parsef-reklambanner
parsef-reklambanner
parsef-reklambanner
parsef-reklambanner
Home Etiketler Posts tagged with "Paramedik öğrencileri"

Paramedik öğrencileri

0 1017
paramedik-ogrencileri

06 Aralık Cuma günü yani bugün biz Akdeniz Üniversitesi Paramedik bölümü öğrencileri olarak birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel bir etkinliğe imza attık.

22 Aralık paramedik gününün yaklaşması ve aynı zamanda bilgi ve becerilerin paylaşımı ve uygulaması için paramedik II. sınıf arkadaşlarla düzenlediğimiz etkinlik Akdeniz Üniversitesi paramedik öğrencilerinin ve değerli hocalarımızın katılımı ile yapılmıştır.

Bugün ki uygulanan vakalar;

1- TRAFİK KAZASI (araç içinden hasta çıkarmanın gösterilmesi)
2-AĞAÇTAN DÜŞME (multipl travmalı hastaya yaklaşım)
3-ALANDA RESÜSİTASYON
4-TRAKTÖRDEN DÜŞME (traksiyon uygulamasının gösterilmesi)

yukarıda ki 4 başlık altında belirtilen vakalar birebir gerçeğini aratmayacak tarzda başarı ile uygulanmıştır.

0 563
paramedik-motorize

ALANDA UYGULAMALAR (KLİNİK ROTASYONLAR) ESNASINDA KAZANILMASI GEREKEN BECERİLER

Öğrenme ortamındaki içerikle bağlantılı olarak, aşağıdaki hedeflere, başarıyla ulaşılmalıdır. Öğrencinin klinik (hastaya uygulama becerisini) deneyimleri gerçekleştirebilmesi, ancak, kuramsal bilgilerinin ve laboratuar (manken üzerinde ya da vaka çalışmaları) becerilerinin yeterli olduğunu sergilemesi sonrası mümkündür. Aşağıda koyu renkte yazılmış olan konular mutlaka yapılması gereken becerilerin “olmazsa olmaz”lardandır. Eğik(italik) harflerle yazılmış olanlarsa, alanda(klinikte, ambulansta), mutlaka hasta üzerinde uygulanması gereken beceriler ile bu becerilerin öğrenciyi yeterliliğe ulaştırdığı sayılardır.
Aşağıda önerilenler, başarıya ulaşmanın tek yolu değildir. Şayet alanda hasta üzerinde yeterli sayıya ulaşma olanağınız yoksa, diğer öğrenme yollarını tekrarlayın; simülatörlerle (hastada görülebilecek tepkileri veren cihaz veya mankenlerle) sık aralıklarla çalışın, vaka çalışmaları yapın (elbetteki tiyatroda rol yapar gibi; yoksa bir olayı ele alıp okuyup tartışarak değil!!!). Hastaya uygulama yapılma imkanı bulunmuşsa, becerinin yeterliliği saptanarak bu beceriyi geliştirmek üzere laboratuarda(sınıf uygulamalarında) beceri geliştirme çalışmaları yapılmalıdır.
Bu öneriler, Paramedik programı yöneticileri ile bu alanda uzmanlaşmış kişilerin görüşleriyle yola çıkılarak yapılan araştırmalar sonucu oluşturulmuştur. Daha sonra bu öneriler doğrultusunda programdaki eğitimler geliştirilmiştir. Örnek: öğrencilerinde soluk yolu açma becerilerinin yetersiz olduğunu fark eden programlar bu çalışma sonrası intübasyon ve ventilasyon(solutma) beceri uygulamalarının sayısını artırmıştır.

Popüler Yazılar

ozel-ilkacilyardim

0 572
Sayın arkadaşlarım öncelikle bu bölüm güzel bir bölüm ama şu son yıllarda baya bir rant sağlandı ve çok azda olsa yavaştan atamaları zorlanıyor. Bu...