Paramedik Lisans Tamamlama

17
51393
paramedic

Merhaba değerli paramedik arkadaşlarım,

Bilindiği üzere biz paramedikler lisans tamamlama hakkının verilmesini uzun zamandır beklemekteyiz. İzninizle hepimizin ilgisini ziyadesiyle çeken bu konuyu biraz olsun irdeleyip merak ettiğimiz konulara biraz ışık tutalım.

Lisans tamamlama 2 yıllık olan sağlık önlisans bölümlerinin sağlık bakanlığı ve herhangi bir üniversite arasında imzalanan mutabakatla(Yök’ün izni dahilinde) 4 yıllığa tamamlanmasıdır.

Lisans tamamlama şartları-müfradatı-hangi bölümlerin lisans tamamlayacağı-ödeme usülü-kayıt zamanı ve diğer hükümler hazırlanan mutabakatla belirlenir.

Lisans tamamlama sadece sağlık bakanlığı bünyesinde çalışan kadrolu ve sözleşmeli sağlık personelini kapsar.

LİSANS TAMAMLAMA SONRASI;

Lisans tamamlama sonrası sağlık personelinin maaşı-döner sermayesi artar(yaklaşık 300 tl),derece/kademesi değişir,bitirilen bölüme göre unvan değişikliği veya görevde yükselme sınavı hakkı doğar,sağlıkla ilgili yüksek lisans ve doktora bölümlerinin önü açılır(öğrenim sırası takibi),personelin bilgi düzeyi olumlu olarak artar,personel için uzman-uzman yardımcılığı sınavlarının önü açılır,kişinin psikolojik ve mesleki memnuniyeti artar.

PARAMEDİKLER AÇISINDAN;

Lisans tamamlama biz paramedikler açısından önemli-olumlu olmakla birlikte konunun can alıcı noktası lisans tamamlamanın paramedik adıyla olup olmayacağıdır.Ne yazık ki taslak metinlere göre paramedikler için planlama “hemşirelik” bölümü lisans tamamlama olarak düşünülmektedir.

 

BU DURUMUN NE ZARARI VAR?

Bir paramediğin kendi bölümü dışında(hemşirelik vs) lisans tamamlaması makul bakılacak bir durum değil,çünkü kendi bölümü dışında lisans tamamlayan bir paramedik bu durumdan pek memnun gözükmeyecek(maddi kazançları olsa bile),ayrıca paramediklerden ilerleyen zamanlarda olası olan görevde yükselme/ünvan değişikliği sınavlarında lisans tamamlanan bölüme kayma olabilecek,ayrıca acil servis,112 ve umke vs bölümlerde görev yapan paramedikler alanlarına bilimsel bir katkı/fayda sağlayamayacaklardır.(değişik bir alanda lisans tamamlama yaptıkları için)

Ayrıca farklı meslek gruplarında yapılan bir lisans tamamlama belkide o meslek grubu tarafından hoş karşılanmayabilir.

Not:Paramedik lisans tamamlamanın paramedik bölümünden olması çok istediğimiz bir durum ancak bu bölüm için bir altyapı olup olmadığı sorusunu üniversiteler kendi kendilerine sormalıdır.Bu bizler için ne yazık ki bir handikap oluyor.Dileriz yakın zamanda daha fazla paramedik kökenli öğretim görevlilerine sahip oluruz.

LİSANS TAMAMLAMADA MERAK EDİLENLER,,

 • Lisans tamamlamanın 2014 güz döneminde çıkması bekleniyor(3-4 ay önce yayınlanan taslak metne göre)
 • Lisans tamamlama ücretlidir.
 • Önceki uygulamalara dikkat edersek Lisans tamamlama için YGS veya DGS’ye giriş şartı yoktur.
 • Lisans tamamlama sadece Bakanlığımızın protokol imzaladığı üniversiteyle(ler) olacaktır.

Saygılarımla,,,

Prm Gökhan DEMİRALP

Ankara 112

17 Yorumlar

 1. Bence lisans tamamlama paramedikler için şarttı zaten. Sonuçta insan sağlığıyla uğraşıyoruz ve ufacık bir hata yapma gibi bir lüksümüz yok. Bu yüzden aldığımız eğitimin de son derece kaliteli eğitim olması lazım, ben böyle düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla zaten bir üniversite çok ciddi anlamda bunun çalışmalarını yürütüyor. Sadece ücretli olma problemine takıldım.

 2. Paramediklerin bildigim kadari ile ust ogrenim olarak kabul edilen acil yardim ve afet yonetimi bolumu var.dgs ile gecis yapabiliyorsunuz.Bu bolumun guz doneminde cikmasi beklenen lisans tamamlama ile devlet tarafindan verilen haklar (derece kademe ilerlemesi vb.) Bakimindan bi farki olacak mi bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • ömer, dgs ile acil yardım ve afet yönetimine geçiş var fakat o bölümü örgün olarak okuyabiliyorsun o bölümle beraber hemşirelikte var. Lisans tamamlama gelirse şayet açık öğretim gibi okuyup bölüm bitirme şansımız olacak. Derece kademe değişiklik olur sanırım.

 3. hemsırelık lısans tamamlama kabul oldu dıye duydum ama bununla ilgili resmı bır yazı okumadım eğer kabul olduysa bızım sımdı ne yapmamız gerekıyor.ne zaman ve nasıl kayıt yaptıracagız bilen var mı?

 4. SAYGI DEGER MESLEKTAŞLARIM.BEN 2003 YILINDA DEU PARAMEDİK BÖLÜMÜNÜNDEN MEZUN OLUP DGS İLE ULUDAĞ ÜN.SAĞLIK MEMURLUĞUNU KAZANDIM.VE AYNI YIL YAPILAN KPSS SB İLE GOREVE BAŞLADIM.HEM OKUDUM HEM ÇALIŞTIM.SONUÇMU : OKUL BİTTİ 2009.İNTİBAK DİLEKÇEMİ MÜDÜRLÜK REDDETTİ.MAHKEMEYE VERDİM KAZANDIM.5 YILDIR YARARLANDIĞIM HAKLARI BİR UST MAHKEMEDE DAVAYI KAYBETTIĞIM ICIN GERİ İADE ETME DURUMUYLA KARŞI KARŞIYAYIM.EŞİM DE PARAMEDİK.O DA BU YIL HEMŞİRELİK BİTİRDİ.ONUN DİLEKÇESİ DE REDDEDİLDİ.HAKLARIMIZI ALACAĞIMIZ BÜYÜK GÜNÜ BEKLEYECEĞİZ…YORUMSUZ…

 5. merhabalar.acil yardım ve afet yönetiminden mezun olanların formasyon alıp sağlık meslek liselerinde öğretmen olabilme şansı varmış..peki paremedik okuyan biri afet yönetimi okuyup lisansını tamamladıktan sonra formasyon alabilir mi.?

 6. YA bende acil ve afet yönetimini okuyorum da benim de paramedik e geçiş hakkım var mı yada paramedik okurken yine aynı mı olur. paramedik istiyorum hemde çok

 7. Merhaba iyi günler geçenlerde açıklanan lys sonucuna göre hemşirelik sonları ve ilk ve acil yardım bölümlerini yazıcam üniversite için ygs 2 ile sorularım şunları olucaktı :
  1) Üniversit ön lisans 2 yıllık okudğumuzda paramadik mi oluyoruz?
  2) Yeni mezun biri olarak kpss ile atandığımızda ne kadar maaş alıyoruz ?
  3) Dgs ile hemşireliğe geçiş imkanımız varmı ?
  4) Siz paramediktiniz iş zorluğu nasıl oluyor 24 saat çalışıp 3 gün dinlenme olayı varmı?
  Şimdiden teşekkür ederim … 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin