleniyor. Doğru mu? Cevaplarsanız sevinirim

 68. Saglik meslek lisesinden yeni mezun oldum fakat yasim 17 17.09.1997 dogumluyum 3 ay sonra 18im dolucak ozel hastanede calismam sorun olurmu calisabilirmiyim acil tip teknisyeniyim .

 69. Merhaba ben 9. sınıf özel sağlık meslek lisesiyim bana 4 yıl liseyi okuduktan sonraa Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıl üniversite okuyup hemşire olabileceğimi ama 16 tane tercih hakkım olacağını ve onlardan birisinin hemşiresi olacağımı söylediler. Ben acil servis hemşiresi olmak istiyorum 2 yıllık Sınavsz geçiş yapıp üniversite okuyup acil servis hemşiresi olabilir miyim? Veya bi hastanede yatan hastalara bakan, iğnesini vuran serumunu takan bi hemşire nasıl olabilirim? Bu ikisinden birisini olmak istiyorum lütfen bilgi verin lütfen

 70. Merhaba biz sağlık meslek lisesi mezunuyuz ama daha yaz stajımız var. Stajımız bitmeden önümüzdeki atama da tercih yapabiliyor muyuz?

 71. merhaba ben düz lise çıkışlıyım acil yardım ve afet yönetimi lisans tercih vermek istiyorum bu bölümü 2 yıl okuduktan sonra paramedik diploması alabiliyormuyuz şimdiden teşekkürler…

 72. 8. sınıf öğrencisiyim puanım sağlık meseleğe rahat tutuyor ATT olmak istiyodum ama kapanmış peki paramedik nasıl olacagız

 73. Merhabalar. Bi sorum olacaktı şimdi bn ortaokulu yeni bitirdim lise olarak sağlık meslek lisesi düşünüyorum fakat sağlık meslek lisesinde iyi bölümler yokmuş. Şimdi bn sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra işsiz kalma gibi bi durum varmı .

 74. Bu yil kpss tercihlerinde sadece saglik bakanligini yazdim cevrem hastanede yazmami istiyor puanim 80 hastanede calismak istemiyorum ama sizce hastane yazmam mantikli olurmu ?

 75. MRB SAĞLIK MESLEK LİSESİNE BU YIL YERLEŞİRSEM 4 YILIN SONUNDA HEMŞİRELİĞE YATAY GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM? YADA 2 YILLIK HANGİ BÖLÜMLERE GEÇEBİLİRİM. YANILMIYORSAM MEZUN OLUNCA YARDIMCI PERSONEL OLUCAM , ONUNDA DEVLETDE BİR KADROSU YOK DİYE BİLİYORUM , BU KONULARDA BENİ AYDINLATABİLİR MİSİNİZ.

 76. sağlık liselerinde lise biter bitmezz mesleğe geçiş varmı? bide şimdi biz bu liseye gidersek hemşire yardımcısı felan olacakmışız bu doğrumu bide kaçıncı sınıfta bölümümüzü seçeceğiz anestezi hemşire felan onları kaçıncı sınıfta seçeceğiz?

 77. Slmlar ben att yim eşimle birlikte ygs ye girdik ben afet yonetimi okuyacağım da eşim hemsire ona hemsirelik gelmiyor afet yonetimi ile egitim hakki olur mu acaba birde afat i bitirince eşimin maaşına bir etkisi olur mu tskkr ler

 78. mrba ben bu yıl sağlık meslek lisesini tercih ettim ve orasıda geliyor ama hemşire yardımcısı ebe yardımcısı gibi şeyşer olunuyormuş 2 yıl üniversite okuduktan sonra hemşire olabilirmiyim cevabınızı bekliyorum yardımcı olursanız çok iyi olunur

 79. Merhabalar.ben saglik meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimla paramedik ya da fizyoterapiyi secmek istiyorum ancak bu bolumleri bitirdigim zaman hemsire diplomasi yaniyormus dogru mudur? Onlisans bolumunden mezun olmadan once atanirsam hemsire olarak devam edebilir miyim?

 80. Ben Düz Anadolu Lisesi mezunuyum YGS-2 ile İlk ve Acil Yardım bölümüne girme hakkımız (Devlet veya Özel olsun) var !!SML okuma şartı olmaksızın!! benim bu mesleği seçmekteki amacım gerçekten’de hayat kurtarmak insanlara yardım etmek bu yüzden sorum şu ben üniversitede yani 2 senelik Ön Lisans (İlk ve Acil Yardım) Programı okuduğumda yeterli eğitim alıp gerçek bir ATT veya Paramedik olabilirmiyim yani gerçektende eğitim biyerde işe yarar ama söz konusu insan hayatı 2 senede olması gereken eğitimi alabileceğime harbi ATT olacağıma kafam yatsa durmam yerimde 🙂

  Birde Üniversite İlk ve Acil Yardım Ön Lisans Programı Mezunu olunca ünvanım ne olur, Paramedik mi? Att mi?

  Eğer ATT olarak mezun olursam nasıl PARAMEDİK olurum..

  Cevaplayacağınızı düşünerek Teşekkür Ediyorum 🙂

 81. Paramedik olmak istiyorum. Ama bu sene sml lerinden bu bölüm kaldırıldı. Sml ye gidip hemşire yard. Okumami önerir misiniz? Hemşire yard. Da yardimcilik olduğu icin illaki üniversite gerektiriyo. Üniversite de paramediklik mi yoksa hemsirelik mi tavsiye edersiniz

 82. Merhaba ben sml hemşirelik mezunuyum.bu sene 2 yıllık fizyoterapiye geçiş yapmak istiyorum.2 sene fizyoterapi okuduktan sonra tekrar üstüne 2 yıl hemşirelik okuyup 4 yıllık hemşirelik mezunu olabilirmiyim.
  Diğer sorum 2 yıllık fizyoterapi okuduktan sonra hemşire olarak atanabilirmiyim(yani hemşirelik diplomamı kaybedermiyim.)
  Şimdiden teşekkürler

 83. merhaba, ben özel sml lisesinde okuyorum 3. sınıf üniversiteye geçerken sınavsız geçiş hakkım varmı ve hem paramediklik okuyup hemde att olarak çalışabilirmiyim teşekkürler şimdiden.

 84. merhaba.benim asıl istediğim bölüm att ama ben düz lise mezunu olduğum için bu sene büyük ihtimal hemşireliğe gitçem hemşirelik bittikten ve okurken attye geçme hakkım varmı

 85. Merhabalar cok acil cevabınıza ihtiyacim var. Yarin tercih icin son gun ve ben saglık işletmeciliği bölümünü açıktan okumak istiyorum. Fakat yazsammi diye kararsizm. Lise mezunu hemsireyim atamam oldu ama sunu ogrenmek istiyorum goreve başladığımda ,işletmeciliği bitirip bu unvanla isimi atanmis bı sekilde devam ettirebilirmiyim.

 86. Merhaba,
  İktisat mezunuyum ve yazılan yorumları okuyunca boşa 4 yıl okuyup kendimi zorlamışım dedim. 82 kpss puanıyla atanamıyoruz hemde lisans düzeyi kpss puanıyla. iki yıl att okuyup ön lisans kpss den alsam bu puanı istediğim yerde memur olurmuşum. Neyse önümüze bakıcaz att okumak için nasıl bir yol izlicem lisans mezunu olduğumda 2. üniversite olarak açıktan okuma hakkım var mı bu bölümü ?

 87. Merhaba. Saglik meslek lisesi acil tip teknisyenligi mezunuyum. Ama paramediklige devam etmek istemiyorum. Yabanci dille alinan bolumlere devam etmek istiyorum. Bu durumda acil tip teknisyenligi diplomami kaybeder miyim?

 88. Ben anadolu lisesinde okuyorum fakat att olmak istiyorum anadolu lisesinde soyle bisey var sayisal veya sozel secebiliyorsun sizce ne yapmaliyim

 89. arkdaşlar merhaba ben yaşlı bakım 1 sınıf bitti size bu paramedikliğe geçiş hakkında bilgi almak istiyorum böyel bir olay varmı teşekkürler

 90. benim akrabam özel sml hmşirelik okuyor özel okullardan atama olup olmadıgını bilmekte sıkıntı yaşıyoruz . bu konuda biz bir bilgi verir misiniz lütfen … bide bson soru özel okullardan üniversiteye atanabiliyor muyuz

 91. Ben bu sene 8. Sınıf oldum. Ve edebiyat öğretmeni olmak istiyorum ama puanımın yeteceğini düşünmüyorum. Bu yüzden sağlık meslek lisesine gidip sonradan edebiyat öğretmeni olma şansım var mı ? Bilgilendirebilir misiniz ?

 92. att son sınıf ögrencisiyim attlerin saglık merkezlerinde hemsire gibi calısma olasılıgı var mı varsa nasıl oluyor bilgi alabilir miyim

 93. Merhaba birşey sormak istiyordum ben hemşirelik mezunuyum fakat üniversitede sivil havacılık kabin hizmetlerini kazandım bu bölümü bitirdigim zaman lise diplomam yani hemşirelik diplomam yanar mı şimdiden teşekkürler

 94. Merhabalar ben bu yıl tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik kazandım bir kaç yerde okudum FTR ye geçme imkanım nedir geçiş yapmam için ne yapmam gerekiyor.

 95. benim çocuğum lise son sınıf anestezi bölümü okuyor ANESTEZİ BÖLÜMÜ atamalar zor gözüküyor. merak ettiğim ATT YE GEÇİŞ HAKKI VARMI ONLAR DAHA FAZLA ATANIYOR GALİBA
  TEŞEKKÜRLER

 96. son attyız sınavsız geciş hakkımızı kullanıp sonra son paramedıkkk bız olacaz arkamız yok herkes sızı kesın devlet 3-4 yıla kalmaz alır dıyorlar dogru mudur cevap verın lutfen

 97. sağlık meslek lisesi ATT mezunuyum üniversite tercihlerinde iş sağlığı ve güvenliği çıktı ben bu iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olduğumda lise ATT diplomam iptal oluyor mu bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz

 98. şuan lisede hemşirelik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim geciş hakkımı kullanıp fizyoterapi bölümüne geçmek istiyorum ama kafamı karıştıran sorular var mesela gecis yapıp fizyoterapi bolumunu bitirdikten sonra hemsirelik diplomam gidiyomu hemsirelik daha yapamıyomuyum gibi cevaplarsanız cok sevinirim e

 99. merhaba, ben meslek lisesinde okuyorum fakat bölümümü üniversitede değistirmek istiyorum bu mümķünmüdür acaba ne yapmam gerekiyor gercekten hic bir fikrim cok lutfen beni aydınlatırmisinız.

 100. Merhaba ben radyoloji okuyorum ve şu an 11.sınıf öğrencisiyim. Üniversitede fizyoterapi okumak istiyorum ama bir yandan da radyoloji de çalışmaya devam etmek istiyorum. Hem okuyup hem nasıl çalışabilirim?

 101. ben sağlık meslek lisesi 10. sınıf öğrencisiyim yazın hastanede gönüllü olarak çalışmak istiyorum yardımcı hemşire olarak bir diğer adıyla hasta bakıcı yada bakım hemşiresi olarak çalışa bilirmiyim böyle bir hakkım varmı ?

 102. Merhaba ben özel sağlık meslek öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra üniversite okuöak istiyorum ama eğer şu sınavsız 2 yıllıklara geçersem ne olabilirim (bu arada yardımcı hemşirelik okuyorum) mesela 2 yıllık sınavsız fizyoloji laboratuvar teknikeri felan var 2 yıllık okuduktan sonra ne oluyorum ve sonrasında yine kpss var mı ??

 103. Merhaba ben hemşirelik mezunuyum ve 2yıllık yaşlı bakımı okuyorum mezun olduktan sonra hemşirelik diplomam yanıyor mu kpss tercihinde hemşirelik olarak tercih yapabiliyomuyum

 104. Meraba benim oğlumda özel sml,de 11. sınıfta hemşirelik okuyor ve staj görüyor kesinlikle staj parası verilmiyor okul yönetimine sorduğumda ise yasal olarak böyle bir hakları olmadığını çünkü staj gördükleri hastanenin alet edavat ve labratuvarlarını öğrenme amacıyla kullandıklarını söylüyorlar 12. sınıfta staj parası alabilirler mi acaba.

  • hayat, normalde staj yapan öğrenciye asgari ücretin üçte birini öğrenciye vermelidirler ama bununda bir yolunu bulup ödeme yapmıyorlar. BİMER e konu hakkında soru sorabilirsiniz.

 105. Merhaba ben bu sene hemşirelikten mezun oluyorum ve sanırım sınavsız geçiş yapicam. Sorun şu hemşirelik diplomam yüksek okuldan mezun olduktan sonra diplomam geçersiz mi kalacak. Bununla ilgili kesin bişey bulamadim araştırmalarımda umarım yardımcı olursunuz.

 106. merhaba ben imam hatipte 10. sınıftayım ve ama att okumak istiyorum üniversitede o bölümü seçebiliyomuyum veya seneye sağlık lisesine nakil alsam olur mu

 107. MERHABA
  BU SENE DEVLET LİSESİ ATT BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLUYORUM VE OBP 86. PARAMEDİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMEK İSTİYORUM AMA BOY SINIRININ 2 CM ALTINDAYIM ( BOY:1.58 KİLO:55 ) SINIRI GEÇEMEDİĞİM İÇİN KAZANDIĞIM HALDE KAYIT YAPTIRAMAZSAM SENEYE TEKRAR SINAVSIZ GEÇİŞ İLE BAŞKA BÖLÜMLER YAZABİLİR MİYİM YOKSA HAKKIMI 1 KERE Mİ KULLANABİLİYORUM ?
  CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM İYİ ÇALIŞMALAR.

 108. Merhabalar. Ben ATT son sınıf öğrencisiym. Atamaların az olması sebebiyle atama olana kadar 2 yıllık bir universite bitirsem. Sonra att ataması olduğunda başvuru yapabilirmiyim? att diplomam yanarmı başka bir bölüm bitirdiğimde.

 109. Merhaba elektrik lisesi mezunuyum ygs den aldigim puan att bölümüne yetmedi ygs 3 den alim yapan tıbbi dokumasyona bölümüne kaydolup sonra att ye gecme sansim var mi özel Üniversitesi bile olsa para burs onemli degil

 110. Merhaba ben sağlık meslek lisesinde son sınıf öğrencisi yim. Att bölümdeyim ygs ile üniversite de hemsirelik okuduğum taktirde att diplomam yanıyor mu? Ve ben eylül de kpss girecegim eger nasip olursa o sırada büyük ihtimalle üniversitelerde belli olmuş olur bu durumda att olarak atanmama engel olur mu? Yani eylül de ki sinava bir att mezunu ve hemşire öğrencisi olarak sorumu cevablardaniz sevinirim

 111. Merhaba, sağlık meslek lisesini istiyorum ama bu liseyi bitirince ne olucağım lise avantajları,dez avantajları nedir,para kazanma durumu ve atama duru
  mu nedir merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.:)

 112. YURT7 MERHABA KIZIM 2014-2015 EĞİTİM DÖNEMİNDE RESMİ A.S.M.L hemşirelik BÖLÜMÜ MEZUNU.11.SINIFTA (2014 YILI)KPSS GİRDİ.2016/3 DÖNEM TERCİH HEMŞİRE OLARAK TERCİH YAPTIK.ANCAK ŞUAN DA İLK VE ACİL YARDIM 1.SINIF ÖĞRENCİSİ.SENEYE MEZUN OLACAK.SİTENİZDEN TAKİP ETTİĞİM KADARI İLE SENEYE PARAMEDİK OLARAK MEZUN OLDUĞUNDA HEMŞİRELİK DİPLOMASI YANACAK.BU KAZANILMIŞ BİR HAKKIN GERİ ALINMASI DEĞİL MİDİR.BİZ KPSS TERCİHLERİMİZDEN BİRİNE HEMŞİRE OLARAK BU YIL YERLEŞİRSEK ,SENEYE PARAMEDİK OLARAK MEZUN OLUNCA DURUMU NE OLUR.KAZANMIŞ OLDUĞU HEMŞİRELİĞİ YAPAMAZ MI.SAYGILARIMLA.

  • nurcan yurtseven, hemşire olarak yerleşme olursa sonrada paramedik mezunu olursa ya kpss ue girip tekrar atanacak uada ünvan değişikliği sınavına girerek ünvanını değiştirecek.

 113. Merhabalar. Sağlık meslek lisesi okuyorum, seneye 12. sınıf olarak önlisans KPSS sınavına gireceğim. Fakat üniversitede farklı bir sağlık bölümü okumak istiyorum. Eğer atanırsam üniversitede farklı bir dal (sağlık alanında) seçtiğimde geçersiz sayılır mı?

 114. Iyi günler sağlık meslek lisesi ikinci sınıfın sonunda bölüm seçeceğiz hangisini önerirsiniz hangisi daha avantajlı olur kafam çok karışık

 115. İyi günler ben anadolu lisesinden mezun olcam bu sene ve attlik istiyorum bu sene puanım hemşireliğe yetmiyor ama genel olarak iyi bir puan ben attlik seçip dgs ile hemşireliğe geçmeyi düşünüyorum bunu 2 . Sınıfta dgs ye girip kazanıp normal hemşirelik gibi okuyabilirmiyim ya da bunuen işleyici nasıl bi bilginiz var mı

 116. Meraba benim kızm sağlık meslek istiyor peki sağlık meslek okuduktan sonra üniversitesitede baska mesleklerle ilgili bolum okuyabilirmi yani anadolu gibi

 117. merhaba ben liseden hemşire çıkışlıyım ve paramedikliğe geçiş yaptım bu dönem okulum bitiyor.eğer ben bu sene mezun olursam hemşirelik diplomam yanar mı ? bilginiz varsa bana yardımcı olursanız sevinirim çünkü herkes bi şey söylüyor kafam çok karıştı.

  • yagmur, kpss sınavına hemşire olarak girdiysen diğer sınava kadar hemşirelik diploman geçerli olur fakat paramedik mezun olduktan sonra kpss sınavına girersen hemşirelik diploman geçersiz olur.

 118. Merhaba Ben ortaöğretim hemşirelik mezunuyum. Bu yıl hemşirelik dışında üniversitede herhangi bir bölüme gidersem eylülde kpssde ortaoöğretimden hemşire olarak kpssye girip atanabilir miyim. Hem atanıp hem üniversite okuyabılır mıyım

 119. Ben 8. sınıf öğrencisiyim att okucak ama kaldırıldı sağlık liselerinde üniversite sınavında kazanbilrisin diyolarda ben şimdi istediğim bi meslek lsesinde okusam öylesine bi meslek seçip stajını görüp bitirsem 2 yıl üniversite hak kaazanıyorum bu sınavda att puanını tutturabilirsem geçebilme şansım varmı bide sağlıkda hemşire yardımcılıgı okuyup attye geçiş varmı lütfen cevplyın

  • cahit, normal bir meslek lisesinden mezun olup üniversitede paramediklik okuman zor olur. Onun içi sağlık meslek lisesine gidip oradan da mezun olup paramedik olabilirsin.

 120. ben saglık meslek hemşirelik öğrencisiyim geçiş hakkımla diyaliz okumayı düşünüyorum diyalizi okuyup mezun oldugumda benim hem hemşirelik hem diyaliz diplomammı olacak ? ya da hemşirelik yanacakmı

 121. merhaba. Lise hemşirelik mezunuyum. Önlisans paramedik okuyorum. Takip ettiğim kadarıyla paramedik mezunu olunca hemşirelik yanıyor diyorsunuz. Bazı insanlar olmuyor diyor. Bu cevapları bir şeye dayanarak mı söylüyorsunuz ? ona göre üniversiteyi dondurmayı düşünüyorum. Bide kaç yıl dondurma hakkımız var?

 122. Merhaba bu yil paramedik yazmayı düşünüyorum okul puanimla 336oluyoo sizce gelirmi hemşirelik istemiyorum ama paramedik atamasi zorlaşır diyolar ki hemsirelikte 4yil sonra nolur bilmiyorumm bana yardimcii olabilirmisiniz teşekkürlerrrrrrrrdd….

 123. ONCELIKLE HERKESE MERHABA,
  12. SINIF SAGLIK MESLEK LISESI OGRENCISIYIM VE MALUMUNUZ OKULLARIN KAPANMASINA AZ KALDI. OZEL BIR HASTANEDE YAKINLARIN REFERANSI SAYESINDE BASVURU YAPICAM HAFTAYA. ANCAK 10. SINIFTAN KALMA ALTTAN DERSIM VAR VE HAZIRANDA SINAV ACILMIYCAK DEDILER OKULDAN VE SINAV EYLULE SARKTI. IS BASVURUSUNA GITTIGIMDE ONUMDE ENGEL TESKIL EDER MI BU BIRILERINDEN GECICI DIPLOMAYLA CALISABILIRSIN GIBI BISEYLER DUYDUM AMA EMIN OLMAK ISTIYORUM LUTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ. SIMDIDEN TESEKKURLER…

 124. Peki bazı kişiler paramedikten mezun olsan sadece devlet için geçerli diploma yanması diyorlar özelde hemşire olarak alırlar diyorlar yani hemşirelik diplomanı özel hastanelerde kullanabilirsin diyorlar bu konuyla ilgili bi bilginiz var mı?

 125. Merhaba ben sağlık meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim biz alan seçimleri yapıcaz ama ben hemsire yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenligi arasında kararsız kalıyorum. Bize üniversite okursanız hemşire olarak ya da att olarak calisabilecegimizi yani yardımcılık unvanını kalkicağı söylendi. Bana hangi alanı sıralamada one yazicagim hakkında bilgi verir misiniz ?

 126. Ven şuan adadolu lisesindeyim fakat özel sağlık mesleğe geçiş yapmayı düşünüyorum 11. Sınıfa geçtim sizce alırlarmı okula

 127. merhaba ben 10. sınıfı bitirip 11.sınıfa geçtim aslında ATT ile alakası yok ama sormak isterim çünkü kesin bi bilgiye ulusamadım yaz tatilimi değerlendirmek ve pratik çalısmak istiyorum acaba beni sağlık ocağı veya hastane stajyer olarak alabilme ihtimali varmı düşüncelerinizi ve bilgilerinizi benle paylasabilirseniz sevinirim simdiden tesekkürler 🙂 hayırlı ramazanlar

 128. merhaba.Ben 10.sınıfa geçtim ve özel sağlık meslek lisesine geçtim bu yıl . Ebe yardımcılığı Hemşire yardımcılığı att var hangisini seçmeliyim ? Ve sizce sağlığa geçmem mantıklı oldu mu hep önü açık diye

 129. İyi günler ben gülden yerlikaya laborant ve veterinerlik okuyorum 2 yıllık ve bana söylenen sey su 2 yıllık bir önlisans ünüverstesi okursam düz geçişle 4 yıllık hemşirelik okuyabilirmişim bu konuyla ilgili beni bilgilendirirseniz gercekten çok sevinirim hemşireligi cok istiyordu ama nasip olmadi 2 yıllık laborant ve veterinerlik bölümünü kazandim

 130. S.a paramedik mezunu biri Ambulans disinda Saglik Bakanligina bagli herhangi bir kurumda calisabilir mi ve ihtimali nedir? Mesela Saglik Ocagi vs(Ambulans dısında herhangi bir alan)?

 131. Meraba ben şuan sağlık meslek lisesinde okuyorum ATT olmak istiyorum fakat liselerde bu bölümü kaldırdılar lisede hemşire yardımcılığı okuyup 2 yıllık üniversite de ATT veya paramedik bölümüne geçiş yapabilirmiyim?

 132. Mrb att bolumunu okucm artik 4 yil yardimci olrk baslanioms yardimci olark baslyp universityyi ozel 2 yillk okum att gecis ypmk icin staj ne zmn olurm forma yi ne zmn giyerm 🙂

 133. merhaba ben yeni meslek lisesine kayıt olacağım anestezi ve hemşirelikten birini düşünüyorum kpss’de atanmak hangisinde daha kolay ve kpsssiz devlet hastanesine gidebilirmiyim üniversiteden sonra

 134. sağlık meslek lisesinden bu sene hemşire olarak mezun oldum. üniversitede anestezi bölümüne sınavsız geçiş yapıcam. aynı zamanda bu seneki kpss ye girip hemşire olarak atanıcam. üniversiteyi bitirdikten sonra anestezi diplomam olacak. üniversiteyi bitirdikten sonra hemşire olarak çalışmaya devam edemezmiyim ? üniversiteden mezun olmadan hemşire olarak atanmış oluyorum zaten. anestezi mezunu olduktan sonra hemşire olarak işime devam edememmi?

 135. merhaba ben att okumayı istiyorum pki att okuyup universitede bolum degiştirerek piskoloji bölümne geebilirmiyim yardım

 136. merhaba ben 8.sınıfı bitirdim ve tercihlere çok az kaldı sağlık meslek lisesine gitmem konusunda herkez tavsiyeler veriyor kimsenin açıkta kalmadığını ve hemen işe girdiklerini söylüyolar.Sağlık mesleği bitirince hemen hemşire olabaileceğimi söylediler ve bende bir çok araştırma yaptım söylendiğine göre sağlık meslek lisesini bitirip hemşire olunamıyormuş ancak üniversite bitirmek lazımmış bu ne kadar doğru? Sağlık meslek lisesini bitirince hemşire olamam mı? Lütfen bilgilendirin..Teşekkürler…

 137. Merhaba ben suan ege de hemşirelik bölümü okuyorum 4 yıl bittikten sonra anestezi uzmanı olabilir miyim?2 yıllık okullara sınavsız geçiş hakkı var mı

 138. meraba ben sağlık meslek hemşirelik bölümünü bu yıl bitirdim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tıbbı laboratuvar bölümüne geçiş yapmak istiyorum acaba ben hemşire olarak atansam o diplomam tıbbı lab için de geçerli mi

 139. Merhaba oglum bu sene sagllık meslek lisesini tercih etmek istiyo bolumlerde kaldırılmş peki anadolu lisesi gibi son sınıfa kadar bütün dersleri görceklermiş lise sonuncu sınfına kadar öylemi acaba birde saglık meslekte saglıgı tercih ederse ek puan alcakmı yoksa almıcakmı yada ilerde saglık lısesınden mezun olunca saglık tercih etmesse başka üniversite bölümü tercih edebilirmi ederse ek puan alırmı şimdiden teşekkürler

 140. Ben sağlık lisesinden mezun olduğum zaman üniversite okumadan meslek sahibi olabiliyormuyum acaba başka bir sorum daha olacak ben sağlık lisesini bitirip sağlıkla ilgili olmayan üniversiteye gitsem ordan bir meslek olamasam geri sağlık mesleğine devam edebilirmiyim.

 141. Merhaba bu sene liseye gececegim saglik att okumak istiyorum fakat kaldirilmis lise sona kadar hemsire yardimciligi okuyup universiteye geçerken att ye atanabiliyor muyum acaba?

 142. hocam ben geçen sene mezun oldum sağlık meslekten. hemşirelik mezunuyum. ygs 2 puanım ek puanlı 314. ek puanlı sıralamaya mı bakıcam yoksa ek puansız olana mı? ek puan geldiği için ona bakacaksın diyenler var. doğru mu? 17 binlerde ek puanlı sıralamam. hemşirelik istiyorum sizce yerleşir miyim?

 143. Merhaba ben lise çıkışlı hemşire mezunuyum 2 yıllık alanın olan pamedik yada evde hasta bakım bölümlerinden birini tercih edip okulu bitirirsem hemşirelik diplomam yanar mi ?

 144. Merhaba ben Saglik meslek lisesi 11. Sinif ogrencisiyim. Henuz mezun olmadim ama yinede aaglik ocagi veya hastanelerde calisabilir miyim calisabilirsem gonullu mu olur maas alabilir miyim?

 145. Merhaba. Ben lise çıkışlı hemşireyim açık öğretim lisesi sağlık kurumları işletmeciliği om lisans yani iki yıllık okursam hemşirelik diplomam geçersiz olur mu ?

 146. Merhaba ben endüstri teknik lise 2012mezunuyum bu yıl bilgi unvst acil durum ve afet yönetimi %75burslu kazandım bu bölüm hakkındaki fikirlerinizi alabilirmiyim yani okul bitince hangi alanlarda çalışabilirim kpps göre mi ataniyo yoksa bitirince kendi imkanlar ile iş bulabilirmiyim internet baktgmda ambulans itfaye Kızılay vs yazıyor da emin olmak için size soruyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

 147. Merhaba ben hemşirelik lise mezunuyum paremedik okuyorum bu yılki olan sınava ön lisans olarak mı ortaöğretim olarak mı girsem karar veremedim hemşirelik ten çok alım olcak diyolar ön lisans olarak girip hemşirelik içinde tercih yapılır mı

 148. Merhaba . Ben sml ogrencisiyim bu yil 10.sinif oldum ve okudugum okulda yardimci hemsirelik konumunda oluyoruz. Ozel okullarda yardimci hemsirelik okuyup hastalara hasta bakici gibi hizmet vermek gerekiyormuş. Ki biz resmen hizmetcilik okuyor gibi bi durumdayiz. Ve bizden onceki hemsirelik okuyan buyuklerimize staj ucreti verilmiodu ki. bunun adina dava acarsak eger diplomaparimizin verilmeyecegi soylendi. Ve sizce biz 50.000 tl verecegimize devlet okuluna gidip okursak daha mi iyi olur. Lutfen cvp verirseniz cok mutlu olurum. Tesekkurler.

  • Merhabalar ben sağlık lisesine gidiyorum bu sene lise3e geçtim hemsire yardımcılığı bölümünü kazandım fakat okulu bırakıp hafız olmaya karar verdim açıktan da sağlık okunmuyo peki okulu bırakıp açıktan başka bir bölüm okuyabilir miyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar ben saglik lisesinde okuyorum lise3e gectim hemsire yrd. kazandim fakat okulu birakip hafız olmak istiyorum açıktan sağlık okunmuyo peki baska bir bölüm okuyabilirmiyim tesekkurler

 149. Merhabalar ben lise 3e geçtim sağlığa gidiyorum okulu bırakıp hafız olmak istiyorum açıktan sağlık okunmuyo ya başka bir bölüm okuyabilir miyim cevabınız için Allah razı olsun

 150. Merhaba. Ben sağlık okuyordum ama bir sebepten dolayı okulu bırakıyorum. Sağlığın da açıktan okunmadığını biliyorum. Peki açıktan başka bir bölüm okuma gibi bir şansım var mı? Bilgisi olan varsa , yazarsa çok memnun olurum…

 151. Merhabalar ben sağlık meslek lisesinde okuyorum lise 3e geçtim hemşirel yrd. kazandım. Ama okulu bırakıp hafızlik kursuna gitmeye karar verdim açıktan sağlık okunmuyo fakat açıktan başka bir bölüm okuyabilir miyim bilgilendirirseniz ne mutlu bana:)

 152. Merabalar ben lise mezunu hemşireyim üniversitede ameliyathane hızmetlerını okuycam geciş hakkımla mezun olduktan sonra özel bir hastaneyle anlasma yapıp ameliyathane hemşireliğini yapabilirmiyim ?

 153. Sağlık meslek hemşirelik mezunuyum üniversite de ebelik kazandım ama hemşirelik yapmak istiyorum diplomam yanar mi ? Yeni klavuz çıktı artık yanmiyor deniliyor ama yardimci olursaniz sevinirim..

 154. Mergabalar, ben bu sene özel bir üniversitede Radyoloji bölümünü kazandım. Üniversitenin olanaklarına göre benim Hemşirelik bölümüne geçmem mümkün. Ortak derslerimiz var. Ama yarı dönemden sonra geçiş yapabiliyorum. Sorum şu eğer geçiş yaparsam eksik dersleri tamamlamak için ne gibi bir işe girişilir. Yani yaz okulu mu yoksa ortak olmayan ders başına belirli bir ücret mi vermem gerekiyor. Yada 4 yıl hemşirelik okuduktan sonra bir yarım dönem daha eksik derlseri almam mı gerekir ?

 155. Merhaba ben bu sene özel anadolu sağlık meslek lisesi ne gidiyorum ama hangi bölümü seçecem bilemiyorum sizce hangi bölüm daha iyi

 156. Arkadaşlar merhaba lise bemsirelik onlisans fizyoterapi mezunuyum özelde hemsire olarak calisabiliyormuyum bilgisi olan varmi ?

 157. İyi Aksmalar ben imam hatipblisesinde okuyorum adana da ve herseyden cok Att olamk istiyorjm ama imam hatipli oldugum icin att olamicagimi dusunuyorum sizce yanlis dusunuyomuyum

 158. merhaba ben sağlık meslek lisesini tecih etmek istiyorum ve 10.sınıfta dal şeçimi oluyormuş bende hemşire yardımcılığı seçmek istiyorum hemşire.y lığı kazanmak zor mu? lütfen cevap verin.

 159. Merhaba ben sağlık lisesinde okuyorum hemşirelik yardımcığı bölümü okuyorum üniversite okumadan liseden sonra bir hastanede çalışabilir miyim ? Hangi bölümlerde çalışabilirim ?

 160. Merhaba ben sağlık meslek lisesi acil tip teknisyenliği mezunuyum.su anda 2 yıllık is sağlığı ve güvenliği bolumu okuyorum.öğrenimimi tamamladigim takdirde yine acil tip teknisyeni olarak atanmam söz konusu olur mu ? Cevremden son diploma geçerli benzeri şeyler duydum.Emin olup ona göre okulunu dondurmayı düşünüyorum.

  • hacer, mezun olana kadar att sin mezun olduktan sonra iş saglıgı ve güvenliği sin. Benim bildigim kadarıyla bu şekilde. ÖSYM ye bu konuyu danışabilirsin.

 161. Merhaba hocam ben bu yıl paremedik bölümünü bitirdim üniversite hastanelerinde çalışabilir miyim calisabilirsem oraya yerleşmek için ne yapabilirim gerekli şartları var mıdır

 162. Merhaba ben lise hemşirelik mezunuyum bu sene hemşirelik tutmuyor acaba başka bölüme mi geçsem yoksa bir yıl daha mı hazırlansam (1yıl hazırlandım olmadı)

 163. Şimdi art ye gitik diyelim hemşirelik için DGS ye ne zaman girecez kazandık diyelim kazandıktan sonra ne zaman hemşirelik okumaya başlayacaz lütfen cevap alabilirmiyim

 164. parsef ben şuan nefise andiçen mtal lisesine gidiyorum 11.sınıf öğencisiym ilerde paramedik olmak istiyorum ama bölümler şuan yardımcılıkta ve ben hemşire yardımcılığını bölümünü şeçtim ve inşllah nerdeyse kesin olarak kazandım ancak ek puan konusunda kafam karışık bi hcam hangi bölümü seçersem seçeyim ek puanı aynı şekilde alacağımı söyledi ama etrafta daha farklı şeylerde var benim hemşire yardımcılığını şeçmem bana ek puan konusunda bi engel mi

 165. Sağlık Meslek öğrencisiyim sağlık mesleği hariç başka bir mesleği sadece YGS ye girerek bunu Başara bilir miyim yani sağlık bölümü hariç başka bi bölümü mesleği nasıl secebilirim LYS ye girmem şart mı?

 166. Marhaba ben ilk ve acil yardim teknikerinim fakat hep hemşire olmak istemiştim bu sebeple dgs ile hemsirelige geçmek istiyorum .fakat hemşirelik okurken işime devam edebiliyor muyum bilmiyorum.yani ben ikisini aynı anda yapabileceğine inaniyorum böyle bisey mümkün müdür?yardımcı olursanız sevinirim.

 167. merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum açık öğretimden veterinerlik okursam veya sağlıkla ilgili başka bir bölüm iki yıllık okursam hemşirelik diplomam yanar mı yoksa ön lisans hemşire mezunu mu olurum?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin