Posts Tagged ‘Paramedik öğrencileri’

Paramedik Olarak, Becerileriniz için “Ben ne Kadar iyi Yapabiliyorum” diye Kendinizi Sorguladınız mı?

Çarşamba, Temmuz 17, 2013 12:02 Yorum Yok

paramedik-motorize

ALANDA UYGULAMALAR (KLİNİK ROTASYONLAR) ESNASINDA KAZANILMASI GEREKEN BECERİLER

Öğrenme ortamındaki içerikle bağlantılı olarak, aşağıdaki hedeflere, başarıyla ulaşılmalıdır. Öğrencinin klinik (hastaya uygulama becerisini) deneyimleri gerçekleştirebilmesi, ancak, kuramsal bilgilerinin ve laboratuar (manken üzerinde ya da vaka çalışmaları) becerilerinin yeterli olduğunu sergilemesi sonrası mümkündür. Aşağıda koyu renkte yazılmış olan konular mutlaka yapılması gereken becerilerin “olmazsa olmaz”lardandır. Eğik(italik) harflerle yazılmış olanlarsa, alanda(klinikte, ambulansta), mutlaka hasta üzerinde uygulanması gereken beceriler ile bu becerilerin öğrenciyi yeterliliğe ulaştırdığı sayılardır.
Aşağıda önerilenler, başarıya ulaşmanın tek yolu değildir. Şayet alanda hasta üzerinde yeterli sayıya ulaşma olanağınız yoksa, diğer öğrenme yollarını tekrarlayın; simülatörlerle (hastada görülebilecek tepkileri veren cihaz veya mankenlerle) sık aralıklarla çalışın, vaka çalışmaları yapın (elbetteki tiyatroda rol yapar gibi; yoksa bir olayı ele alıp okuyup tartışarak değil!!!). Hastaya uygulama yapılma imkanı bulunmuşsa, becerinin yeterliliği saptanarak bu beceriyi geliştirmek üzere laboratuarda(sınıf uygulamalarında) beceri geliştirme çalışmaları yapılmalıdır.
Bu öneriler, Paramedik programı yöneticileri ile bu alanda uzmanlaşmış kişilerin görüşleriyle yola çıkılarak yapılan araştırmalar sonucu oluşturulmuştur. Daha sonra bu öneriler doğrultusunda programdaki eğitimler geliştirilmiştir. Örnek: öğrencilerinde soluk yolu açma becerilerinin yetersiz olduğunu fark eden programlar bu çalışma sonrası intübasyon ve ventilasyon(solutma) beceri uygulamalarının sayısını artırmıştır.

Yazının devamı »

Bu kategori altında yayınlanmıştır: Genel, Paramedik Etiketler: , , , ,