Ambulansın İçinde Sürüp Giden Hayatlar

0
1862
112

Ambulans içinde başlayan hızlı bir serüven.Acı siren çalarak giden ambulansın içinde adeta bir savaş içindesindir.Bazen hiç durmadan kalp masajı yaparsın.Bazen yaşam savaşını kaybeden hastana üzülürsün.Çünkü sen Attsindir,bazen yaşama yeni gözlerini açan bir bebekle çıkarsın ambulanstan,bazen defibrilatör yetersiz kalır ellerinde.

Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi en iyi bilensindir.Bazen sarılabilecek en iyi dostsundur.Bazen bir anne…bazen bir baba…Bazen hüzünle kapatırsın o acı siren çalan ambulansın kapılarını,bazen neşeyle çıkarsın o kapıdan,çoğu zaman değerin bilinmesede kahramansındır.

Neden ambulans geç geldi diye darp edilirsin bazen,can güvenliğin yoktur ama buna rağmen gecenin meleğisindir.Çünkü paramediksindir sen.Bazen zamanla savaşırsın bazen zamanın çoktan bitmiş olur.Kaybedersin hastanı,buna rağmen yılmazsın.Çoğu zaman 4 tekerleğe emanet edersin canını.Çünkü sen cankurtaransındır.Ambulansçısındır çoğu zaman.Ambulans içinde hastanı döndürmek için uğraşırsın. CPR yaparsın yapabileceğin her şeyi yaparsın.Ama bazen ne yaparsın yap yetersiz kalır.Döndüremezsin hastanı.Fakat suçlu yine sensindir.Canın pahasına boğuştuğun bu meslekte suçlu hep sensindir.

Bazen bir kazaya kurban gidersin,unutulup gidersin.Bazen üstün başın kan içinde dönersin eve.O acı sirenler kulağındadır halâ.Ama tüm bunlara rağmen attsindir sen.Ne gecen bellidir ne gündüzün.Düzenli bir hayatın yoktur belkide.Ama bazen ufacık bir tebessüm hayatına anlam katar.Ulaşılamayacak yerlere ulaşırsın.Tek amacın hayat kurtarmaktır.Çırpınır durursun ambulansın içinde.

Hastanı yaşama döndürürsün.Dünyanın en mutlu insanı olursun.İşte sen busun.KAHRAMANSIN sen..

 

ATT Yahya KOCAKIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin