Ambulansta Sürücülük Görevi Kime Aittir?

3
7236
ambulans-soforu-paramedik

10 Nisan 2012 Salı günü Resmi Gazete’de  Sayı : 28260 numaralı yayınlanan Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ‘te bulunan MADDE 6 da bulunan “a” bentinde şu ibareler yer almaktadır.

“a) Acil yardım ambulanslarında en az üç personelden oluşan bir ekip görev yapar. Ekipte en az bir hekim veya bir paramedik veya Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş modül eğitimlerini tamamlamış bir acil tıp teknisyeni ile diğer bir sağlık personeli ve bir şoför bulunur.

Ambulansta sürücülük görevini öncelikle acil tıp teknisyeni veya zorunlu hallerde paramedik yürütebilir. Bu durumda şoför bulundurulmaz.

Hekim bulundurulmayan acil yardım ambulanslarında hasta kabininde nakil esnasında hastaya müdahale etmek üzere görev yapan personelden en az biri paramedik olmalıdır.

Hekim veya paramedik bulunmayan acil yardım ambulanslarında çalışacak acil tıp teknisyeni; temel modül, travma resüsitasyon, çocuklarda ileri yaşam desteği ve erişkin ileri yaşam desteği kurslarını başarı ile tamamlamış ve sertifika almış olmalıdır.”

Bu konu hakkında bir çok sorular la karşı karşıya geliyoruz. Kimi öncelik Paramediklerin derken kimisi de ATT lerin diyor. Bu duruma açıklık getirmek için biraz araştırma yaptım ve yönetmelikte bu ibarelerle karşılaştım.

Yönetmelikte bulunan bu ibarelere göre ambulansta sürücülük görevi öncelikle Acil Tıp Teknisyenleri’nin yapacağını sonra zorunlu hallerde Paramedik’lerin yapabileceğini yazıyor.

Peki her Acil Tıp Teknisyeni ya da Paramediğin sürücülük becerisi var mı ? Bu da benden size soru…

 

ozelhaber
ÖzelHaber’de yazılan yazılar İzinsiz kesinlikle Kullanılması Yasaktır…

3 Yorumlar

  1. Paramedik programından mezun olabilmek için ehliyet almış olmanız gerekmektedir..Ehliyeti olmadan mezun olamaz.

  2. Ancak Ambulans sürücülüğü her ehliyetli kişinin yapabileceği olmadığı gibi Aste eğitimi almış ve yetenek isteyen bir iştir. Herkeze zorunlu tutulmamalı fakat bu işi yapabilecek olanlar arttırılmalı eğitilmeli ve hakları değiştirilip paramediğe dr. att ye olduğu gibi farklı ayrıcalıklar getirilmelidir.aksi takdirde att olup sürücülük mü yapsın sürücülük yapsın att liği mi aksattasın sürücünün görüvleri ile ilgili yönetmelik olmayıp Şöförün görevleri diye yönetmelik vardır bu da sürücü att uygun değildir..!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin