Bu Hasta Kırmızı mı, Sarı mı Yoksa Yeşil mi ?

2
3796
ambulans112

Geçenlerde bir rahatsızlık geçirdim ve Fatih Sultan Mehmet Hastanesinde muayene oldum. Ardından eczaneye gidip ilaçlarımı aldım.

Eczacı bana Fsm Hastanesinde muayene olduğum için bir miktar daha para vermem gerektiğini söyledi. Neyse ödememi yaptım ve çıktım. Sonra kendi kendime düşündüm.

Vatandaş saçma sapan sebeplerden dolayı kırmızı şeritli tam donanımlı ambulansı kapısına kadar çağırıyor , kendisini veya yakınını güzel güzel taşıtıyor, acil serviste hiç sıra beklemeden muayenesini oluyor ve çıkıp gidiyor.

Bu iş nasıl düzeltilebilir? Kimimiz komutaya yükleniyoruz? Efendim baş ağrısına ambulans mı çıkarmış diye? Tabii komutadaki dr da kendisine göre haklı… Efendim ben bu sabim şikayetlerinden bıktım usandım, hem belki adam cvo geçiriyor? Ben nereden bilebilirim? Gitsin ambulans değerlendirsin.

Neyse ambulans düşüyor yollara adrese varıyor, paramedik değerlendiriyor Hasta yakınlarının arabası olmadığından, taksinin pahalı olmasından vs. ısrarlara dayanamıyor ve alıyor getiriyor acil servise… Tabi acil tıp uzmanı hasta nedir diye soruyor paramediğe cvp: baş ağrısı… Doktor zaten daralmış gelenin geçenin bitmemesinden küplere biniyor bunu mu getirdiniz!!! diyor…

Adamda haklı koskoca ambulans baş ağrısını almış gelmış… Bu küçük bir örnekti sadece. Bizler bunun onlarcasıyla karşılaşıyoruz… Evet başa dönüyorum. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz. Aslında çok basit bir yöntem aklıma geldi. Sistemin hastane safhasına gelene kadar aynı şekilde devam etmesi gerekiyor.

Vaka eğer örnek karın ağrısı ise ve ambulans isteniyor ise ambulans personeli bu hastayı alacak ve hastaneye taşıyacak. Hastane gerekli tetkikleri yaptıktan sonra bir sınıflandırma yapacak bu hasta kırmızı mı sarı mı yoksa yeşil mı?

Bu durumu hasta formunda belirtecek… Evet kırmızı ise vatandaş beş kuruş külfet ödemeden tedavisini yaptıracak ve çıkacak. Sarı ise cüzi bir miktar yine ödeme yapacak fakat yeşil ise: işte o zaman eczaneye gittiğinde bu durumda ambulans çağırmaması gerektığini açık ve net bir şekilde anlayacak… 🙂 Bana bu fikir gayet mantıklı geldi… Sizinde düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar…

 

Emre Menekşe

2 Yorumlar

  1. bende hastaneye kadar olan bölüme katılıyorum sonrasında ise olay yerine giden 112 ekibi  vakanın ambulanslık bir vaka olmadığını düşünüyorsa hastanın adresine ambulans ücretini postayla gönderilmesi şeklinde olabilir 50 tl alınmış olsa bizim millletimiz arreste bile ambulans çağırmaz 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin