112 Hakkında Sık Sorulan Sorular

6
6511
112-sss

SORU: 112 hangi kuruma bağlı çalışıyor?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş bir Acil Yardım Servisidir.  Tüm 112 ekipleri İl merkezlerinde bulunan 112 Komuta Kontrol Merkezi’nin talimatı ile göreve çıkar.

SORU: 112 Acil Ambulans Servisi hangi saatler arasında çalışıyor?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi günün 24 saati kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Günün hangi saati olursa olsun 112 nolu telefonu aradığınızda karşınıza mutlak surette deneyimli bir görevli çıkar. Gerekli görülen durumlarda yine saat gözetilmeksizin adresinize, 1 Doktor, 1 Sağlık Personeli ve 1 Sürücüden oluşan ekip ile tam teşekküllü bir ambulans yollanır.

SORU: Evde yatarak tedavi gören hastama serum taktırmak için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: 112 nolu telefonu aradığınızda, Komuta Merkezdeki görevlimiz serum taktırma konusunda nereden ve kimden yardım alabileceğiniz konusunda sizi mutlaka aydınlatacaktır, ancak bu hizmeti vermek için bizzat bir 112 ekibinin ve ambulansının görevlendirilmesi olağan bir uygulama değildir. Bunun için bölgenizde bulunan sağlık ocakları veya özel sağlık birimlerinden faydalanmanız daha uygundur.

SORU: Evde, doğumu yaklaşan bir yakınımı hastaneye nakletmek için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Normal doğum vakalarının hastanelere nakli için 112 ekibi veya ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Ancak doğum öncesinde beliren bir tehlike, hastanın özel araçla naklini güçleştiriyorsa veya hastanızı muayene eden bir hekimin bu yönde talebi varsa 112 Acil Ambulans Servisini arayabilirsiniz.

SORU: Acil bir durumda 112 Acil Ambulans Servisini aradığımda görevliyle nasıl konuşmalı ve ne tür bilgiler vermeliyim?

YANIT: Öncelikle ;

– Sakin olun, net ifadelerle konuşarak;

– Tam olarak yerinizi tarif edin (tarif sırasında etrafınızda bulunan market, okul, cami, karakol v.b. gibi ayrıntıları vermeye çalışın)

– Hastalığın veya yaralanmanın tarifini yapın

– Hasta veya yaralı sayısını bildirin

– Adınızı, soyadınızı ve aramayı gerçekleştirdiğiniz telefon numarasını bildirin

– Çağrınızı karşılayan 112 görevlisi size aksini söylemedikçe telefonu kapatmayın

– 112 görevlisinin sizi tekrar arayabileceğini akılda tutun ve telefonunuzu gereksiz yere meşgul etmeyin

SORU: Evde yatan hastamın Devlet Hastanesine nakli için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Bu tür talepler için 112 ekibi ve ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Ancak görüşmeyi yapan 112 Komuta Merkez Danışman Hekimi, hastanın durumunun gerçekten doktor ve hemşire müdahalesini gerektirdiği kanaatine varırsa, en yakın 112 Acil Ambulans ekibi adresinize yollanır.

 

SORU: Cenaze nakli için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Gerek evden hastane morguna, gerekse ev veya hastaneden mezarlığa cenaze nakli için 112 ekibi veya ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Bu konuda bilgi ve yardım almak için vefat olayının gerçekleştiği muhitin bağlı bulunduğu belediye yetkilileriyle görüşebilirsiniz.

SORU: Hastaneden taburcu edilen hastamın eve naklinde 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi sadece acil olaylarda hizmet verdiğinden bu tür vakalara 112 ekibi ve ambulansı görevlendirme yoluna gidilmemektedir. Bunun için Özel Ambulans Servislerini aramanız daha uygun olacaktır.

SORU: 112 Acil Ambulans Servisi ücretli mi?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi yurt genelinde ücretsiz olarak verilen bir sağlık hizmetidir.

SORU: 112 Ambulansı adresime ne kadar zamanda ulaşır?

YANIT: Ulaşma süresi, size en yakın istasyondaki ambulansın görevde olup olmamasına, muhitinizdeki trafik yoğunluğuna, hava-yol şartlarına ve belki de en önemlisi yaptığınız adres tarifinin doğruluğuna göre değişir. Şehir merkezinde, 112 ambulanslarımızın vakaya ulaşma süresi ortalama 7 dakika civarındadır. Köy ve kırsal kesimlerde ise 20 dakikadır.

6 Yorumlar

  1. bende devlet okulunda okuyorum sağlık meslek lisesinde okuyorum att bölümü özel asml ye giden tanıdıklarım var 10.sınıf sakat bir kadınla dalga geçiyorlar ya ayrıca daha att lerin üniformasını bilmiyo çocuk nerde adalet sbs den 200 alanda aynı yerden mezun oluyor aynı statüde 400 alanda peh peh peh

  2. Bir sorun olacakti ben lisede cocuk gelisimi okudum suan universitede Uli yillk cocuk gelisimi okuyorum fakat ilk ve acil yardim okumak istyrum ygs puanmla 140 barajini gecemedm bu sne ygs ye grip 140 barajini gcersem yerlesebilirmiyim vakif universitesine

  3. Merabalar ben 3.sınıf ATT öğrencisiyim yaz stajım 20 iş günü fakat stajım bitince de herhangi bir özel hastanede devam etmek istiyorum öyle bir şansım var mı yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin