Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyeni

10
24670
yardimci-saglik-personeli

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun konularında bazı değişiklikler yapıldı ve bu değişikliklerden göze çarpan sağlık meslek lisesini tercih eden öğrencileri ve velileri ilgilendiren bir durum oldu.

Artık Sağlık Meslek Liselerinde aşağıda açıklamaları bulunan Yardımcı Sağlık Personeli olarakta adlandırılan Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyeni ünvanları ile kayıt yaptıracaklar.

Hemşire Yardımcısı; sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı programından mezun olup hemşire nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir.

Ebe yardımcısı; sağlık meslek liselerinin ebe yardımcılığı programından mezun olup ebelerin nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir.

Sağlık bakım teknisyeni; sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olup en az tekniker düzeyindeki sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık meslek mensubudur.

 

Kayıtlı Öğrencilerin Durumu ne olacak ?

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği haricindeki programlarına öğrenci kaydedilmez.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun geçici 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında sağlık meslek liselerinin hemşirelik programına da öğrenci kaydı yapılmaz.

Bu tarihe kadar kaydı yapılmış olan öğrenciler eğitimlerini kayıtları yapılan programlarda tamamlarlar ve bitirdikleri programların meslek unvanını kullanırlar. Sağlık meslek liselerinin kapatılan programlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar mezun olanlar da meslek unvanlarını kullanmaya devam ederler.

2014 tarihinden önce sağlık meslek liselerine kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırmış olduğu ünvan isimleri ile mezun olup, mezun olunan ünvanlarla atamaları yapılacaktır…

10 Yorumlar

  1. BEN SAĞLIK MESLEK LİSESİNDE OKUYORUM 10. SINIFIM VE DAHA BOLUMLERİMİZ BELLİ DEGİL. 10.SINIFIN SONUNDA SECECEZ VE BEN HANGİ BÖLÜMÜ SECECEGİMİ BİLMİYORUM ASLINDA ATT VEYA PARAMEDİK OLMAK İSTİYORDUM SİZCE HANGİ BÖLÜM BENİM İCİN DAHA HAYIRLI OLUR.

    • bende 10. sınıfım ama ben ebeliği seçeceğim sen att olmak istiyorsan lisede sağlık bakım teknisyenliğini seçç üniversiteyi kazanırsanda att okursun bence ama yinede senn kararın 🙂

      • ben erkek olduğumdan ebeliği seçemiyorum sağlık bakım teknisyeni veya hemşire ama hala kararsızımm ne yapacağım bilmiyorum kimse bi açıklama yapmıyorr bizim hakkımızda 11 demi staja çıkacaz 12 demi daha belli değill durumlar karışık yani bi açıklama yapsalar adam gibii herkezde rahatlasa…

  2. Bu saçma bölümleri şuanki 10. Sınıfların hiç biri anlamadi ve hangisi kendisine gore daha iyi kavrayamadi bolumlerin bizi nasl etkileyecegi konusunda neylerin degistigini kimse anlamadan bize onumuze kagit verip bu 3 bolumden birini yazmamizi istiyorsunuz temizlikci olmak icinmi bizi bukadar zorluyorsunuz k. Bakmayin kimse bos emek harcamiyo bu sistemi yapanin zihniyetligi…

  3. Bazi ozel okullara baktimda saglik bkim teknjsyenligi ve hems. Yardimciligi 11. Ve 12. Si ifta staj icin kesin karar alinmis eeee bu kullar meb e bagli ise devlet okuLlarindada 11 de baslamasi gerekir biIm ojuldada afedersiniz hocalar davar gibi hicbise bilmio

CEVAP VER

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*