Türkiye’nin Yeni Stadları

0
8999
Timsah Arena

Takdir edilecek projeler ve çizimler, gerçekten tamamlanıp bitirilirse harika stadlar, spor kompleksleri çıkacak. Yurtdışından alışık olduğumuz bazı kalite ve görselliğe doyacağız gibime geliyor. İnşallah altyapıda güçlü olursa çok güzel stadlar olacak.

Stadlar sadece spor aktiviteli kullanılmıyor bunun haricinde bir çok çeşitli amaçlar içinde kullanılıyor. Ülkemizde ne kadar çok stad olursa o kadar çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Benim bu stadlardan en çok beğendiğim Timsah Arena oldu gerçektende görsel olarak insana haz veriyor. Üstteki resim Bursa Timsah Arenanın proje resmidir. Şu anda kaba inşaatı tamamlanmış son aşamalara geçilmiş. Merakla bu stadların bitmesini bekleyeceğim…

BURSA TİMSAH ARENA

Timsah Arena Proje Videosu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle yapılıyor. 45 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun kaba inşaatı büyük oranda tamamlandı. Tribün altları spor salonu olacak. Stadyum altında konferans salonları, kafeterya, alışveriş merkezi olacak.

 

TRABZON STADYUMU

Trabzon Arena

Akyazı’da 795 dönüm deniz dolgusu yapılarak 458 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 40 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun tribün altları dâhil olmak üzere tüm etrafı bir spor kompleksine dönüştürülüyor.

 

SİVAS’IN AKILLI STADYUMU

160 dönüm arazi üzerine kurulan stadyumun ihalesi TOKİ tarafından 18 Haziran 2012’de yapıldı. 25 bin seyirci kapasiteli stadyum, Sivas’ın ağır kış koşulları dikkate alınarak inşa ediliyor. Kendi enerjisini ve suyunu üretecek stadyum Türkiye’nin ilk ekolojik akıllı stadyumu olacak.

 

MERSİN’İN KARETTA GÖRÜNÜMLÜ STADYUMU

Mersin Arena

140 dönüm arazi üzerine inşa edilen 25 bin seyirci kapasiteli stadyumun temeli 19 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Kaba inşaatı %45 oranında tamamlandı. Stadyum 2013 yılında 17. Akdeniz Oyunlarına kadar tamamlanacak.

 

KONYA STADYUMU

Konya Arena

42 bin seyirci kapasiteli. Tribün altlarında 12 adet bireysel branşlar için spor salonu bulunuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle, arazi takası yöntemiyle yapılıyor. Stadyumun çevresinde olimpik bir yüzme havuzu, bir atletizm sahası, bir veledrom, bir adet spor salonu da yer alıyor. Klimalı stadyum olarak adlandırılıyor. 17 Ekim’de temeli atıldı.

 

ANTALYA STADYUMU

Antalya-stadyumu

 

136 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 6 Aralık’ta ihalesi yapılacak. 33 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun hemen yanı başında 10 bin seyirci kapasiteli bir spor salonu ve 3 bin seyirci kapasiteli yüzme havuzu yapılacak.

 

ADANA STADYUMU

Adana Stadyumu

102 dönüm arazı üzerinde kuruluyor. Proje aşamasında. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları spor salonu olarak değerlendirilecek.

 

GAZİANTEP ARENA

Gaziantep Arena

103 dönüm arazi üzerine yapılıyor. 27 Aralık’ta ihalesi yapılacak. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları sporları ile değerlendirilecek.

 

SAMSUN STADYUMU

Samsun Arena

334 dönüm arazi üzerine kuruluyor. 3 Aralık’ta ihalesi yapılacak.33 bin seyirci kapasiteli olacak. Stadyumun hemen başında 7 bin 500 seyirci kapasiteli bir spor salonu da yer alıyor. Aralık ayında ihalesi yapılacak. Spor Salonunun kaba inşaatı büyük oranda tamamlanmış durumda.

 

MALATYA`NIN KAYISI STADYUMU

Malatya Arena

Stadyumun temeli 19 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. 62 spor tesisi ile birlikte temeli atılan stadyum 65 dönüm arazi üzerine yapılıyor. Kaba inşaatı %10 civarında tamamlandı. 25 bin seyirci kapasiteli.

 

SAKARYA STADYUMU

Sakarya Arena

 

KOCAELİ STADYUMU

Kocaeli Arena

 

HATAY STADYUMU

Hatay Arena

 

ESKİŞEHİR STADYUMU

Eskişehir Arena

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin