Paramedik ve Acil Tıp Teknisyeni (ATT)

1
19084
izmir112

Paramedik kavramı üzerinde yıllardır olumlu ve olumsuz eleştiri yapılmakta ve görev itibariyle kendine Türkiye Acil Sağlık Sistemi içinde önemli bir yer bulmuştur.

Artık sistem tamamen Paramedik ve ATT odaklı olmuş ve istasyonlar Paramedik (4 kişi) ve ATT (8) den oluşmaktadır.

Sistem odak merkezinde olan ve görev ve sorumlulukları farklı olan bu iki meslek nasıl aynı tabir içine sıkıştırılabilir.

Son zamanlarda ortaya atılmış bu fikrin sahibi Habip Gostak bey bile bunu tam olarak açıklayamamış ve sadece ortalığı karıştırma dışında bir amaç taşıyamamıştır. Bunun bilimsel alt yapısı var mı? Çok özendiğimiz Avrupa ülkelerinde meslek seçme yaşı lise sonrası 16-17-18 iken bugün ülkemizde 13-14 yaşında meslek seçimi yapılmakta ve buda kalifiye olmayan fiziksel ve ruhsal yeterliliği olmayan kişilerin mesleğe atılması demektir. Çok da alanda yaşadığımız fiziksel yetersizliği olan kişilerle çalışmamızdan dolayı kendi sağlığımız tehlikeye girmiyor mu? Vermek istediğimiz hizmet kalitesi düşmüyor mu? Ve bilgi yetersizliği mevcut durumda -bir eğitimci olarak – sistem içinde görmüyor musunuz?

Paramedik ve Att meslek olarak birbirinin tamamlayıcısı olduğu ve aynı işi yaptığı gerçekliği yanında sorumluluklarının farklı olduğu unutulmamalı. Yönetmelik-yönerge- genelge-ASKOM kararları içinde bu dengeyi kurduk diyelim acaba eğitim farkını nasıl ortadan kaldıracağız?

Tüm ATT ve AABT’lere Paramedik diyelim bu sefer kavram karmaşası olmaz mı? Kimin yetkisi nereye kadar olduğu ve hangi durumlarda bunu kullanacağı kargaşası ve iş barışına nasıl etki edeceğini biliyor musunuz? Sistem içinde mevcut çalışan birçok Paramedik ve ATT nin mesleki yeterlilikleri mevcut durum için bile sorgulanması gerekirken yarın daha yetersiz bir meslek oluşturulması doğru mudur?

En basit tabirle bugün bu tartışmalar yerine Paramedik ve ATT mesleklerinin önünde duran daha önemli sorunlara odaklanmalıyız. Yıpranma payı, erken emeklilik hakkı ( itfaiye ve polislerde olduğu gibi ) , özlük haklarının düzeltilmesi, döner sermaye adaletsizliğinin düzeltilmesi, senelik izinlerde performans döner kesilmesinin engellenmesi, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması, istasyon sorumluluk farkı almasının sağlanması, illerin eğitimleri daha ciddiye alıp zamanında ve kaliteli hizmet içi eğitimler düzenlemesi sağlanmalı, kıllık kıyafet kalitesi ve düzenli ve zamanında verilmesi sağlanması için birlik içinde çözümler aranması ve ortak dil geliştirilmedir.

Başka ;
1. 5 temel modül eğitim (ÇİLYAD, İLYAD, TEMEL MODUL, TRK VE ASTE) yanında Doğum eğitimi ve Neonatal Resüsitasyon Programı da (NRP) eklenmelidir.

2. Acil sağlık hizmeti sunan Paramedik ve ATT lerinde hastaları muayene ve olası ön tanıya yönelik girişimlerde olası mesleki hatalar ve bu hatalara bağlı cezaların karşılanabilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı desteği ile zorunlu mesleki mesuliyet sigortası kapsamına alınması sağlanmalıdır.

3. Ülkemizde ölüm olgularında ölüm kararı verme yetkisi hekimlerde olduğundan ambulanslarda hizmet veren paramedikler ölüm olgularıyla karşılaşmakta, ancak yasal mevzuat nedeniyle ölüm kararı verememektedir. Tüm illerde hekimli ambulansların yeterli sayıda bulunmaması, konsültan hekimlerce telefonla ölüm kararı verilmesi gibi uygulamaları beraberinde getirmektedir. Bu durum çeşitli ikilemlere ve hukuki sorunlara yol açmaktadır. Paramediklerin ölüm olgularında ne şekilde hareket edeceği hususunda Bakanlığımızca ilgili yasal düzenlemenin yapılması sağlanmalıdır.

4. Ambulanslar artık taşıma aracı olarak kullanılmakta ve acil olmayan tüm vakalar neredeyse 112 acil sağlık sistemi sağlamaktadır. Evden hastane polikliniklerine ve poliklinikten eve sevkler acil vakalardan daha fazla olmaya başlamıştır. KKM evden eve nakil için bile ambulans görevlendirebilmektedir. Acil vakalar dışında 112 Acil sağlık siteminin kullanılmaması sağlanmalı gerekli önleyici yönetmelikler çıkarılarak iller uyarılmalı ve hasta nakilleri için nakil ambulans sistemi kurulmalıdır.

5. KKM konsültan hekimlerinin, paramedik ve ATT lerin iş akış şemaları konusunda eğitimden geçmesi sağlanmalıdır. Danışman hekimin ambulansta görevli paramediğin beyanına istinaden vermiş olduğu tıbbi müdahale onayına ya da onay vermemesi sonucunda oluşacak hukuki sorumluluğa yönelik bilgilendirme eğitimlerinin Bakanlığımızca organizasyonunun sağlanması gerekmektedir. Konsültan hekimlik için aradığımızda genelde yardım alamamaktayız KKM de görevli hekimlerin gerekli yönetmelikle uyarılması sağlanmalıdır.

6. İstasyon sorumlusu Paramedik ve ATT lerin görev yetki ve sorumlulukları belirlenmesi sağlanmalıdır. (%10 ek ödeme ve maaş farkı doktorlarda olduğu gibi)

Bu maddeler artırılabilir. Paramedik ve Att kavramları üzerinde tartışacağımıza sorunlarımızı ortak dille dile getirmemiz mesleklerimize daha çok katkı sağlayacaktır. Sonra birileri çıkar bir koyuya taş atar ve 40000 akıllı çıkaramayız. Sadece birilerinin gözünde çocuk kavgası gibi algılanıp kendi öz sorunlarımızdan hep uzak kalacağız.

Yoksa her kitap yazan iyi yazar durumu gelişir. İyi ki yazmış yanlış anlaşılmasın her iki kitabını da okudum. Ama sorumluluk yüklü olduğunu unutması üzdü beni. Sosyal sorumluluk ve mesleki sorumluluk ortalığı karıştırmak değildir.

Mesele paramedik ATT meselesi değildir. 24 saat nöbeti Paramediklerle tutmuyoruz ATT arkadaşlarla tutuyoruz. Kendi ailemizden bile çok ATT arkadaşlarla yan yana kader ortaklığı yapıyoruz. Ortalığa atılan mesleki ayrışma sağlayan her fikir iş barışına atılan bir tokat olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak Tüm Paramedik ve ATT ler kendi ortak sorunlarına odaklanmalı. Mesleki gelişim için elinden geleni yapmalı. Paramedik ATT ye saygıyı ve Att Paramedik mesleğine saygı duymayı bilmelidir. Yoksa birileri iş yeri barışını bozmaya devam eder .

Saygılarımla.
Prm Selami AYDEMİR
Elazığ 7 nolu ASHİ

1 YORUM

  1. Tabi siz çok haklısınız att lerin paramedik olması durumunda siz zavallılar egonuzu nasıl ve kimin üzerinde tatmin edeceksiniz belli ki bu konu sizi bayağı zorlamış . Allah kalplerinize göre muamele etsin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin