UMKE’ci Olmamdaki En Büyük Etken

0
2298
ulusal medikal kurtarma ekipleri - umke

Umkeci olmamdaki en büyük etkenlerden biri sadece bir iki dakikalık bir görüntüydü. Aşağıda izleyeceğiniz bu görüntüler gerçekten sözlerle ifade edilemeyecek bir durumu sahneliyor.

2 yıl önce bir video sitesinde gezerken bir video ile karşılaştım. Videoyu izlediğim zaman geceydi ve ağustos ayındaydık. Bir kız çocuğu amca amca diye hiç tanımadığı bir adama bağırıyordu. O hiç tanımadığı adam amatör bir kameranın ışığıyla bir ailenin kurtulmasına sebeb oldu ama herkes bahar’n ailesi kadar şanslı değildi….Videoyu izledikten sonra o gece uyuyamadım gözüme uyku girmedi.

Ya aynı durumda biz olsaydık ? Ne yapardık ? Çaresizlik mi ? Ne yapacağını bilememek mi ? Korkmak mı ? Bundan sonra ki yaşam mı ?

İşte bu durumlara düşmemek için sürekli bir şeyler yapmak gerek. Elimizden geldiği kadarı ile sürekli ve planlı projeler üretmek çarpık kentleşmeye son vermek, depreme dayanıklı konutlar üretmek, depreme hazırlıklı olmak, depremden sonra bir an önce eski yaşam sürecine dönme gibi durumların yapılması ve bunlara kendimizi hazırlamamız lazım ama malesef Türkiye şartlarında bunlar çok önemsenmiyor. Bizim milletimiz gerçekten vefalı akıllı ve zekidir ama bir türlü elimizde bulunan imkanlar değerlendirilmiyor nerde boş işler var onlara kafa yoruyoruz .

Marmara depremi sonrası insanlar yiyecek ne kuru ekmek nede içecek su nede yaralıları enkazdan çıkarabilecek arama kurtarma ekipleri bulabildiler. Niye çünkü devlet bunun için ne planı vardı nede bir hazırlığı. Van depreminde böyle olmadı ama 1999 depreminden sonra devletimiz sürekli malzeme stoğu yapmaya başladı ve arama kurtarma ekipmanları almaya başladılar ve Arama Kurtarma ekipleri oluşturarak olay yeri müdahalelerine kısa sürede destek vermek için ellerinden gelen herşeyi yaptılar. Ama bana göre buda yetersiz.

Sadece sağlıkçıların değil bütün insanların Arama Kurtarmaya gönül vermeleri ya bir günde bizim başımıza gelirse ne yaparız diye düşünmemeleri gerekmektedir. Bu durumda hem sivil toplum kuruluşlarına hemde Türkiye Cumhuriyeti Devletine büyük roller düşmektedir. Umarım ki kısa zamanda daha iyi gelişiriz ve daha güçlü bir durumda depreme ve bütün afetlere hazırlıklı oluruz.

1999 Marmara Depreminde Hayatını Kaybeden Tüm İnsanlarımıza Allahtan Rahmet Diliyoruz…

Paramedik Sefa Dilmaç

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin