Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümüne Girebilir miyim ?

875
264738
paramedik-bolumune-girebilirmiyim

Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümüne Girebilir miyim ?

GÜNCEL KONU

Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldan beri paramedik’lik hakkında sizden gelen sorulara cevaplar veriyorum. Bu sorulardan en çoğu “Düz lise yada Anadolu lisesinde okuyorum Paramedik’lik bölümüne geçebilir miyim ?” sorusu oldu. Bu sorulara genellikle sadece sağlık meslek lisesi (bazı bölümler) mezunlarının geçiş yapabildiğini Düz yada Anadolu lisesinden geçiş olamayacağını sizlere söylemiştim.

Bu konudaki sorular artınca bende soruyu Parder (Paramedik Derneği) yetkililerine ilettim.

Cevap olarak ise “Şayet İlk ve Acil Yardım kontenjanları Sağlık meslek lisesi mezunlarından (bazı bölümler)  dolmadıysa Düz lise yada Anadolu lisesinden de Paramedik (İlk ve Acil Yardım) bölümüne geçiş yapılabiliyor.”

Şimdi cevap açık ve net sağlık meslek lisesi bazı bölümlerinden hariçte bu bölüme dışardan öğrenci alınıyormuş fakat ortalama toplam Türkiye genelinde “2700 İlk ve Acil Yardım bölümü kontenjanı mevcut”. Sağlık meslek mezunu ise ortalama yaklaşık 5 bin (Kesin olmayan bilgi). ÖSYM bu durumda Sağlık meslek lisesi öğrencilerine direk geçiş önceliği veriyor. Direk geçişle birlikte meteb içi gibi durumlar oluyor. Yerleştirmede bunların haricinde mezuniyet yılı, yaş bazı üniversitelerde boy ve kilo gibi durumlara bakılarak alım yapılıyor kontenjana. Düz ve Anadolu lisesinden mezun olan öğrenci direk geçiş sistemine dahil olmuyor ygs  puanı ile geçiş yapabiliyor. Ama boş kontenjan varsa.

Sonuç olarak binlerce sağlık meslek lisesinden mezun olmuş öğrenci var ve Paramediklik kontenjanları çok az, Düz lise yada Anadolu lisesinden mezun olan öğrencinin bu bölüme girme şansı çok az. Düz lise yada Anadolu lisesinden mezun olmuş bir öğrencinin de bence bu bölümde çok aktif olacağına inanmıyorum. Niye diye sorarsanız bu bölüme gelmeden önce temelinizin olması şart. Konuların iki yılda öğrenilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz gibi geliyor bana ya çok zeki olmanız lazım yada çok becerikli.

“Facebook adresimden bir çok mesaj alıyorum.”Düz lise mezunuyum, devlet üniversitesine girme şansım yok saglık meslek çıkışlılar girdiği için. Özel üniversiteye girme şansım nedir?” diye. Cevap olarak sizlere şöyle diyeyim. Bu bölüm o kadar çok tutuluyor ki artık paralı parasız diye ayırt bile edilmiyor. O yüzden sağlık meslek lisesi çıkışlılar kontenjanın tamamını kapatabiliyorlar bile. Ygs 2 puanınızın çok yüksek olması gerekiyor eğer puanınız düşükse tercih yapsanız dahi ölü tercih yapmış olursunuz…”

875 Yorumlar

 1. ben sağlık meslek tıbbı sekreterlik mezunuyum. ygs ye girdim ama yeterli puanı yok bölüm için. özel okulda herhangi bir puan olmadan okuyabilir miyim. cevap verirseniz çok sevınırım teşekkürler.

   • arkadaşlar bi sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim ?
    ilk ve acil yardım okuyan arkadaşalr varsa bu bölüme kaç puanla gelmiş düz lise çıkışlıyla sağlık meslek ayrımıı var mı? yani öncelik sağlık mesleğe mi ? düz lise çıkışlı olup yerleşen var mı? 210 puanla yerleşen arkadaşı merak ediyorum asıl bunun düz lise olma ihtimali ? diyelim ki iki kişi aynı puanı almış ama biri düz lise diğeri sağlık çıkışlı ? bunların şansı aynı mı ?

    • leyla, öncelik direk geçiş hakkı olan bölümleredir. Direk geçiş hakkı olmayanlar ygs 2 puanı ile özel üniversitelere yerleşebilirler.

     • Esenlikler.Mesleki ve teknik anadolu lisesinde hasta ve yaşlı bakımı bölümündyim.Diploma puanım 90 Okul derecem var .Üniversitede ilk ve acil yardım bölümüne girmem mümkün mü yanıtlrsanız çok sevitim.şimdiden teşekkür ederim.

   • Anadolu lisesi cıkıslıyım ebelik bölümünü istiyorum sıralamam ygs 2 de 175 bin. Normalde sıralamaya göre geliyo fakat sağlık meslek çıkışlı olmadığım için yerleşemem diye endişeleniyorum kesin bilgi verebilir misiniz

   • paramedik bölümüne geçmek için boy kilo şartı vardır bunu neye bakarak alıyolar kazandıgımız okul mülakatla mı alıyo yoksa ösym deki boy ölçümüne göre mi

    • Merhaba. Evet, böyle bir uygulama var. Her ikisi de geçerli ama bazı kurumlarda öncelik okul başvurusu yapılırken alınan verilerdir.

     • Nasıl yani kazandığımız üniversitede ilk ve acil yardım bölümünde kendileri mi ölçüyorlar yoksa sağlık raporunda yazİlanı mı dikkate alıyorlar

   • 2010 sağlık meslek att mezunuyum..112 de çalışıyorum.bu yıl paramedik yazmak istiyorum ama ara uzayınca yerleşebilir miyim bilmiyorum.öncelik yeni mezunların olunca tereddütlerim var yardımcı olursanız sevinirim.

   • Selam ben sağlık meslek lisesi diş protez Teknisyenliği okuyorum. Universitede lk ve acil yardım bölümüne geçmek istiyorum. Sadece hemşire ve attılar mi ek puan verecekler? Yoksa sağlık alanından yine sağlık alanını tercih ettiğim için bana da ek puan verirler mi? Bilgilendirirseniz sevinirim

 2. ben şu an bi ön lisans programı 2. sınıf öğrencisiyim 91 doğumlu ve liseden 2011 çıkışlıyım 2013 ygs e girdim ygs 1 2 puanım okul puanımla beraber 215- 217 arası klavuzda puanıma göre bi kaç üniversite gördüm yerleşme ihtimalim nedir? kız meslek mezunuyum

   • yaa ama diylarki kız meslk lisesinn ve hata yaşlı bakımının sınavsz geçş hakkı varmış paramedik bölümüne doğrumu ?

     • Çok saçma yhaa adminn böyle bşy olamaz yaa kız meslek lisesininde mi sınavsız geçişi var yani nasl oluyo anlamıyorum eğitim görmemş biri kıyaslanıyor tecrübe yok bşy yok yazık valla ..

    • merve misin nesin seni görende doktor sanar ne tecrübesinden bahsediyon bende açık lise çıkışlıyım bu sene 0 burssuz 2 yıllık paramediğe gidicem adamlar gösterip diploma veriyor buraya gelmiş kendini bişeyden anlıyomuş gibi kıskançlığından laf yapıyorsun okuyan herkes çok iyi anlar bunu bencil ve kıskanç tavırları kendini sakla millet meslek seçerken senden izin yada başkasından izin alacak deil şimdi fazla gölge yapma hadi 2le.

 3. ben anadolu ticaret meslek lisesi 3.sınıf öğrencisiyim üniversite tercihimde paramedik bölümünü seçmek istiyorum çünkü bölümüm bilgisayar ve sevmiyorum sağlık sektöründe çalışmak istiyorum bu yüzden paramediği tercih etmek istiyorum ygs puanım yeterli olursa geçme şansım nedir?

  • Elif, öncelik sağlık meslek çıkışlılara sonra size, yeterli kontenjan kalırsa anadolu,düz yada meslek liselerinden alım var fakat ygs puanınızın yüksek olması lazım…

 4. selam ben sağlık meslekte diş teknisyenliği 10.sınıfım ama paramedic istiyorum.. devlette olma imkanı nedir? devlet olmazsa özel için herhangi bir koşul var mı?fiyatları biliyor musunz??

  • As adem, öncelikle daha iki yılın var bence derslerine çok çalış ve diploma notunu oldukça yüksek tutmaya bak. Ne kadar yüksek olursa diploma puanın geçiş hakkında o kadar çok olur. Hangi ilde okuyorsun ?

 5. öncelikle çok teşekkür ederim..mersin asml de okuyorum. bildiğim kadarıyla devlette olması çok zor. diploma puanı yüksek olsa olur mu ki geçiş??  kontenjan kalmıyormuş ama çook istiyorum ne olur bir yol gösterin..

  • Kontenjanın kalmaması diploma notu yüksek olanların o bölüme geçmesi demektir. Benim sana gösterebileceğim en güzel yol derslerine iyi çalışıp diploma notunu yükseltmek olur…

   • ben adem’in mezun olduğu okulda okuyorum hala.bölümüm aynı:diş protez.diploma notum 80 küsür olacak. ygs 2 puanım diploma notuyla birlikte 250.paramedik i kazanma şansım nedir?

 6. peki özel üni.hakkında bilginiz var mı?? parası ne kadardır? mezun olunca bi devletteki okuyanla aynı şartlara mı sahip olursun?

  • Dönemi 6 binle 10 bin arasında değişiyor diye biliyorum. Ücretleri değişebilir tam belli değil. Mezun olduktan sonra devletle okuyanla özelde okuyan arasında hiçbir fark olmuyor sadece özelde okuyanlar ücretli okuyor…

 7. merhaba. paramedik 2. sınıfa başlayan bir öğrenci aynı zamanda kpss ye girip okul bitince paramedik olarak atanabiliyor mu ? fakat lise hemşire çıkışlı.

  • Burçin, bende aynı durumla atandım 2. sınıfta iken kpss ye girdim ve bir yıl tercih yapmadım okuldan mezun olduktan sonra tercih yaptım be direk atandım. Hemşire çıkışlı da olsan paramediklik okurken sınava paramedik olarak girersin ama mezun olana kadar tercih yapmazsın =)

 8. yine ben 😀 sizi rahatsız ediyorum ama çook istiyorum paramediği… her yıl kaç tane paramedik veya att atanıyor 5_6 yıl sonra da atamalar böyle olr mu yoksa gitgide düşer mi?? 

  • Mezun sayısı ne kadarsa o kadar atama oluyor boşta kalma gibi bir durum yok. Bir kaç yıl sonrada aynı şekilde alımlar olur hatta artabilir bile…

 9. hemsirelik att ve paremedik için matematık ve fen çok gereklımı benım kızm 10tane  matla sbs denemelerınden 410- 420 alıyo saglık meslek lisesini   kazandıgında mat ıyı olmadıgı için okumakta sorun yaşarmı

  • Sağlık meslek liselerinde müfredat çok değişmediyse eğer, ilk iki yıl normal kultur derslerı son ıkı yılda meslek derslerını alıyorlar. Tek kazansında okuması kolay olur benim görüşüm öyle

 10. bende ticaret meslekten mezunum yani 1 ay sonra mezun oluyorum:) bu sene tekrar hazırlanıcam paramedik okumak istiyorum ygs den kaç almam gerekiyor…

 11. ıyı gunler kolay gelsın yazdıklarınızı okudumda ben bos kontenjan kalırsa dıyosunnuz duz ve anadolu lıselerıne alınıyo ozel unıversıtelerde baya bı bosluk var gecen senenın artan kontenjanına baktıgmız zaman buna ne dıyosunuz

   • Benimde size bir sorum olacaktı ben 2015 yılında endüstri meslek llisesinde mezun oldum ve hazirlik ta bu sene 3. yılıma giriyorum ve iki boyunca esitagirlik dan hazirlandim bu yıl paramedik istiyorum bide 1993 doğumluyum sizce yerlesebilir miyim yerlesemede yaş sıkıntı olur mu? Size zahmet cevaplasaniz

 12. slm, ben özelden paramedik okuma istiyorum puanım ygs-2 157 alınmama gibi bi durum varmı, maaşları ve iş koşullarını merak ediyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.

 13. bu yıl paramedık ogrencısı olucam.hemsıre cıkıslıyım.pekı hemsıreler kadar acık mı bu bolumun onu gelecekte.?

  • Diploma notunu yüksek tut. Hangi ilde okuyorsun meteb içi isen direk geçişle kolayca paramedik bölümüne geçiş yapabilirsin…

   • Meraba bende saglik meslek lisesi okuyorum ankara ilindeyim. Paramedige gecis yapmak istiyorum nasil olucam acaba ortalama puanlari 5 ile carpiliyo diye duydum.

 14. paramedik mi sizce laborantlk mi sağlık meslek lisesi laboratuvar bölümü okuyorum paramedik bölümüne geçiyim mi diye kararsızım ?

  • Hande hangisi senin için cazip ve güzel geliyorsa o bölüm senin için daha güzeldir. Bana göre paramediklik çünkü paramediğim, laborantlık yapan birine görede laborantlıktır yani.

 15. merhaba ben 2003 çevre saglık teknisyeni mezunuyum  paramediklige geçiş yapmak istiyorum kontejan boş olursa tabi sınavsız geçiş hakkım varmı yoksa özel üniversite şansım varmı  acaba

 16. merhaba ben 2002 yılında mezun oldum. düz lise çıkışlıyım. bu yıl sınava girdim ve ygs 2 den 202 puan aldım. okul puanım ne kadar gelir bilmiyorum ama 40 diye tahmin ediyorum. özellerde att gelme şansı var mı sizce?

  • Berrin, “PARAMEDİK” bölümüne giriş şartları var öncelikli olarak sağlık meslek lisesi bölüm çıkışlılarını alıyor. Mezuniyet yılı, yaş gibi faktörlerde buyuk etkenler arasında… Yukarıda bulunan konuyu dikkatlice okumanda yarar var . iyigünler

 17. paramedige geçişim var fakat boy şartı var boyum tam uymuyo bu yüzden boyla almayan üniversitelere bakıyorum diploma 82civarı en kötü kafkas üniversitesine geçme imkanım nedir ?

 18. Diploma puanim 74 75 gibi bir şey. Paramedik bölümüne geçiş yapmak istiyorum türkiyenin her yerine razıyim puanıma göre hangi şehirleri yazabilirim ?

  • Aras paramedik ögrencilerini bul ve onlara sor daha kaliteli bir bilgiye ancak bu yıl girmiş öğrenciler4den ulaşabilirsin…

 19. merhaba ben endüstri meslek lisesinden mezunum paramedik olabilirmiyim özel üniversiteden paremedik bölümünü okusam..

 20. Merhaba
  ben meslek lisesi bilgisayar bölümü son sınıf ogrencısıym ilk ve acil yardım okumak istiyorum ygs 2 den 151 puan yaptım ama okul puansız çok düşük biliyorum o yüzden özel üniversitede paralı okuma şansım varmı varsa ne kadar? yani biraz bilgilendirirmsnz çok ihtiyacım var buna. kesin girme şansım varmı universtye?

 21. kendi yazdığım soruları ve cevaplarını göremiyorum.ben özetle bir daha durumumu yazıp sizden cevap bekliyorum..
  2012 att izmir mezunuyum.puanım79.80. ygs ye başvurmadım herhangi bir ücrette yatırmadım.geçiş için yatırılıyorsa eğer.bu yıl tercih yapabilirmiyim? gelme olasılığı var mıdır benim puanımla aynı olan arkadaşım gümüşhaneye yerleşti ama ben yazınca metep falan dediler oysa o da izmir mezunuydu ben nereleri yazabilirim yada başvuru yapmadığım için yazma şansım var mı ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

  • Vildan siteye gelen tüm yorumlar en yakın zamanda onaylanır ve yayınlanır sorulara cevaplar kısa sürede verilir takip ederseniz görürsünüz… Daha önce de size söylediğim gibi Ösym başvuru merkezleri ile görüşmeniz gerek, direk geçiş hakkını nasıl kullanabilirsin onun hakkında bilgiler almanda yarar var… Arkadaşın büyük bir ihtimal ya dip notu senden yüksektir yada tercih önceliği seninkinden daha öndedir…

 22. ben anadolu sağlık meslek lisesi okuyorum kilis paramediğe girmek için ortalamaını en az kaç olması lazım yani geçen sene kaçla almıştı benim ortalamam şimdilik 72 gibi duruyo 75 olursa girebilirmiyim veya hangi şehirlerin paramedik bölümüne girebilirim cvp verrsniz svnrım :))

  • Dediğim gibi puanın ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Puanlar yıldan yıla değişiyor okullarda yeni bölümler açılıyor kontenjanlar artıyor o yüzden şu puanla girersin demek doğru olmaz…

 23. merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi 2004 mezunuyum ilk ve acil yardım bölümüne başvurabilir miyim ygs ye girip? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. 

 24. merhaba ben mardin sağlık meslek 2010 mezunuyum iki yıl fizyoterapi okudum 2012 mezunuyum  tekrar paremedik okumak istiyorum  sınavsız geçiş için başvurdum ama ygs ye girmedim diploma notum 81 benım metep içi  bi ünide okuma şansım varmı özel üniversitede sınavsız geçişle diploma puanımla versem tam burslu yüzde elli burslu gelirmi hengi illeri versem gelme sansım olur yardımcı olursanız sevinirim …..

  • Meteb içi şansın var ama öncelik sana değil yeni mezunlara, onlar yerleştikten sonra sana buna bakaraktan tercih yaparsan daha ıyı olur…

 25. tabi öncelik onlara bunu biliyorum ygs ye girmedim özel üniversiteye diploma puanımla girebilirmiyim peki ?metep dışı vermiyeyim mi diyosunuz ?

 26. ben kız meslek mezunu olacam bu sene çoçuk gelişimi OKUYORUM AMA paramedik okumak istiyorum özelde nereleri olabilir diploma puanım 85 fln en az YGS 1 160

  • YGS 2 den alım yapılıyor diploma puanınıza bakılmıyor. Özeller genelde herkese şartsız bu bölüme girebilirsiniz diyorlar ama türkiye genelinde ya bir kişi ya iki kişi gibi ufak sayılarla bölüm dışı alım yapılıyor…

  • Sorularını tek bir yorumda yaparsan daha iyi olur. Hangi üniversiteleri yazacağını sen düşün zaten çok özel üniversite yok öle

 27. Merhabalar ben 2006 saglik meslek lisesinin tibbi sekreter  bolumunden mezunu m anestezi  paramedik ya da radyoterapi bölümüne yeterli  puan digimda girme sansim ne kadar olur acaba

 28. ben saglık meslekte att okurken okuldan uzaklaştırıldım okulu açıktan bitirdim ve ygs 2 puanım net 320 puan yapıyor türkiye geneli ilk 150 bindeyim paramedik bölümüne atanma olasılığım çok düşükmü 

  • ATT olarak bitirdiysen direk geçiş hakkın var düz lise olarak bitirdiysen puanla girebilirsin boş kontenjan olursa, en önemli etken boş kontenjan…

 29. merhaba ben  diyarbakır laboratuvar teknisyenliği  mezunuyum paremedik okumak istiyorum metep içi ver gelir diyolar ama metep içi ne demek bilmiyorum metep içi olan üniversiteleri yazma imkanınız varmı şimdiden tşk ederim….özellerde yüzde yüz burslu gelme sansım varmı diploma puanım 82

  • Meteb içi demek senin liseyi okuduğun ilde Paramedik bölümünün olup orayı tercih etmen demek. Eğer bulunduğun ilde yoksa bölüm metep dışı kalırsın ve başka illerdeki bölümleri tercih edersin. Meteb içi olduğunda şansın daha yüksek oluyor.

 30. benim bulunduğum ilde maalesef yok ama bazı üniversiteler meteb dışına öncelik veriyor buda şansımı arttırıyor diye düşünüyorum ayrıca bir sürü devlet üniversitesi varken parayla okumaları saçma geliyor bana..yardımcı olduğunuz için şimdiden sağolun

 31. benim ygs 2 puanım 175 okul puansız özelde ilk ve acil yardım okumak istiyorum sizce girebilir miyim lütfen bilen birisi cevap yazsn…..

 32. slm, hocam paramedik maaşları çok düşük 1.500 tl +ek ödeme diyorsunuz bu ek ödeme nedir maaşlar hakkında genel bir bilgi veririmisiniz ve ben özelden okumayı düşünüyorum 2 yıl sonra açıkta kalırmıyım iş imkanım nasıl olur. şimdiden tşkr ederim

  • İş imkanların önü çok açık. Maaş 1500 + Sabit ek ödeme 640 + Ek ödeme 500 (Değişebilir) + Nöbet ücreti (24 saat fazla nöbet için ATT 70 TL PARAMEDİK 105 TL)

  • ATT (Acil Tıp Teknisyeni) Lise mezunu – Paramedik (Önlisans mezunu). ATT olmayanlar Paramedik olabiliyor. Sadece sağlık meslek lisesi mezunlarının haricinde Paramedik bölümüne girişlerde sorun oluuor

 33. selam ben endüstri meslek lısesı cıkıslıyım ygs 2 den bu sene 156 aldım… karabük üüniversitesi gecen seneki taban puanı 100 puan yazıyor girme olasılığım nedir yardımcı olurmusunz?

  • Taban puanlarına bakmayın niye derseniz , diploma notuyla girenlerin en düşük ygs puanları yazıyor. ygs puanı 100 olanın bu bölüme hayatta girmesi gibi bir söz konusu değil. Ygs den 100 puan almıs bır sağlık meslek lısesı mezunudur ve diploma notuyla giriş yapmıstır…

 34. hocam ben geçen sene yerleştim ve tekrar kaydımı sildirdim  bu sene ygs 2 puanım 154, puanım  kırılacak özelden paramedik okuyabilirmiyim dışarda kalma ihtimalim nedir.

  • Keşke sildirmeyip dondursaydın. Bu sene aynı şansı bulabilirmisin belli olmaz çünkü öncelik koşulları var mezuniyet tarihi yaş gibi

 35. 2011 att mezunuyum diploma notum 71 ouanım var meteb dışıyım bulunduğum ilde bolum yok o yuzden 2 yıldır tutmadı bu yıl özel üniyi yazmayı düşünüyorum ama ygs 2 puanım 150 kusur ygs puanı önemlimi ygsyi sallamıştım sınavsız geçiş yapacağm için puan önemlimi yardımcı olursanız sevinirim

  • Diploma notun önemli mehmet, ygs seni ilgilendirmiyor. 2009 mezunu arkadaşım 71 puanla kıbrıs’a yerleşti sonra ikinci dönem samsuna aldırdı kaydını.

 36. Merhaba,ben anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümünde okuyorum ve bu yıl mezun oluyorum.Paramedik düsünüyorum ygs2 puanim + diploma puanim 225 özel üniversite istiyorum ve 2012 yılındaki boş kontejan hakkında bilgi verir misiniz?
  alan disi tercih yapipta girebilen arkadaşlar var mi gecen sene?

  • Boş kontenjanlardan haberim yok göktuğ ama özelde alan dışı okuyanlar varmış ! Bize gelen yorumlarda bir kaç kişi yazmış anadolu lisesinden geçiş yapmış, ama doğrumu yanlışmı orasını bilmiyorum…

 37. merhaba ben sağlık lisesinde hemşirelik okuyorum ama hemşire olmak istemiyorum paramedik olmak istiyorum 🙂 
  korkularım var yapabilirmiyim üniye girebilirmiyim çünkü bildiğiniz gibi sağlık lisesinde hep sağlık dersleri var dersaneyle çok az eksiklerim kapanıyor. ve ülkede sağlığa istek artıyor ve atamalar daha zor olcak bir yandan düşünüyorum acaba direk atamalar zorlaşmadan hemşiremi olsam yhaaa napıyım ben yiaaaaaaa :/

  • Buna sen karar vereceksın rabıa , sağlık alanında sürekli alım var yeterkı kosulların ustunde bır kpss puanı al. Hemsırede olsan atanırsın Paramedık olsanda atanırsın merak etme…

  • Puanlamalarla ilgili bir bilgim yok mehmet, anadolu lisesinden yerleşenler vardı ama bir yorum yapıp kactılar sanırım yardım edecekleri yerde…

 38. merhaba ben lise ebe çıkıslıyım ve aynı zamanda geciş hakkımı kullanarak ege unı tıbbı laboratuvara girdim ve mezun oldum   tekrardan ıkı yıllık paramedık geçiş yapabılır mıyım

 39. merhaba. Ben düz lise mezunuyum ygs 1 puanım okul puanıyla birlikte 215-220 civarında. Özel ünv. de paramedik okuma şansım nedir? bilgilendirirseniz sevinirim.

 40. hocam ben meslek lisesi mezunuyum.Bu sene özel yani paralı saglık myo na girmek istiyorum.ygs puanım çok düşük.özel saglık myo ya gidebilirmiyim. şimdiden teşekürler

 41. yha ama ben hemşire olmak istemiyorum … ve paramediğe direk geçiş yok dendi ama siz var diyosunuz … ve benm bulunduğum şehirde paramedik bölümü yok geçiş nasıl olcak bir sorun olurmu dışarda kalırmıyım ve diploma notu kaç olması gerekiyor…

  • Direk geçiş hakkın var rabia.Meteb dışı olarak yerleşirsin. Diploma notunun yüksek olması lazım kolaylıkla yerleşmek istiyorsan 85 üstü olması şart…

 42. yhaa parsef abi diğer sağlık liselerinden çok farklı bizim okul 🙂 bırak 85i bu sene zor 80 yaptık sbsden kız 480 ile geldi o bile zor 85 yapıyor … yani ygsye çalışmam lazım. peki atamalarda üniversiteyede bakıyorlarmı yoksa sadece kpssmi ve bu sene en düşük 80di diyorlar doğrumu ?
  kb çok soru soruyorum ama ….

  • Valla rabia ösym sizin okula göre yerleştirme yapmıyor malesef. Bu bölüme girmek istiyorsan diploma notun yüksek olacak. Ygs senin için önemli değil bak ! Sen sağlık meslek lisesi mezunu olacağın için senin diploma notun önemli ygs den türkiye birincisi ol yine kurtarmaz seni anladın mı ? Atamalarda üniversiteye bakılmaz kpss puanına bakılır. Paramedik her sene olduğu gibi bu senede sıfır puanla kapattı yani mezun olmadığı için yada tercih yapılmadığı için bir çok yer boş kaldı…

 43. yha o zaman ben ygsye çalışmıyım .. ama sorun şurda şuan ben 10.sınıftayım 9. sınıf notum 57.08 10. sınıf 63.17   11. sınıf ilk dönen 76 ikinci dönem daha belli değil ama 80 falan olcak gibi 🙂 şimdi diyorsunuz yha diplama notu her seneyimi alıyolar hesaplarken yoksa son iki senemi 
  yhaa özür dilerim çok soru soruyorum ama sizi buldumm yanee 🙂

  • Mantıklı sorduğunuz her soruyu cevaplamaktan mutluluk duyarım rabia önemli değil. 4 yılın ortalaması senin diploma puanını oluşturur… Rabia şu an 10 sınıftasın ama 2 yıl sonra ne olacağı belli değil bir bakmıssın diploma notu kalkmış ygs ile alım da olabilir burası Türkiye biliyorsun her an herşey değişebiliyor…

 44. merhaba ben kız meslek lisesinden mezun olacagım.ygs2 puanım okul puanıyla beraber 202.sizce vakıf üniversitesinde acil ve ilk yardıma yerleşme imkanım varmıı? 🙁

 45. araştırmalarıma göre birçok vakıf üniversitesi daha düşük puanlarla öğrenci alıyor.pekı devlet universitesine gore boş kontenjan kalma olsalığı nedir?

 46. Merhaba Hocam Ben Düz Lise Mezunuyum saglık bolumlerı okuyorum ve bu konuda bır cok kısı farklı seyler soyluyor kımılerı puan onemlı degıl ozel okuya bılırsın dıyor kımılerı acık ogretımden saglık bolumlerını tercıh edebılırsın dıyor Ama unv ve sızın gıbı bızı aydınlatan kısıler olmayacagını soyluyor..Sizden su sekılde yardım almak ıstıyeyım ben duz lıse sozel cıkıslı bırıyım saglık bolumu herhangı ıs bula bılecegım hastane catısı altında kalacagım bır yol var mı ?YARDIMI OLACAK KISI ICIN SIMDIDEN TESEKKURLER

  • Serpil, Paramediklik için bu bölüme girmen zor çünkü özeli ve devleti tüm saglık meslek lisesi cıkıslılar dolduruyor. Ama anestezi teknikerliği,laboratuvar teknikerliği ve görüntüleme teknikerliği gibi bölümlere ygs den iyi bir puan alırsan girebilirsin…

 47. Hocam ne düz liseden mezun oluyorum. benim ygspuanım okul puanıyla 262 oluyor.anestezi radyoloji veya paradimik yazsam gelme olasılığı nedir?

 48. merhaba ygs den diploma puanı harıc 269 aldım sıralamam 189 bin . düz lise cıkıslıyım bu bölüme herhangı bır ılde dewlet üniversitesi olarak gırebılecegım yerler var mı . belkı puanımın altında olan yerler vardır oralara gıdebılrm dıye düşünüyorum . cunku puanın o ilin puanına göre yüksek olması gerekıo gbı seyler yazmıssınız . böyle yerler varmı ?

  • Merhaba rojda, Paramedik’lik bölümüne sağlık meslek çıkışlılar öncelikli oluyor bu yüzden devlet ve özel üniversitelerin çoğu kontenjanı doluyor. Devlet olamaz ama belki özel üniversitelerde şansını deneyebilirsin…

 49. ben lisede de hemşirelik okudum geçiş hakkımın olduğunu biliyorum paramedik için boy önemli mi bazı ünüversitelerin buna göre elediklerini söylediler öylemi gerçekten ?

  • Bazı bölümler olması gereken de bu olduğu için boy ve kilo sınırı ile karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi iş yükünün ağır ve koşulların zor olmasıdir sevgilermle

  • Bunun iÇin calIşmanIz gerek ve okulunuzun bulunduğu Unv açacaği kontenjan sayısı ve okulunuzda sizden daha basarili oğrencilerin acılan kontenjanla ayni olması bununla birlikte kendinizi biraz daha iyi hazırlanmanız birazda OSYM puaninızın olması gerekecektır. sevgilerimlle

 50. ben sağlık meslek 2007 ebelik mezunuyum paramedik okuyabilirmiyim direk geçişim varmı nasıl olacak bilgi verirmisiniz

  • İnanın Özel Ünv bile artık eski mezun alamamakta bunun sebebi bu bolumu en popüler olması ve Ücretli dahi okuyamıyorsunuz maalesef lakin şansınızı Öze Unv tercih ederek biraz arttırabilirsiniz Sevgilermle.

  • Penpegül hanım, direk geçiş hakkınız var fakat kontenjanlar yeni mezunlarla dolmaktadır size kontenjan kalacağını sanmıyorum ama yinede şansınızı deneyin…

 51. slm ben ygs den okul puanı ile 350 aldım düz lise  mezunuyum bu yıl hemşirlik okuyacagım ama paramrdrik okumak istiyorum ama siz düz lise mezunları alt yapısı olmadıgından yapamaz demişsiniz benim olma şansın varmı?

  • merhaba ali.Hemşirelik şansın daha yüksek çünkü ygs ile alıyor.Paramedik devlet üniversiteleri için çok düşük şans.Özel üniversitelerde boş kontenjan olursa girebilirsin..

 52. ama bazı illerın ygs 2 sıralamsı 200. binle alıo okul puanı eklenınce bnm sıralamam bıraz daha öne gececek . o sıralamanın üstnde olursam grme sansım yuksek olmaz mı ? hem  bırde özel üniversıtelerın tam burslusu kac bınle alıo ? 

  • rjdA , öncelik sağlık meslek lisesi mezunlarına veriliyor senin başka sitelerden baktıgın puanlamalar direk geçişle geçiş yapan saglık meslek lisesi öğrencilerinin ygs 2 puanı. Onlar 150 de alsa 200 de alsa hiç birsey degısmıyor cunku dıploma puanıyla giriş yapıyorlar paramediklik bölümüne.

 53. hayırlı günler meslek lisesi çıkışlıyım.. benim ygs 2 puanım okul puanıyla 245 oluyor. anestezi bölümüne girebilir miyim? bir de tıbbi sekreterlik ygs 3 ile alıyormuş benim ygs 3 puanım 360 girebilir miyim ? teşekkürler..

 54. merhaba ben ecenur düz lise mezunuyum bu yıl mezun oldum kendı sehrınde bos yer kalırsa ygs2 puanınla paramedık yazabılırsın kendı sehrın oldgu ıcın saglık mesleklerden sonra sana oncelık var dıye duydum. dogru mu? suan ygs2 puanım 260larda düşük ama paramedık olmak ıstıyorum devlet unıversıtesınde okuma sansım ne? ozel unıversıtelerden en uygun olan hangısı acaba bılgı verırmısınız lutfen? bı attye sahıp herseyı bılıyorum yapabılırım ben o unıversıtede

  • Ecenur , devlet üniversitesine girme gibi bir şansın yok. Niye diye sorarsan sağlık meslek lisesinin önceli,ği olduğu için örnek olarak üniversitenin 30 tane kontenjanı var sağlık meslek lisesinin 150 (meteb içi) tane mezunu var o yüzden hiç şansın yok . Özelde olabilir mi ? diye sorarsan belki diye cevap verebilirim sana çünkü özeldede aynı durum var ama bazen bir iki kişilik boş kontenjan kalabiliyor. Şansını özellerde denemen daha doğru olur.

 55. ygs2 + okul 350 puanım var ilk ve acil yardım istiyorum anadolu lisesi mezunuyum gelme olasılığı nedir? geçen yıl ki att mezunları dışında devlet üniv. gidenler hakkında bilginiz var mı?

 56. Merhaba ben kız teknik ve meslek lisesi hasta ve yaşlı bakımı bölümü okuyorum ve ilk ve acil yardıma 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım var diploma puanıma göre.diploma puanım 3.sınıftayım 89,50 sizce paramedik bölümüne 2 yıllık girebilirmiyim ? yada 4 yıllık YGS sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra geçiş yapabilirmiyim ???

  • Mert, eğer direk geçiş hakkınız varsa ve sağlık meslek lisesi çıkışlılar gibi sizede aynı şekilde öncelik tanınılıyorsa 89 diploma puanıyla rahatlıkla Paramediklik bölümüne girebilirsin.

 57. merhaba ben düz lise mezunuyum.size iki sorum olacak.Birincisi;ygs-2 puanım 315 olacak(diploma notu dahil).Mardin ebelik istiyorum sizce yerleşir miyim?
  ikinsi sorum;sağlık meslek lise çıkışlılara ebelik tercih ederken ek puan geliyormuş bu ek puan tüm sağlık meslek bölümleri için  mi geçerli?
  teşekkürler….

 58. İyi günler. Ben diş protez teknisyenliği okuyorum. 4. Sınıfa geçtim. Yorumlarınızda öncelik sağlık meslek liselerinde demişsiniz. Benim bölümümün de önceliği var mı ? Yoksa bu öncelik sadece att,hemşirelerde mi geçerli ? Eğer önceliğim varsa ben bu bölüme diploma notum ile mi gireceğim yoksa ygs puanı ile mi ? Şimdiden teşekkürler.

  • Disprotez, önceliğin olup olmadığını okul yöneticileriyle görüş eğer direk geçiş hakkın varsa diploma puanıyla geçiş yapabilirsin…

 59. Merhabalar

  Ben 2009 Sağlık meslek lisesi Att bölümü mezunuyum. Diploma puanım düşük. İtfaiyecilik bölümünü kazandım. İlk yıl okudum sonra paramedik bölümünü okumak istedim ve gitmedim. Bu yıl ygs ye girdim. 137 puan aldım. Üniversite tercihlerinde sanırım devlet üniversitelerine bu puanla giremem. Özel üniversite olarak bu puan ile girebileceğim yer varmı acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Taner, ATT bölümünden mezun olduğun için ygs puanı senin için önemsiz. Sen diploma puanıyla geçiş yapabilirsin. Özellerde şansını deneyebilirsin…

 60. merhaba parsef ben düz lise mezunuyum bu yıl özel üniversıteden paramedik ve anestezi teknikerliği arasında kaldım sence hangisini seçsem boşta kalma şansım daha az olur

 61. Merhaba

  Yorumuma cvp verdiğiniz için teşekkürler
  Fakat ben sınavsız geçiş değilde sınavla giriş ile başvuru yaptım. Ve ygs ye girip 137 puan alabildim. Şimdi üniversite tercihleri yapılacağı zaman ben ygs puanım yerine sınavsız geçişle tercih yapma hakkım oluyormu. Ne yapmam gerekiyor.

  • Taner, sınava girebilirsin dediğin gibi sınavla geçişi başvuru yapman birşey değiştirmiyor. Bende aynı şekilde Paramedikliği kazanmıştım. Direk geçiş hakkın var… İstadiğin İlk ve Acil Yardım bölümünü yazabilirsin diploma puanıyla…

 62. Mrb ben düz lise mezunuyum fakat bölümümün iş imkanları çok fazla olmadığı için özelden sağlığın herhangi bir bölümünü okumak istiyorum ygs-1 ygs-2 puanım ortalama 180 okul puanıyla 210 civarı bir şey herhangi bir özel üniversitede burssuz bir sağlık bölümüne yerleşme şansım var mı?

  • Cansu paramediklik için biraz zor gözüküyor diğer bölümleri tam bilmiyorum ama onlarında puanları yüksek diye tahmin ediyorum…

 63. bilgilendirmeyi yanlış verdiğinizi inkar etmişsiniz hala yanıltıcı bilgi veriyorsunuz. Düz lise mezunlarının girme şansı düşük değil ihtimaller dahilindedir. Ve onlarca özel üniversite bu bölümü açmış olup, buralarda okuyanların tamamı düz ve anadolu lisesi mezunudur.

  • Kaan ya sende bir problem var yada bende o zaman. Ben yaklaşık 5 yıldır bu mesleğin içindeyim. Sürekli derneklerle , öğretim görevlileriyle görüşüyorum. Bilmediğim bilgiyi vermiyorum. Ben düz yada anadolu lisesi yerleşemez demiyorum. Yerleşebilir ama sağlık meslek lisesinden boş kontenjan kalırsa ve puanı yeterli olursa girebilir.

 64. merhaba ben düz lise sayısal bölümünden mezunum.ygs 2 puanım 192. paramedik olmayı cok istiyorum.sizce yerlesebilme sansım var mı?

  • Merhaba ecem, Şu kadar puanla yerleşebilirsin bu kadar puanla kesin olur gibi birşey diyemem ama puanlar yüksek. Bazı sitelerde minumum puanlar gösterilmiş ama neye göre gösterilmiş yazılmamış. Kafkas üniversitesi (Devlet Üniversitesi) meteb içi aldığı öğrencileri minumum 360 puan göstermiş. Başkent üniversitesi (Özel) de 135 puan göstermiş. Açıkcası ben bile anlamadım. Ama şunu biliyorum ki İlk ve Acil Yardım bölümünün puanları çok yüksek…

 65. meraba ben anadolu lisesinden bu yıl mezun oldum. ilk ve acil yardım bölümüne gitmek istiyorum. ygs2 puanım 252 trakya üniversitesine tutuyor. beni alırlar mı oraya sağlık mesleklerin önceliği varmış diye duydum. tavan puanı oranın 244. bir de iş bulma garantisi var mı ?

  • Kübra , yazıda okuduğun gibi öncelik sağlık meslek lisesi mezunlarına. Trakya Üniversitesini 4 yıldır takip ediyorum dışardan öğrenci almadı diye biliyorum… Puanlamalara bakmayın direk geçişle aldığı öğrencinin ygs 2 puanıda olabilir. Çünkü bazı üniversitelerde 145 gözüküyor…

  • Paramedik olarak mezun olduktan sonra kpss ye girip düşük bir puan alsan bile en fazla 2 yıl beklersin o 2 yılda da istediğin her özelde kapış kapış yaparlar seni sıkıntı olmadan çalışırsın.

 66. hocam bn duz lise mezunuyum ygs 2 den 230 aldım hangı saglık bolumune giremem daha rahat olur sansı yuksek olur bı bılgınız varmı acaba

  • Rahman, puanlamalar hakkında bir bilgim yok olsaydı söylerdim. Ama dışardan öğrenciyi en çok Labaratuvar,Görüntüleme ve anestezi alıyor…

 67. Merhaba ben Balıkesir Sml hemşirelik mezunuyum diploma notum 82 puanım 410 paramedik olmak istiyorum. Sizce olur mu ?

 68. ben kız meslek mezunuyum ve 2 yıllık bu bölümü özelden okumak ıstıyorum sizce 2 yıllık bir özel üniversite fiyatları en az ne kadardır.

  • Geçen sene dönemi 6 bin tl ile 10 bin tl gibi bir rakamlarla ifade ediliyordu. %25,%50,%75 gibi burslarda bu fiyatlar düsüyor sanırım…

 69. of ya ben ne yapcam o zaman bana yardım edin. özel ya da devlet üniversitelerinden bana bir üniversite önerin lütfen… ygs 2 puanım 252 lütfen yardım edin ben paremedik olmak istiyorum…

 70. İyi günler ben bu sene att mezunuyum diploma puanım 78 Ortaöğretim başarı puanım 390 ygs 2 puanım 337 Ankarada evlet ünlerine sınavsız geçiş yüksek mi

  • Att, ygs puanı senin için önemli değil diploma puanın önemli. Meteb içi olarak inşallah yerleşirsin önceliğin ankaradaki üniversiteler olsun tercihlerinde…

  • Att, puanlar dönem dönem değişiyor kesin birşey söylemek yalan söylemek olur. 85 üstü olsaydı şansın daha yüksek olurdu ama…

 71. Paramedik için boy şartı aramayan üniversiteleri yazarsanız çok sevinirim araştırıştırıyorum ama bulamıyorum tercihlerden önce yazarsanız çok iyi olur

 72. bana yardımcı olun lütfen hangi özel üniversiteleri yazayım. devletler hiç mi öğrenci almıyo bu arada. hangi özel üniversiteler isimleri neler ?

 73. teşekkür ederim  parsef . ben devlet üniversitelerine tercih yapmayacağım o zaman. tüm tercihlerime özele yapacağım ilk ve acil yardım bölümüne inşallah tercihlerimden biri tutar

  • Nur, 23 tane özel üniversite var sanırım, kontenjanları çok olanları yaz. Özellerde burs olayıda var ona göre kendin nereyi istiyorsan yaz…

 74. bursa fln gerek yok işte o kontenjanlar fazla olan üniversiteleri bulamıyorum o 23 tane özeller neresi bana yardımcı olursanız çok sevinirim. 8 tane buldum ben özeller. O siteyi bana yollar mısınız parsef

 75. merhaba , ben düz lise çıkışlı ve 93  doğumluyum paramedik ya da tıbbi  görüntüleme teknikeri okumak istiyorum ygs1=180 ygs 2 =183 ama diploma puanı hariç diplomadan ise bana 40 puan geliyoe.  özel okumak istiyorum yerleşebilme ihtimalim  var mı ? varsa ne kadar ? teşekkürler 

  • Yakup, Paramediklik için konuşuyorum. Özellerde boş kontenjan kalırsa girebilme ihtimalin var fakat özellerde puan istiyor az puanla alacağını zannetmiyorum…

 76. ben düz lise çıkışlıyım meslek lise çıkışlı bölümlere tercih verirsem kontenjan kalılrsa girme ihtimalim varııı puanım yetio ??

  • Faruk, devlet üniversiteleri almıyor özeller alıyor kontenjan kalırsa oda yüksek puanlar istiyor bazı sitelerde yazılan puanlara aldanma bence…

 77. Merhba.Ben düz lise çıkışlıyım yerlştrme puanım ygs 2 : 307 sıralamam 191bin , Tıbbi görüntüleme teknikerliği veya anestezi devlette tutma ihtimali varmı varsa neresi olabilir ?

  • Sinem, devlet üniversiteleri sağlık meslek mezunu dışında diğer okullardan almıyor. Özeller alıyor oda boş kontenjan kalırsa…

 78. ben düz lise mezunuuym bu sne özelden paramedik yada diyaliz okumak istiyorum sizce hangisini tercih etmeylim iş alanı atama puanları ve maaş olarak hangisi avantajlı ?

  • Esma, diyaliz hakkında bir bilgim yok Paramedikliği sorarsan iş imkanı yüksek kaliteli mesleklerden birisi. Ama sadece iş olarak bakmayın iş olanaklarınıda inceleyin 24 saat ambulansta olacağınız ve herşeyle karşılaşabileceğiniz bir meslek.

 79. sizin çalışma şartlarınız neler ? nöbet falan yani kaç gün çalışıyorsunuz  ayda. bir de  sizi çağırmadıkları zaman ne yapıyorsunuz hastanede  kan falan mı alıyorsunuz?

  • Kübra , Paramedikler 112 Acil Sağlık İstasyonlarında çaılışır. Müsait olduğum zaman geniş içerikli bilgi yazısı yazacağım oke…

 80. mrb.ben düz lise mezunuyumbu yıl mezun oldum 95 doğumluyum anestezi ve ilk ve acil yardım bölümünü istiyorum puanım ygs2 250 civarlarında sizce bu bölümlere girebilir miyim?lütfen cevap yazın:(

  • Gizem, özel üniversitelerde sağlık meslek lisesi mezunlarından boş yer kalırsa ve senden daha yüksek puanlı öğrenciler tercih etmezse gelir …

 81. mrb. ben anadolu lisesi mezunuyum. bu yıl mezun oldum. ygs puanım oldukça yüksek. bazı sebeplerden dolayı tercih yapmam gerek. paramedik yaparsam girme ihtimalim ne ? ayrıca hemşirelikte girme ihtimalim daha mı yüksek oluyor? teşekkürler..

  • Burcu mrb, hemşireliğe girme ihtimalin daha yüksek. Paramedikliğe öncelik sağlık meslek lisesi mezunları. Devlet üniversiteleri dışardan öğrenci almıyor. Özellerde de kontenjan bir kaç kişi ile kısıtlı…

 82. teşekkür ederim cevabınız için.. bir sorum daha olacaktı. hemşirelikte de sağlık lisesi mezunlarına öncelik var mı?

  • Burcu, Tam bilmiyorum vardır belki ama hemşirelik okulları çok olduğu için dışardan öğrenci daha çok alıyor.

 83. merhaba ben gizem.öncelikle sorduğum sorulara cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim.ben 10.sınıf att öğrencisiyim.anadolu sağlık meslek lisesinde okuyoum .ygs ye ve lys ye hangi bölümden gireceğim ve sayısal mı eşitağırlık mı yoksa sözel mi

  • Merhaba Gizem, öncelikle sen ygs ye girsende girmesende direk geçiş hakkın var. Sen Bir üst bölümüne diploma puanınla geçiş yapacaksın ATT olduğun için…

 84. merhabalar.ben sml hemşirelikten bu sene mezun oldum. paramediklik cok istiyorum diploma puanim 74.ama tek korkum 2 sene sonra mezun ollduktan sonra atanamamak. bana bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkürler.

  • Derya, Paramedikliğin önü yavaş yavaş kapanıyor ama 2 yıla kadar sanırım bitmez. Bir paramediğinde açıkta kalacağını zannetmiyorum…

 85. mrb. hocam ben bu yıl Anadolu lisesinden mezun oldum tıbbi laboratuvar teknikleri, diş protez teknolojisi, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerini tercih yapsam gelme olasılığı nedir ?

 86. mrb hocam ya ben bı saglık bolumu mutlaka okumak ıstıyorum bana gangı bolumu tavsıye edersınız 193 PUANIM WAR YGS2

  • Ferzan, puanlamalar ile ilgili çok bilgim yok ama dışardan öğrenci anestezi, laboratuvar teknikerliği yada görüntüleme teknikerliği gibi bölümler alıyor…

 87. ben sağlık meslek lisesi laboratuvar bölümü mezunuyum. şu an benim paramedikliğe geçişim var ve diploma puanım 81 küsürlerde , ayrıca ygs sınavındaki puanım lada bazı illerdeki hemşirelikler tutuyo ve ben şu an çok kararsızım . çünkü biri 4 yıllık biri 2 yıllık üniversite sonuçta . sizce ne yapmalıyım . ayrıca ben paramedikliği okurken 2014 te yani gelecek sene laborant ollarak kpss ye girebilir miyim ? benim diploma punım ankara üniversitesini tutarmı sizce

  • Bedia, öncelikle hangi meslek senin için uygun ona sen karar vereceksin. Başka bir bölüm okurken 2014 te Laborant olarak KPSS ye girebilirsin. Senin diploma puanından yüksek puanlar yoksa girebilirsin…

 88. slm ben 2012 yılı düz lise mezunuyum okul 2.si olarak mezun oldum diploma puanım 89 ygs 2 puanım 240 aldım sizce paramedik olabilirmiyim

  • Deniz, devlet okullarına sadece sağlık meslek lisesi mezunları girebiliyor. Özel okullarda boş kontenjan kalabilirse girebilirsin. Fakat özel üniversitelerde ygs 2 puanı istiyorlar ve puanlar yüksek sanırım…

 89. Selamlar. ben kastamonu anadolu teknk endustrı meslek lısesı cıkıslıyım. ve ygs sınavına gırdım ygs 2 puanım 147, Okul puanı eklenmıs halı 181 acaba ben bu puanlarla Özel bir att bölümü bulunan sağlık unıverstsne gırebılırmıyım. kaç yıl okumam gerekır ve toplmda ne kadar ücret ödemem gerekır. cevaplarsanız cok sevınırım

  • As Onur, Özel bir üniversitede boş kontenjan olursa okuyabilirsin fakat ygs puanı yüksek olan öğrencileri alıyorlar. Paramedik bölümü 2 yıl önlisans programıdır. Özel üniversitelerin fiyatı dönemi 6 binle 10 bin tl arasında değişiyor…

 90. ben bu bölümü  çok istiyorum ve düz lise 3. sınıf öğrencisiyim benim abim 2 yıl önce atandı paramedik olarak ve düz lise çıkışlı yani olabilirim diye düşünüyorum 

 91. iyi günler benm ygs 2 puanım 300 ben ATT bölümünü tercihlerimde bulundursam gelme ihtimali nedir öğrenebilirmiyim

 92. iyi akşamlar kontenjan boşluğu olduğu için puansız girmiş ve bizlerinde düşük puanla girebilicenide söylüyor aynı şekilde ablam da okuyabilcemizi düşünüyor ablamda paramedik 

 93. iyi akşamlar. ben düz lise çıkışlıyım ygs2 puanım 189,055 yaşadığım il’de paramedik bölümü puanı 182 ve kontenjan açığı çok fazla oluyor. Düz lise cıkıslı tanıdıklarım var o bölümü okuyan. İlk sırada tercih verirsem kazanma ihtimalim kaç olur?

  • Melis, düz liseden çıkıp paramedikliğe yerleşenler varsa onlara sor onlardan daha ıyı bır yanıt alırsın bence…

 94. Selam. Ben 197 puan aldım fakat düz lise mezunuyum. Ve bu bölüme düz liseden giriş çok zor diye biliyorum.  Vanda yaşıyorum ve burada 180 puanla alım yapılıyor ikinci öğretimde var. 40+40 alım yapılıyor yani. sizce yerleşme sansım nedir? 

  • Yağmur, Van bu yıl 50 + 50 alıyor fakat devlet üniversitesi olduğu için Sağlık meslek lisesi mezunlarını alıyor meteb içi ve meteb dışı. Klavuzda yazan puanlara aldanmayın direk geçiş sistemi olduğu için sizi yanıltabilir.

 95. ygs2 225 puanım var düz çıkışlıyım  ilk ve acil yardım istiyorum ama yarı burslu yada özel girme şansım var mı teşekkürler.

 96. meraba parsef ben bugün rehberlikçi ile konuştum. o paramedikliği gitme dedi. türkiye sağlıkla ilgili bi anlaşma imzalamış o 2015 yılında süresi bitiyomuş. yani açıkta kalırsın falan dedi. bende özelde dedim özelde askeri ücreti bile zor veriyorlar dedi lütfen yardımcı ol 

  • Kübra, senin yerinde olsam o rehberlikçiden uzak dururum =) Zamanında bizde çok rehberlikçi tanıdık ama hepsi kendi egolarını besliyormuş…

 97. parsef bir de paramediklğin çalışma şartlarını anlatcaktın tercih yapıcam en kısa zamanda anlatırmısın rica etsem.

 98. ben hasta ve yaşlı bakımı bölümü okuyorum sınavsız geçişim var paramediğe diploma puanım 387 yerleşebilir miyim 

 99. MERHABA BEN SAĞLIK MESLEK ÇIKIŞLI ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİYİM BENİM TERCİHLERDE ÖNCELİĞİM VARMI VEDE FİZİK VE TEDAVİ DÜŞÜNÜYORUM 2 YILLIK AMA SİZCE HANGİSİ DAHA İYİ BÖLÜMDÜR İŞ İMKANI OLARAK SORUYORUM ? 🙂

  • Mert, çevre sağlığı teknisyenlerinin önceliği yok diye biliyorum ama sen yinede iyice araştır. Okul yönetimine felan sor.

 100. kolay gelsin öncelikle tüm yorumlarınızı okudum sorulmuş soruyu sormamak için  … BEN 2012-2013 SAĞLIK MESLEK LİSESİ HEMŞİRELİK ÇIKIŞLIYIM DİPLOMA PUANIM 85.27 YANİ 427 PARAMEDİK OLMAK İSTİYORUM BATMAN SAĞLIK MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLDUM SİZCE BU YIL YAPILAŞACAK ATAMALARDA HEMŞİRELİK UNVANI İLE ATANDIKTAN SONRA  OKUYUP BİTİRİP PARAMEDİKLİĞE GEÇEBİLYOR  MUYUM? BUNUN İÇİN TEKRAR KPSS YE GİRMEM GEREKİR Mİ Şİ,MDİDEN ÇOK TEŞEKÜR EDERİMMMMMM

  • Mukaddes, benim arkadaşlarım ATT olarak çalısıyorlardı bır yandan da paramedıklık okuyorlardı. Okul bıttıkten sonra valilik oluru ile paramedık olarak çalısmaya basladılar. Hemsırelıkte bir değişiklik olurmu yoksa benim dediğim gibi mi olur orasını bilemem !

 101. Selamün Aleyküm. merhaba ben ticaret meslek lisesinden bu sene mezun oldum ygsden güzel bir puan alamadım dün tercihlerimi yaptım ve bu bölüme geçiş yapılabildiğini söyledi hocamız ve ben bunu yazdım ilk tercihime tutma olasılığı varmıdır bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Tuğçe aleyküm selam, Allah o hocaları başımızdan eksik etsin. Başka şeylerde denirdi ama mübarek gün… Ticaret meslek lisesine giden birine Paramedikliğe geçiş var diyorsa kendini en yakın köprüden aşağı atsın =) Üstüne basarak söylüyorum Paramediklik bölümüne sadece sağlık meslek lisesi mezunlarının onunda bazı bölümlerinin direk geçiş hakkı var.

 102. paramediğe sınavsız geçiş için illa att,hemşirelik ve laboranttan mı mezun olmak lazım herhangi bir sağlık melsek çıkışlı olmak yeterli değil mi?

  • Ayşegül, bir çok sağlık meslek lisesi programı var. Benim bildiğim bütün bölümlerden direk geçiş hakkı yok…

 103. ben bu sene att bölümümden mezun oldum sağlık alanında başka bölümler yazarsam okul ek puan verir mi yoksa sadece kendi bölümümü yazarsam ek puan vercek

 104. ben liseye yeni geçicem sbs iyi geçmedi ama kız m l puanım tutuyor .kız m l inde hasta bakım bölümünde okumayı düşünüyorum” att ” olmak için sizce böyle bir şey mümkün mü?

  • Elif k, ATT ( Acil Tıp Teknisyeni ) lise programıdır. Yaşlı bakımı okursun “Paramedik” olacagım dıye ama 4 yıl sonra ne olur orasıda bılınmez…

 105. çok sağ olun cevabınız için umarım hemşireler içinde geçerli oolur sizce85.67 puanla hangi okulu tercih edeyim siz  olsanız hangisini verirdiniz (en güzel hangisi ise ona göre verecem 🙂 ) 

 106. MERHABALAR HOCAM BEN TİCARET MESLEK LİSESİ ÇIKIŞLIYIM BU SENE YGS GİRDİM YGS 1 VE YGS 2 176 ATT İSTİYORUM DEVLET İMKANSIZ PEKİ VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE GİRME SANŞIM YADA Bİ İHTİMAL VARMIDIR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 107. sınav puanım 333 küsür ama oyp ile hesaplanınca 266,614 oluyor 333 puan ile mi lise giricem yoksa 266,614 ilemi şimdiden teşekkür ederim

 108. İyi günler. Ben 2 yıllık bilgisayar proğramcılığı mezunuyum ve bu bölümü  tercih etmeyi düşünüyorum. Doğu akdeniz üni. geliyor olsa gerek. Neyse kafamda birkaç soru var bu durumla ilgili. Genel itibariyle insanlara danıştığımda kimisi 2 yıl sonra şimdiki gibi bir atama olmaz atama puanı 90 olur az atama olur dıyor. Kimisi sıkıntı etme aynı derece atama olur diyor. Kafam gerçekten allak bullak oldu. Kimisi beni döver gibi git anestezi radyoloji oku diyor. Benim gerçekten merak ettiğim iki yıl sonrada aynı seviyede atama olur mu ? Şu an 65 70 arası buyuk bır atama varken 2 yıl sonra 90 olur mu ? Ve özellikle olduki atanamadı özel alanda bir anestezici veya radyolojici kadar kazanabilir mi ? Şimdiden teşekkürler. 

  • Burak, bana göre sistem böyle devam ederse 2 yıl sonrada aynı şekilde alım olacak. Paramedik özel yerlerde kapış kapış çalıştırılıyor. Ama kendini geliştirebilmen lazım.

 109. Hasta ve yasli bakiminda okuyorum..sinavsiz gecisle att ye gecebiliyoruz fakat 2 yil sonra mezun oluyorum.yonetmelikte herhangi bir degisiklik olur mu??sonucta att icin bu bolumu tercih ettim lisede

 110. Duzeltiyorum:)) ilk ve acil yardim bolumu istiyorum..hasta ve yasli bakimindan ilk ve acil yardima sinavsiz gecis var ama 2 yil icinde insallah bir degisiklik olmaz..bilgi verirmisiniz…

  • Jale, burası Türkiye bir anda herşey değişebiliyor. Bir bakmışsın seneye sadece Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden sadece Paramedikliğe geçiş’te olabilir, direk geçişlerde iptal edilebilir. Hiçbirşeyin garantisi yok malesef.

 111. Kimse kusura bakmasın ama yorumları okudukça sinir oluyorum millet demiş yok onu okuyorum bunu okuyorum att ye geçermiyim. madem bir şeye heves ettiniz araştırın be bu kadar ı zor Acil Tıp Teknisyenliği bölümü lise bölümüdür lise almıyomu kafanız delirtmeyin adamı

 112. mrb ben tıbbi sekreterlik mezunuyum özelde paramediklik okumak istiyorum öncelik sağlık çıkışlıların demişsiniz acaba biz de sağlık çıkışlı sayılıp öncelik hakkına sahip olabilir miyiz.? Hiç bi yede sağlıkçı muamelesi görmüyoruz da ondan soruyorum.

  • Gülşah mrb, bir rivayete göre tıbbı sekreterlerin geçiş hakkı olduğu söyleniyor ama kesinmi bilmiyorum. Yerleştirme koşullarının en büyük dezavantajlarından biriside mezuniyet yılıdır bunuda belirtmiş oluyum…

 113. Ben anadolu lisesi mezunuyum paramedik okumak istiyorum sizce bu bölüme girebilir miyim ?eger paramedik olmazsa bana hangi bolumu tavsiye edersiniz ?

  • Fatma, ygs 2 puanın yüksek olabilirse özelleri tercih edebilirsin. Bunun haricinde sağlık bölümlerini soruyorsan anesteziyi tavsiye edebilirim…

 114. merhaba ben saglık meslek 2011 diş teknısyenlıgı mezunuyum malesef. 84le atanamadım. Paramedık yazıcam gelme ıhtımalı nedır? Düz lıselerden daha avantajlıyım degıl mı?? Yoksa hıc bır avantajım yok mu ? Sımdıden tesekkur ederım…

  • Sude merhaba, diş teknisyenliğinin geçiş önceliği yok diye biliyorum. Kesin bir sonuca varabilmen için ösym burolarına yada mezun oldugun okulun yönetimine sorabilirsin…

 115. sağlık meslek lisesinden mezun olduğumuz ili mi başa yazmamız gerekiyor tercih yaparken , mezun olduğumuz ili istemiyorsak farklı iller yazsak kazanmamız zor olur mu

  • Öznur, meteb içi olduğundan dolayı kendi ilini yazarsan şansın çok yüksek oluyor, başka illerde yarı yarıya düşer bu şans.

 116. Merhaba ben bu sene Att bölümünden mezun oldum iyi bir ünivde paramedik okumak istiyorum diploma puanım 85.53 tavsiye edebilceğiniz bir yer var mı ?

  • Dudu, iyi üniversiteler meteb içi alım yapıyor ve kontenjanı kısıtlı oluyor. Bence sen kendi bölgenden başlayarak çevre illeri yazsan daha iyi olur.

 117. merhaba benim küçük bir sorum olacak sağlık meslek lisesindee hemşirelik okuyup daha sonra att yada att okuyup hemşire olarak çalışmak gibi bir durum var mı 

  • Hemşire arkadaşım normal sıradan vatandaş ATT ney Paramedik ney bilmiyorda sendemi bilmiyorsun_? Hemşirelikten mezun olduktan sonra kpss ye girerseniz hemşire olarak çalışırsınız. PARAMEDİK’likten mezun olduktan sonra sınava girerseniz Paramedik olarak atanırsınız… Hemşire olarak çalışırken Paramediklikten mezun olursanız Ünvan Değişikliği isterseniz Paramedikliğe terfi edebilirsiniz…

 118. ben sağlık meslek lisesi 3. sınıf hemşirelik bölümünde okuyorum sene ye mezun oldugumda paramedk bölümüne direk gecişle gidebilrmym. kaldırıldı demişlerdi doğruluk payı varmı ?

 119. arkadaslar bu sene ilk ve acıl yardım bölümüne gitmek ısteyenlerın ve düz lise mezunu olanlar anadolu lısesı mezun olanların puanlarının cok yuksek olması lazım ben gecen sene 330 ile giremedım saglıkcılar kapatıyor ona göre dusunun bi anestezi bölümüde güzel bende kardeşımı göndercem anestezıye gelmıyecegı bellı paramedıgın 

 120. hocam benim ygs 2 puanım 229 düz lise mezunuyum özel ilk ve acil yardım bölümü gelme ihtimali ne ??yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler

 121. ben bu sene SBS ye girdim. sağlık meslek lisesini tavsiye eder misiniz . hangi bölüm daha iyi.aneztezi bölümünden kadroya girebilirmiyim.

  • Elif, Puanın yeterse Acil Tıp Teknisyenliği, Hemşirelik, Anestezi sana önerebileceğim bölümler… Diğer okullardan bir çok avantajı vardır…

 122. bide hocam çoğu üniversitede yeni açıldığı için ilk ve acil yardım bölümü puanlar gösterilmiyor bununla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz oraları tercih edersek gelme ihtimali ne olur?

  • Ahmet, ortalama puanlar diğer üniversitelerle aynı olacaktır büyük bir ihtimal. Ama yeni açıldığından dolayı 3-5 puan düşük olabilir…

 123. mrb. ben açık öğretmden mezunm bu sene ilk 15 tercihime özel üniverstelerden ilk ve acil yardım yazdım. gelme şansı varmı ? ygs puanım 189

 124. iyi günler şimdi puanından dusuk bır unıve tercıh ettıgınde bosta kontejan kalırsa senı almak zorundaymıs puanındusuk olsa bıle dogrumu

 125. merhaba ben ortaokulu yeni bitirdim ve kız meslek lisesi tercih edip ilk ve acil yardıma geçiş yapma imkanım var mı ? istediğim bu bölüm için neler yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

  • Melisa, sağlık meslek liselerine puanın yetmiyor sanırım. Sana şöyle diyeyim kız meslekten sonra ilk ve acil yardıma geçişin zor olur belki hiç olmayabilir. Niye diye sorarsan bir kaç yıl içinde direk geçiş sistemi değişebilir…

 126. 01. Tercih 205850136 UFUK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O./İlk ve Acil Yardım (Ücretli)02. Tercih 200350314 AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)/Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)03. Tercih 200350368 AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)/Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (İÖ) (Ücretli)04. Tercih 206250193 YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)05. Tercih 206250403 YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (İÖ) (Ücretli)06. Tercih 200751608 BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)07. Tercih 202456101 İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)08. Tercih 202456155 İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (İÖ) (Ücretli)09. Tercih 204752357 OKAN ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)10. Tercih 205650402 TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)11. Tercih 201950226 HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) /Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)12. Tercih 206550569 ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)13. Tercih 206850487 İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU/İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)14. Tercih 200950105 BEZM-İ ÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)15. Tercih 204551334 NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Nişantaşı Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (İÖ) (Ücretli)16. Tercih 202751541 İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ/İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu/İlk ve Acil Yardım (Ücretli)      

  SİZCE NASIL SIRALAMA ?

 127. selam birşey danışmak istyorum. bu sene (2013) sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum ama deli gibi paramediklik istyorum. istasyonda falan nbet tutup sevkklere vakalra gtyom.ygs 2 puanım 195 nerleri tercih edebilrim daha doğrusu bnmde önceliğim var mı att bölümünden sonra. şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • As,Hayri tıbbı sekreterlık bolumunun gecısı varmı yokmu tam bılmıyorum. Bu durumu okul yönetimine kesin sor ve ona göre tercih yap eğer varsa devlet üniversitelerini yazarsın yoksa özelleri yazarsın…

 128. att derslirinin zorluk derecesi nedir endüsri meslek cıkıslıym ozel okumak istiyorum sadece derslerin zorluk derecesi hakkında bilgi verirmisiniz

 129. 2011 sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum paramediklik istiyorum özel üniversite gelme şansı nedir yukarda emine adlı arkadaşa direk geçiş hakkınız var yazmışsınız tıbbi sekreterliğin geçiş hakkı yok diye biliyodum kafam karıştı 

 130. hocam elif arkadaşımız bi sıralma yayınlamış bende hemen hemen aynısını verdim puanım=230 sizce gelme ihtimali ne olur ne düşünüyosunuz acaba??

  • Özgür , arkadaşlar gelme ihtimalini ben bilemem , klavuzdan puan ortalamalarına bakın ona göre kendinizin durumunu görün…

 131. ben saglık meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geciş hakkımı kullanacagım.ama tercih klavuzundakı i ve d harflari ne anlama geliyor bilmiyorum. ilk ve acil yardım yazmak istiyorum 2. eğitimler gelir gibi sizce 2. eğitim yazmalımıyım. bir de evde bakım bölümünü tavsiye edrmisiniz tesekkurler

  • Mahmut,Bende İkinci öğretim okudum ve çok rahattım sabahları çalışıp akşamları okula gittim. Evde bakım şu anda önü açık gibi durmuyor ama ilerleyen yıllarda ne olur bilinmez…

 132. İyi günler ben anadolu lisesi 2012 çıkışlıyım ea bölümü mezunuyum ygs 2013 ygs1 puanım 229.345 ygs 2 puanım 218.567  birinci öğretimi yazmadım sizin sitenizi okuduktan sonra paramedik(att) bölümünün 2. Öğretimini yazdım hep puanım yettiği yerleri u anda beklemedeyim. İnşallah gelir diye bekliyorum herkez birinci öğretimi yazacağı için birinci tercihde ikinci öğretimi yazmazlar sanıyorum belki ordan bana sıra gelebilir… Ne dersiniz? 
  Hayırlı geceler

 133. merhaba. ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum paramediğe direk geçiş hakkım varmı acaba. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sinan, anestezi ve ilk ve acil yardım bölümleri dışardan kısıtlı öğrenci aldığı için ygs puanları yüksek yazarsan ölü tercih yapmış olabilirsin…

 134. Kıbrıstaki üniversiteler için ne düşünüyosunuz 2011 tıbbi sekretrlik mezunuyum lisede attlikti ama il dışı olduğu için gidemedm şimdi elimden geleni yapıcm paramedklik için 

 135. mrb ben çevre saglık teknisyeni mezunuyum yaşım 27 paramedikligi okumayı düşünüyorum özelde sınava girmem gerkiyomu yoksa direk sınavsız  geçiş hakkımı kullanarak özel üniversiteye başvurabiliyomuyum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşekkürler….

  • Mustafa bey, çevre sağlığı teknisyenliğinden Paramedikliğe geçiş varmı bilmiyorum. Varsa eğer özel üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Yoksa eğer sınava girip ygs 2 puanıyla tercih yapabiliyorsunuz…

 136. mrb ben 2011 ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2014 tekrar sınava gircem . radyoloji ebelik hemşirelik paramedik . bu bölümlerden birine gitme şansım nedir . 300 ün üstünde alsam özel üni olur mu ve özel üni de de sml nin önceliği var mı . aslında hemşirelik istiyorum istanbul maltepe üni de ücretli puanı 270 civarı tabi seneye puanlar nasıl olur bilemem . burda da sml nin önceliği var mı yardım edin lütfen herkes farklı bişeyler söylüo . 

  • Eda, paramediklik hakkında şunları söyleyim sana 300 ün üstünde alırsan girme ihtimalin var ama özellerde de öncelik sağlık meslek liselilerin. Diğer bölümler hakkında çok bir bilgim yok.

 137. Dostum merhaba. Ben 2010 teknik lise mezunuyum. 2 yıllıkta ön lisans mezunuyum. Neyse geçiyorum bu sene tekrar sınava girdim 257 puanm var. Ve geçen senelere nazaran birçok özel üniversitede paramedik açıldı. Sence bu puana gelme ihtimali nedir ? Kıbrıs varana kadar her yeri yazdım..

  • Burak, tercihler acıklanınca hep birlikte öğreneceğiz geli yada gelmez diye mantık yürütmek şu an yanlış olur…

 138. Çok haklısın sadece bu konularla içli dışlısın diye sormak ıstedım. Merakım buyuk hanı tahmınınız varsa alabilir miyim ?

  • Burak, puanlar 250 ile 350 arasıydı. Belki yeni açılan üniversiteler bu puanlardan daha düşük alabilir ama birde işin diğer boyutu var mesela 30 kişilik kontenjan var ve bu 30 kişinin puanı seninkinden büyükte olabilir…

 139. merhaba 2012 mezunuyum anaodlu teknik lisesi mezunuyum makine bölümünden. bu sene ygs 2 yerleştirme dahil 263 puan aldı sıralamam 325 bin küsüratlı özel üniversitelerde parameidk yazdım üç tane. acıbadem yeni yüzyıl ve haliç ünv yazdım tutma şansı varmı acaba 

 140. ii akşamlar bn düz lise mezunu ve sözl çıkışlıyım ilk ve acil yardımı çok istiorm ygs2 puanımda 238 özel üniversitelerin %50 burslu örgün ve ikinci öğretimlerini vurdum gelme ihtimali var mı varsada nedir ?

 141. rahatsız ediyorum ama son bir sorum olacak. sadece 3 tane yer yazmıştım paramedik için ve pişman oldum az yazdıgıma eger tutmassa ek yerleştirmelerde ne kadar özel varsa yazıcam.  tugut özal unv, ufuk,beykent,bezmi alem,istanbul aydın,istanbul gelişim,istanbul şişli meslek yüksekokulu,nişantaşı,okan,üsküdar unv ve avrasya unv yazdırcam ek yerleştirmelerde kontenjan kalırmı ne düşünüyorsunuz acaba ? 263 puanım var

  • Faruk, ek yerleştirmelerde kontenjan kalır muhtemelen senin yapman gereken şey ek yerleştirmeler açıldığında üniversiteleri arayıp en son kaç puanla kapattığını öğrenmek olsun.

 142. E ii güzelde kılavuza baktım vurduğum üniversitelerde puan yoktu yeni açılmış bu sene ilk alımlar yapılıor ve öncelikte yk 

  • Ferhat, üç aşağı beş yukarı ya düşük olur diğerlerinden yada yüksek olur, ama ortalamaları aynı olur puanların.

 143. Öncelikle böyle bir bilgilendirme sağladığınız için teşekkür ederim, bir çok soru ve cevabınızı okudum baya bi bilgi sahibi oldum. Benidme bi sorum olucak;
  İstanbulda bi ASM Lisesinde 12. sınıfa geçmiş durumdayım bölümüm hemşirelik fakat diploma puanım taş çatlasın 60 falan olucak, direk geçiş sansım sizce nedir veya farklı bişeyler mi düşünmeliyim bu diploma puanıyla ? 😀

  • Burak Yıldırım, diploma puanınız çok düşük devlet üniversiteleri gelmesi zor gibi duruyor ama özelleri yazabilirsiniz…

 144. ben bu sene sbs ye girdim . puanım ve yüzdeliğim bulunduğum ilin att ve hemşiresine yetiyor. ama ben ilk att yi yazdım.geçiş ihtimali  paramediğe diğer bölümlere nazran yüksek olur mu ? birde şu an bulunduğum ilde paramedik bölümü yok ileride çevre illeri tercih etsem metepden şansım azalır mı ? diploma notunu yüksek tutmak şartıyla tabi .

  • Özge, direk geçiş esasları hemşireliğede aynı Acil Tıp Teknisyeninede bu yüzden geçiş öncelikleri aynı. Eğer diploma notunu 80 nin üstünde tutarsan meteb dışıda olsan diğer illere yerleşme ihtimalin yükselir. Yapman gereken derslerine çok çalışman ve 4 yıl sonrasını düşünerek hareket etmen olacak…

 145. Merhaba ben bu sene mezun olacagim. Hemsirelik bölümünü istiyorum ygs-2 den 330 puan ile alabilecek üniversiteler buldum kars mesela ama saglik mesleklilere onculuk taniyorlarmis acikta kalma sansim olur mu mesela ben diyorum 350 puan aldım ve kars tercih ettim gelme olasiligi kaçtir lutfen cvp verirseniz sevinirim: ))

 146. meraba… ben düz lise mezunuyum ama son sene okulumuz anadoluya çevrildi diplomamda anadolu yazıyor ben acil tıp teknisyeni olmak istiyorum bunun için özel üniversiteye gitmek için hazırlanıyorum sizce özel üniversite oldugundan şansım yüksek mi ?

 147. mrb benim ygs2  258 ve sıralamam 360213  tercih vermedim bu bölüme ek tercihlerden versem gelme şansım ne kadarr acaba? düz liseliyim

  • Kenan, gelir mi gelmez mi orasını bilemem ben. Burası Paramedik’lik hakkında bilgi veriyor diğer bölümlerle ilgili bir bilgimiz yok malesef…

 148. İYİ GÜNLER KARDEŞİM KARS YASLI BAKIM BÖLÜMÜNÜ KAZANDI PARAMEDİKLİĞİ COK İSTİYO ACABA NOTLARINI YÜKSEK TUTUP PARAMEDİKLİĞE YATAY GECİŞ YAPABİLİRMİ LÜTFEN YARDIMCI OLUN

 149. iyi günler ben düz lise mezunuyum 140 barajını geçemedim özel üniversitede paramedik bölümünü okuma şansım varmı?

 150. Arkadaşlar eğer sağlık meslek lisesi mezunu değilseniz bu bölüme hayatta giremesseniz Anca çok çok yüksek bir puan almanız gerekir veya özel üniversitelere gitmeniz gerekir. Bu arada özel üniversiteleride sağlık çıkışlılar dolduruyormus tercih yaptım giremedim özele grmek içinde öle 180 gibi komık puanlarla değil en az ygs 2 den ham puanınız bı 220 falan olmalı bosuna umıtlenmeyın yanı terch yaptm tutmadı

 151. arkadaşlar ben şimdi anadolu teknik lise de giyim üretim teknolojisi okuyorum. ama bölümümü hiç beğenmiyorum. üniversitede mesela acil tıp teknisyenliğini kazanma oranım çokmu azmı, eğer çok çalışırsam ???

 152. Ben 2011 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum o sene tıbbi laboratuvar bölümünü kazandım ama 1yıl geçtikten sonra okulu dondurdum şimdi paramedik yazmayı düşünüyorum sizce gelme ihtimali varmı teşekkürler..

 153. bilgisayar anadolu meslek lisesi mezunuyum ben sağlık mesleği seçmek istiyordum ama olmadı direk geçiş yapabilirmiyim (herhangi bir bolüm olabilir) teşekkürler…

 154. ben 2 yıllık saglık hizmetleri meslek yüksek okulu diş protez teknikerligi mezunuyum atamamız olmadıgı icin paramedik okumak istiyorum nası bi yol gösterebilirsiniz ne önerirsiniz acabaaa

  • Ömer, ilk ve acil yardım bölümü okumak istiyorsan ösym sınavına girip güzel bir ygs 2 puanıyla özel üniversitelere yerleşme imkanın var…

 155. puan ortalama ne kadar la alıyo ücretli okusak ne kadara olur acaba hadi diyelim okudum bitti atamalar falan devam edermi alılar dişermiki 

 156. DÜŞÜK PUANLA ORTAOKULDAN MEZUN OLDUM ŞİMDİ İSE AÇIK ÖĞRETİM LİSE SAĞLIK MESLEK BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDEBİLİR MİYİM… TEŞEKKÜRLER.

 157. meraba ben çağla bu sene düz liseden yeni mezun oldum. paramedic olmak istiyorum yeterli puan almadıgım için bu sene tercih yapmadım gelecek sene tercih yapacagım özel üniversite paramedic bölümü istiyorum sizce seneyede bu kadar paramedic bölümüne istek olur mu boş kontenjan bulabilirmiyim ve benim girme şansım var mı şimdiden teşekkür ederim …

  • Çağla, ilk ve acil yardım bölümüne girme şansın var fakat yüksek puan alırsan ve kontenjanlar boş olursa birde seneye kadar geçiş olayları aynı kalırsa…

 158. teşşekkürler 1. tercihi yapmadım bilgisayar anadolu meslek lisesi mezunuyum kendi bolümüme yatay geçiş yapcam .    2. tercih yaptığımda devlet yatılı yurduna başvura bilirmiyim çevremdekiler başvuru süresinin bittiğini söylüyolar

 159. mrb. sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümlerinin kesin olarak paramedik e geçiş hakkı var mı?
  paramedğin 4 yıllığı var mı? 4 yıllığına geçebiliyor myuz ? 

  • mne, sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden ilk ve acil yardım bölümüne direk geçiş var kesin. İlk ve acil yardım bölümü üniversite önlisans programıdır ve süresi 2 yıldır…

 160. Merhabalar. Kızım bu yıl sağlık meslek lisesi att bölümünü kazandı. (devlet okulu) İş olanakları durumundan oldukça iyi bir bölüm olduğunu biliyorum. Ancak son 3 yıl önce sadece 3 olan özel sağlık meslek lisesi sayısı 3 iken şu an 166 olduğunu öğrendim. Böyle giderse 4 yıl sonra iş bulma açısından aynı kolaylığın olmayacağını düşünüyorum. Bu konudaki düşelerinizi paylaşırmısınız. Diğer yandan sağlık bakanlığı 4 ağustos tarihindeki yeni düzenleme ile özel sağlık meslek liselerinin öğrenci kayıtlarını getirdiği yöenetmelikler ile biraz zorlaştırdığını biliyorum. Bu nekadar etkili olur sizce. Birde özellikle ütüne basa basa sml den paramedik bölüne geçişlerde okul puanı ortalamasının önemli olduğunu sölüyorsunuz. Bu durumda özel okullar paralı olduğu için tüm öğrencilerinin not ortalamasını yüksek tutacak. buda devlet okulu mezunlarına haksız rekabet sağlamazmı. ????  Diğer yandan son bi sorum ise özel sml ile devlet sml arasında ünüversiteye geçişte yada başka farkları varmı. 

  Bu sitede çok yeni olmama rağmen birçok konuda tarafınızdan aydınlanmış bulunuyorum. Yukarıda ki konularda yapacağını yorumlar yada vereceğiniz bilgiler bizim geleceğimizi tayin etmek açısından çöok önemli olacaktır.

  Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Bayram bey öncelikle hoşgeldiniz. Kızınızada hayırlı olsun. Özel okulların açılması devlet okullarındaki kontenjanların arttırılması malesef ilerde öğrencileri büyük bir yerleşme sıkıntısı çekeceği gibi bir durum söz konusu. Muhtemelen dediğiniz gibi özel sml’lerde öğrenciler daha aktif bir şekilde çalıştırılıp başarılı bir şekilde mezun edeceklerini zannediyorum. Veliler hem o kadar para verip hemde öğrencisini tembel bir şekilde mezun eden okula göndermezler.
   İlk ve Acil Yardım bölümüne geçişlerde diploma notu önemlidir. Yaklaşık bir kaç yıl önce sadece ATT bölümünden öğrenci alınmaktaydı ama şu an yaklaışk bütün bölümlerden öğrenci alınmaktadır. Bunun da önüne geçilmesi için dernekler büyük bir çaba içerisindeler çünkü 4 yıl acil tıp eğitimi almış öğrencilerin Paramedik gibi bir üst öğrenimi okumaları çok normal ama 4 yıl başka alanda eğitim almış birinin Paramedik bölümüne geçmesi anormaldir.
   Üniversiteler özel sml yada devlet sml diye ayrım yapmıyor. Hangi öğrencinin diploması iyiyse onu alıyor. Bunun için öğrencilerin ilk yıldan sürekli ders çalışıp ders notlarını en iyi şekilde yüksek tutmaları gerekmektedir.
   Son olarak da şunu ifade edeyim. 4 yıl sonra belki kızının yerleşmelerde sıkıntı çekebilir fakat hiç belli de olmaz sağlık alanında yeni reformlar olur ve ATT gibi hemşirelik gibi alanların önü dahada açılabilir. Herşeyi zamanın akışına bırakmak gerek ama her zamanda da tedbiri elden bırakmamak gerek…
   http://parsef.com/saglik-meslek-velilerinin-en-cok-sorduklari-sorular/

 161. merhaba ben slml de okuyorum hemşirelikde bitirince paramedik’e geçmek istiyorum hem hemşirelik yapıp hemde üniversitede okuyabilirmiyim

 162. mrb.düz liseTM bölümü 12. sınıf öğrencisiyim ATT olmayı çok istiyorumama zor gibi görünüyor..sınava SAYISAL  bölümden mi girmem lazım ???

 163. Ben bu yıl sağlık meslek lisesı hemşirelik bölümünden mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım. paramediği kazandım. fakat düşündümde bence paramedik kızlara göre uygun olmayabilir bunun için kayıt yapmayı düşünmüyorum, siz bi paramedik olarak ne düşünüyorsunuz yorumunuzu almak istedim?

 164. Teşekkür ederim 🙂 üstte yazılı olan cesaret, merhamet vs. bunların olduğunu düşünüyorum ama şans ve güçlü bir fizikten pek emin değilim 🙂 ama bana bir can emanet edildiyse elimden gelenin çok daha fazlasını yaparım kendimi düşünmeden bana emanet edilen canı düşünürüm bundan eminim 🙂 yani onu da aşabilirim 🙂 onun dışında altta yazılı olanlar zaten derslerde görülecek olan şeyler çalışma hevesi olup çalışınca onları da yapabileceğime inanıyorum sadece iş ve çalışma ortamından korktum hele ki ambulans kazaları ve sonuçlarını görünce daha fazla endişelendim ve ailemde endişeleniyor… 🙁 aslında birde paramedik okuyup lisans tamamlamayı da düşündüm böyle bi şansım var mı, dgs ile yapabilir miyim yoksa çalışıp sonra helitama mı başvurmam gerekiyor, varsa nasıl yapabilirim ve hangi bölümler, sizin bi bilginiz var mı? (çok teşekkür ederim)

 165. Aa çok sevindim çoookk teşekkür ederim 🙂 o zaman ailemle konuşup lisans tamamlama ile hemşirelik lisans mezunu olmak isterim çok sağolun 🙂 peki bu dgs ile mi oluyor yoksa çalışıp helitama mı başvurmam gerekiyor bi bilginiz var mı? (bu arada çok özür dilerim başınızı ağrıttım 🙁 )

  • Derya,şu anda iki üniversite ile protokol imzalandı tam olarak nasıl olacak açık öğretim şeklinde mi yoksa örgün eğitim şeklinde mi sınava girilecek mi yoksa direk geçişle mi girilecek şu anda pek açık bir bilgi yok siz mezun olana kadar gelişir ama …

  • derya, Paramedikler ambulans doktoru değiller Paramedikler ilk ve acil yardım konusunda uzman birer sağlıkçılar olup ambulans ve ambulansta bulunan ekipten ve ekipmanlardan sorumlu kişidir.

 166. Bende açıklamayı buna benzer bir şekilde yapıyorum fakat konuştuğum bazı insanlar doğru olanı yanlışmış gibi gösteriyorlar.. teşekkür ederim.. 
  Birde ben merak ediyorum, siz hiç lisans düzeyine geçmek istediniz mi? Yoksa mesleğinizden çok mu memnunsunuz?

 167. Merhaba ben kız teknik ve meslek lisesi hasta ve yaşlı bakımı bölümü okuyorum şuan lise 2.sınıfı okuom ama ben hasta bakımını istemiyom 4 yıllık ilk ve acil yardım okumak için napaım lütfen!!! düşüncelerinize yardımlarınıza ihtiyaım var 🙁

  • Büşra, 4 yıllık ilk ve acil yardım bölümü yok ! İlk ve acil yardım bölümü 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Benim düşüncelerimi sorarsan bu bölümü okuman için lise düzeyinde bu bölümün derslerini alıp aldığın derslerinde alanda stajını yapıp öyle bu bölüme geçmende yarar var oda şu anda okuduğun bölümde böyle birşey olması söz konusu değil…

 168. merhaba, arkadaşım  özel üniversiteye gidebiliceğimi  söylüyor.sağlık meslek lisesinde okumamış,olmama rağmen,kendisi,yoğun bakımda çalışıyor,o mu yanlış biliyor yoksa bilgilendirirseniz sevinirim.Bu ara sağlık sektöründe çalışmak istemişimdir hep,ama yanlış yönlendirme  sonucu olmadı.gerçekten bu iş iki senede öğrenilmesi o kadar zor mu? yoksa hiç bulaşmayım mı? Aslında şu an sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum.(aöf) şimdiden teşekkürler.

  • Grimmjow, merhaba. Meslekte 6 yıllık öğrenimden sonra 2 yıldırda sahada aktif olarak çalışıyorum şu anda bütün temel modül eğitimlerini almama rağmen hala kendimi yeterli hissetmiyorum. Kendimden yola çıkarak 2 yılda ne kadar ne öğrenilir diye kendine sormak lazım. Çünkü sahaya çıktığında kimse sana şu hastalıkları biliyormusun ? kırıklarda ne yapılır ? diye kimse sana sormaz öğretmezde bunları bilmen gerekiyor 112 hatayı hiç affetmiyor. Özel üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümüne girebilirsin ygs 2 puanı ile. Puanın yüksek olması ve kontenjanların boş olması lazım.

 169. mrb. İYİ GÜNLER ben 2007 att mezunuyum. şuanda aile hekimliğinde çalışıyorum. paramedik bölümü mezun olduğum yıl geldi kaydı yaptırdım fakat gidemedim bazı nedenlerden dolayı.tekrar af geldi dilekçemi verdim ve kabul edildi, kaydınızı yaptırabilirsiniz diye.Sizden dersler konusunda bilgi alacaktım zormu? yaş sıkınısı olurmu? şimdiden teşekkürler.

 170. ben lise 2. sınıfa geçtim  sağlık mesleğe geçmek istiyordum ama bana denilen ya sınıfta kalmam yada lise1 den başlamam gerekiyormuş lise 1 den başlamak istedim ama sınıfta kalmadığım için kabul etmediler özel sağlık meslek lisesi  normal sağlık meslek hepsine sorduk bu kanun yeni çıktı heralde   eğer il değişikliği yaparsam bu yine devam edermi ? bildiğim kadarıyla il değişikliği yapınca  anadolu, fen gibi hiç bir liseden puan istenmiyordu çünkü ikametkah değişiklği oluyodu yani il değişikliği yaptığımda sağlık mesleğe geçebilirmiyim ?

 171. Çok önemli bi açıklama yapacağım kesin okuyun. Özel üniversitede okumaya değmez.
  Anestezi, Paramedik veya odyometri gibi bölümleri özel üniversitelerde okumak mantıksızında ötesinde. yıllık 10 ile 13 bin tl + kdv dahil fiyatları var.
  Hazırlık sınıfı + 2 yıl toplam 3 yıl ediyor yani 3 yılda sadece okula ödeyeceğiniz para yaklaşık 50 bin tl. Bunun yurt masrafı okul masrafı harcama vs derken 70 bin tlyi geçiyor ki mezun olduktan sonra ilk olarak asgari ücretle başlayacaksınız. Atanma konusunda anestezi ve odyometrinin çok az alımları var ki paramedik dahil 80 kpss puanı ile istediğiniz yere atanabilirsiniz bunun içinde çok iyi bir tanıdığınız olması lazım ki siz anlamışsınızdır demek istediğimi.

 172. merhaba, ben 11.sınıf hemşirelik öğrencisiyim ve 12.sınıfa geçtim üniversite için paramedik düşünüyorum daha önce 9 ay acilde 5 ay yoğun bakımda staj gördüm ve normal personel düzeyinde iş yaptım cpr a katıldım acil vakalarda bulundum sadece entübasyonda biraz sıkıntım var ve paramedikliğin sorumlulukları bni muallakta bırakıyor paramediğin sorumlulukları nelerdir, sizce yapılması zor bir meslek mi bana bir kaç vak örneği verebilir misiniz bir de şu an ki tahmini diploma puanım 74 bnm hesabıma göre paramedik gelir ama bir de siz hesaplayıp puanımı yazarmısınız teşekkürler.

 173. Mugla yatagan sasaglik meslek lisesine kaydimi yaptirdim 4 sene sonra sinavsisiz gecis yaparak ise mi basliyacam yoksa universete mi okumam lazim yardimci olurmusun

  • İbrabahim, istersen okumadan da işe alıyorlar =) şaka şaka. Sınavsız gecısle üniversiteye yerleşiyorsun. Memur olmak istiyorsan okul bittikten sonra KPSS ye girmen lazım…

 174. ben hemsire olmak istiyom ama düz liseyi okuyom ben simdi hemsire olamam mı ki  
    parsef bana cecapver lütfen cok acil

  • ibrahim, kpss puanı bölüme göre değişiyor. ATT isen 80-85 ile atanabilirsin. Ama tıbbi sekreterlik okuyorsun sanırım. Tıbbi sekreter alımı ülkemizde az olduğu için epey bir yüksek olması lazım puanının.

 175. Bu son sorum saglik meslek lisesinde tibbi sekreterlik okuyanlarin is bulma sansi %  kactir ? Sayfaniz cok guzel her soruya  cevap geliyor uyeliksizde olmasi daha guzel cevap verdiginiz sorular icin tesekkurler…

 176. Anadolu lisesine gidip yine kpss yeye girsem 90 larda alsam is bulurum herhalde o zaman sagliga gitmenin amaci nedlr ?

 177. slm. 1980 muhasebe bölümü mezunuyum paramedik bölümünü özelde okumak istiyorum. alımlarda acaba yaş sınırlaması varmı varsa erkek kadın için kaç yaş bunlar. birde özel üniversitelerde fiyatları nasıl öğrenebilirim ve özel için ygs sınavı şartmı girilmedende baş vurulabilirmmi. şimdiden teşekkürler.

  • cüneyt, as merhaba. Alan dışı öğrenciler özel üniversitelerde ilk ve acil yardım bölümüne başvurabilirler. Yaş sınırlaması yoktur ama bu meslek yaşlılara göre değil öncelikle onu söyleyim 35 yaş sonrası 112 de sıkıntılar çıkıyor. Özel üniversite fiyatları yıllık 8 – 15 bin tl arasında değişiyor. Ösym sınavına girip ygs – 2 den yüksek bir puan almanız gerekiyor girebilmeniz için.

 178. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 1980 muhasebe mezunu yazmışım. 80 doğumlu 33 yaşındayım bu şartlarda acaba att olma şansım varmı. çalışma hususunda bir sıkıntım yok. birde bu şartlarım altında buna benzer iş hususunda araştırmam için bi tavsiyeniz varmı. sorum geniş oldu ama anlayışınıza sığınıyorum. Allah razı olsun,

  • Cüneyt bey, 112 alanında çalışmak için bana göre çekirdekten yetişmek gerekiyor. Bir laboratuvar bölümü yada tıbbi görüntüleme bölümü gibi değil bu bölümleri iki üç yılda rahatlıkla öğrenebilirsiniz ama 112 de aynı koşullar ve şartlar yok. Hangi hastalıkla ve hangi durumla karşılaşacağınız belli değil ve olay yerine gittiğinizde ben buna müdahale edemem etmek istemiyorum gibi bir durum söz konusu da olmuyor malesef. O yüzden daha dar alanlı mesleklere yönelmenizde yarar var.

 179. merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik öğrencisiyim 2 yıllık paramedik geçmeyi düşünüyorum eğer geçersem mezun olduktan sonra hemşire olarak atanabilir miyim yoksa hemşirelik diplomam silinir mi?

  • Seda, eğer kpss puanın atanman için yeterli olursa paramediklik okumana gerek yok atanırsın. Ama puanın yetmezse paramedik bölümüme yerleşirsin ve mezun olana kadar da atanma şansın var o 2 yıl ki süreçte de olmazsa Paramedik olarak atanırsın…

 180. merhaba sayın üye ve yöneticiler, ben 2009 yılı paramedik mezunuyum bütün meslektaşlarıma selamlarımı sayıgı ve sevgilerimi gönderiyorum…
  şunu merak ediyorum; paramedikler dgs ile afet ve acil yönetim bölümüne geçebiliyorlar mı ? 

 181. merhaba sizdin bi sorum olacaktı ben ben ticaret çıkışlı olacam bu sene ben özel üniversite düşünüyorum paramedik bölümünü ticaret meslek lisesi olmamı etkiliyormu yok bende düz lise mezunu paramedik olamazmıyım  şimdiden bilgilendirdiğiniz teşekkür ediyorum 

 182. selam hocam belki cevaplamışsınızdır inş sizi rahatsız edmiyoruzdur…
  biz düz lise mezunuyuz ambulans şöförlüğü istedik ama mevcut düzende değişiklikler oluşmuş..iki yıllıkparamedik üniversitesine açıktan okuma şansımız varmıdır ve açık öğretim ünv varmı en önemlisi ilginiz ve alakanız için şimdiden çok tşk ler

 183. merhaba. ben sağlıkmeslek lisesi att bölümünden bu yıl mezun oldum diploma puanım 75.paramedik bölümünü istiyorum ek konteyjanlar açıklığında tercih yapcam sizce gelme ihtimali var mıdır.yardımcı olursanız çok sevincem teşekkürler..

 184. slm hocam ben bu sene hata yaşlı bakımından mezun oluyorun dıplama puanım 73 sınavsız gecıs hakkımı kullanarak paramedık bölümünü gecebılırmıyım dıplama puanım 75 oldugu halde lutfen cvp yazarsanız sevınırım.ilginiz için tşklr.

 185. özel att okuma normal üniversite okumak gibi Mİ yada sadece STAJ MI GÖRÜYORLAR herkes başka birşey söyloyo bilen soruma cevap verebilir mi lütfe?

  • Mehmet, att den kastın sanırım Paramediklik, özel paramedik okullarıda aynı devlet okulları gibi eğitim ve öğretim görüyorlar ve devlette olan ders programı özeldede aynı şekilde uygulanıyor…

 186. iyi aksamlar. facebookda ulasmaya calıstıgım kişi sizsini sanırım cevap gelmeynce burdan yazmayı denedim. ben ek terch için basvuru yapcam 2012 mezunuyum 74 diplma puanım fakat istedğim yerler 274 gibi nitelkte kızlarda 1.60dan aşağı olmamak. bu üniversite için gerçekten önemli bir sorn mu 1.55 im :S 

 187. ben ücretli paramedik okumak istiyorum meslek lisesi bilgisayar bölümüyüm girmem çok zor olur mu ve YGS2 den ortalama kaç puan yapmam yeterli olur 

 188. meteb mi öle bişey dediler benim okuduğum ilde paramedik bölümü olan bir ünv. var yani onun bana o okula girmem için bir ayrıcalık sağlıyor mu ?

 189. merhaba benim sorum att bölümüne geçiş hakkımı kullanmak isiyorum obp 352 2013 mezunu 1993 doğumluyum ve tercih yapma konusunda baya problem yaşıyorum özel koşul açıklama yüüznden 160 dan küçük olmuycak yazıyo kayıtlarda ve benim boyun 1 52 yani eğer yerleştiğimde kayıt zamnından ünüversiteyle problem yaşarmıyım bugün birçok ünv aradım o rapor olmadığı taktirde çıksada kayıdınızı yapamayız dedi bir sürü sağlık meslek lisesi mezunlları var ve hepsinin boyu uzun değil çevremizde hastanelerde bile görüyoruz yani benim için gerçekten büyük bi problem oldu hastanelerde yasak olduğu için heyet raporu bu nedenle bi rapor alamıyorum boyum belli yani 1 52 48 kilo ben napıcam yani milli eğitime dilekçemi yolluyum sizin öneriniz ney yoksa koşulsuz ünvtelerimi yazıyım şimdiiden teşşekür ederim

  • Hanife, bir kaç yıl öncede bu koşullar vardı ama bir iki üniversite haricinde çok önemsenmiyordu ama artık iş ciddiye bindi ve bir çok üniversite boy ve kilo şartı arıyor. Senin yapman gereken koşul aramayan üniversiteleri tercih etmen.

 190. meteb mi öle bişey dediler benim okuduğum ilde paramedik bölümü olan bir ünv. var yani onun bana o okula girmem için bir ayrıcalık sağlıyor mu ? 

  • ömer, senin anlayacağın dilde meteb senin ilinde bulunan üniversiteye senin geçiş önceliğin var demektir. Eğer senn ilinde o üniversite bölümü yok ise sen başka bir ildeki üniversiteyi yazarsın o zaman da meteb dışı kalırsın ve şansın azalır yerleştirmede…

 191. ben şanlıurfa anadolu saglık meslek lısesı hemşirelik son sınıfta okuyorum paramedık sınavsız geçiş hakkımız var mı ? varsa diploma notu kaçın ustunde olmalı ?

 192. arifiye anadolu lisesi 11. sınıftayım sağlık meslek lisesine gitmedim  att okumak çok istiyorum  ne kadarlık bir şansım var ve bunun için ne yapabilirim…

 193. Mrb..ben laboratuvar teknisyeniyim,2010 da mezun oldum,93 dogumluyum ..paramedign ek kontejanina ikinci ogretim dahil bircok yere tercih yaptim,diploma puanim 68:(..sansim var midir sizce ?

 194. iyi günler ben tercih yaptım 2012 mezunuyum hemşrelk ve ilk ve acil yardıma yaptım. diploma puanım 74.47 . herhangi bi yer gelmedi. 19 terchn 19undan da bi yer gelmedi ve 40 kişilk kontenjan açan okul bile gelmedi. bu terch hatasından mı kaynaklanıyor ben tercihler de 13,D,İ,93 vs dikkat etmedm sorun olmaz dendi bana ama bu yzden mi kaybettm ben anlayamadım. ayrıca bir sorum daha var kullandım bu hakkımı bi yer gelmedi seneye okul puanım yarıya düşecek mi şansım nedir bilgi almak istedim tesekkürler simdiden..

  • öznür pütür, eğer direk geçiş hakkınız yoksa ve siz devlet okullarını yazdıysanız ölü tercih yapmıssınızdır…

  • Begüm, 70 le A üniversitesine girebilirken 90 la B üniversitesine giremeyebilirsin bunlar değişiyor meteb içi gibi durumlar var. Onun ıcın ne kadar yuksek olursa o kadar ıyı olur.

 195. merhaba ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ama okulum bölümlerinden hiç birini istemiyorum . üniversite sınavında yapabilirsem inşallah puanım yeterse ATT yi seçmek istiyorum bu geçiş hakkına sahip miyim?

 196. hocam ben ticaret meslek lisesinden mezun olcam bu yıl size bi kaç sorum olcak saglık sektorunde cok calısmak ıstıyorum cok arastırdım sunları bılıyorum tabı dogrularmı emınde deılm 2 yıllara  sml geçis hakları oldukarı için 4 yıllık tutturmak gerekıyor 4 yıllıkda oncelık die kanun varmı ve 4 yıllık yuksek okullar varmı yardımcı olursanız sevinirim ii çalısmalar..

 197. ben meslek lisesi bilgisayar bölümüyüm net den baktım paramedik puanları 300 civarlarında bu puanlar herkes için mi yoksa sadece sağlık mes. lisesi mezunları için mi birde ben özel okusam ortalama kaç puan yapmam gerekir

  • Alis, devlet üniversiteleri direk geçiş hakkı olanları alıyor özellerde kontenjan kalırsa dışardan öğrenci alıyor. Özel üniversiteler ücretlidir ve yıllık ortalama 10 bin tl’dir.

 198. Hocam tek anlamadıgım konu sudur ; 4a tabloya bakıyorum ornegın İstanbul Gelişim Üniversitesi Hemsirelik (%25 Burslu) 225 puan 
  sayın hocam buradakı %25 ne anlama gelıyor  sanırım ucret taleb edıyolar bızden varsayalım ki 230 puan aldım ve ne kadar  ücret istiyorlarsada versem gidebilirmiyim yardım edersenız cok sevınırım..

  • Can, %25 burslu şu oluyor mesela yıllık senden 10 bin tl alıyorlarsa ve sen %25 burslu kazandıysan 7500 tl ödüyorsun yıllık. O durum bu anlama geliyor.

 199. Merhaba , bu sene ki paramedik alımlarının bu kadar az olmasını nasıl bir durum olarak değerlendiriyorsunuz ?Bundan sonraki dönemlerde de paramedik  alımların git gide azalacağı anlamına mı geliyor? Sizin mezun olduğunuz dönemde alımlar ortalama ne kadardı att alımları paramedik alımlarından  bu zamana kadar hep fazla mı olmuştur ? Artık sağlık meslek liselerine kadro geliyor diye bir açıklama var bu durumda ortaöğretimin önü açılıp ön lisans mezunlarının tercihlerinin önü daralıyor mu. Teşekkürler.

  • ATT Büşra, bu yıla kadar paramedik alımları mezun sayısı kadar olmuştur. Bundan sonra alımlar git gide azalacak çünkü açıklar kapanacak. ATT lerin istasyondaki kadro sayılarının fazla olması nedeni ile (10 ATT + 5 PARAMEDİK), birde acil serviste de çalıştırılabildikleri için alım fazla oluyor. Meslek liselerine kadro geliyor dediğin şeyden haberim yok muhtemelen asparagas haberdir.

 200. Peki o zaman bu durumda att alımlarının daha fazla olduğuna göre kpss ortaöğretim olarak atanıp sonra ön lisans okumak daha avantajlı mıdır ?

 201. Peki att olarak atandıktan sonra kazandığım üniversiteye eğitim durumu nedeniyle atamam alınır mı ? att olarak atandıktan sonra üniversiteden mezun olsam paramedik olarark çalışmam için tekrar kpss ön lisansa mı girmem gerekir

  • ATT Büşra,Kazandığın üniversiteye eğitim durumu ile ataman olmuyor. Ünvan değişikliği sınavına girerek ünvanını değiştirebilirsin…

 202. 2 yıllık tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon mezunuyum dgs ile paramedik olabilirmiyim ?.2 yıllık üniversite mezunu olduğum için ne yapacağımı bilemiyorum cevap yazarsanız çok sevinirim tekrar öys sınavına girsem başvurabiliyormuyum?

  • Esra, ösym sınavına girerek ygs 2 den yüksek bir puanla özel üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü tercih edebilirsin…

 203. bilgisayar bölümü son sınıf öğrencisiyim. üniversitede att bölümünü seçmek istiyorum bildiğim kadarıyla iki yıllık bir bölüm. benim bu bölüme girme şansım varmı ? bu bölümü kazanmam için ilk olarak ne yapmam lazım tam olarak nerden başlamam lazım bilgilendirirseniz sevinirim .şimdiden teşekkürler

  • Selcan, ATT diye bir üniversite programı yok! Senin bahsettiğin bölüm İlk ve Acil Yardım bölümü! Ösym sınavına girerek ygs 2 den yüksek bir puanla özel üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü tercih edebilirsin…

 204. selam ben sml 3. sınıf att yim paramedik olmak istiyorm diploma notum 70 kazanabilir miyim?.bide diyelimki kazanamadım ygs ye girip gitme ihtimalim var mı varsada ygs de önceliğim nedir.kazanırsam hem att olarak çalışıp hemde paramedik okuyabilir miyim?

  • paramedik, ygs senin için önemsiz direk geçiş hakkın olduğu için diploma puanın önemli… ATT olarak çalışıp paramediklik okuyabilirsin…

 205. Selam ben att 11.sinif öğrencisiyim diploma notum 70 paramedik okuma olanağim nedir birde diyelim ki diploma notumla paramedik gelmedi başka bir olanakla paramedik bölümüne  giremez miyim. Diyelim ki kazandim hem att olarak çalışıp hemde paramedik okuyabilir miyim? 

 206. merhabalar hocam ben tıbbı sekretertlik mezunu olduktan sonra buro yönetimini bitirdim daha sonrada açık öğretimden işletmeyi bitidrdim anlıcanız 4 yıllık mezunuyum sorum şu tekrardan ıkı yıllık olana paramedik bölüm okumak istiyorum paralı üni versitelerden birinde okumam mumkunmu artı ankara için önere bileceğiniz ücreti düşük bir üniversite varmı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşşekür ederim iyi bayramlar

  • Umut, ösym sınavına girerek ygs 2 den yüksek bir puanla özel üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü tercih edebilirsin, kontenjan kalırsa yerleşebilirsin.Özel üniversitelerin fiyatları aşağı yukarı aynı.

 207. hocam kolay gelsin ben endüstri meslek lisesi mezunuyum şimdi tıbbi labaratuar son sınıfı okuyorum mezun olduktan sonra paramedik okumak istiyorum okuduğum önlisans programının bana bi faydası olurmu 

  • muhammed, faydası olur ama paramedikliğe girmek sıkıntı kontenjan yok dışardan öğrenci sadece özel üniversiteler alıyor…

 208. ben tıbbi sekreterlik önlisans mezunuyum 2001 mezunuyum bu arada şuan ilkyardım eğitmeni olarak özel bir kurumda eğitim vermekteyim artık bu işi öğretmekten çok uygulamak istiyorum o yüzden devlet kadrosunda paramedik olabilmek için ne yapmak gerekiyor bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekürler 🙂

  • Fatma, ösym sınavına girip ygs 2 den iyi bir puan alman gerek ve bu puanla özel üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü tercih etmen gerek boş kontenjan kalırsa yerleşirsin…

 209. ben bu yıl sınava hazırlanıyorum bir çok özel üniversiteyi aradım bana ikinci öğretim 220 ilk öğretim ise 280 alırsan ve ilk üç tercihte üniversitemizi tercih edersiniz okuyabilirsiniz dediler yani özel üniversitede kontejan boş falan kalmayl alakası yok paran varsa ve o puanı aldıysa iş tamamdır.

 210. ben Endüstri meslek lisesi mezunuyum acaba elektrik elektronik mezunuyum bu paramediklere direk geciş hakkımız varmı   kendı bolumumu sevmıyorum ygs şartmı dırek olarak gecıs hakkımız yokmu aydınlıga kavusturursanız cok muhayyer olurum teşekkürler
   ve ygs gerekıyorsa en az kac puan almamız gerekıyor bu paramedik gırmek için

  • kadir avşar, direk geçiş hakkınız yok paramedikliğe. Ygs 2 den yüksek bir puan alabilirseniz özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz…

 211. merhabalar,izmirde bir sağlık meslek lisesinde son sınıfım att bölümünü okuyorum. Ama diploma notum izmirdeki paramedik bölümleri için çok iyi değil (65-75 arasında olması lazım sanırım). Peki ben sizce izmire yakın şehirlerde veya izmirde girebilir miyim? aynı zamanda kpssye gircem seneye eylülde o yüzden okulumdan uzağa atanmak istemiyorum.

 212. Selam Açık öğretim okuyorum mezun olmak üzereyim paramedik okuyabilirmiyim bunun eger okuyabilirsem bunun için neler gerekli teşekkürler..

 213. merhaba . ben bu yıl sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümünden mezun oldum. tekrar sınava hazırlanıyorum. paramedik bölümüne girebilir miyim acaba sıkı bir çalışmayla.yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • müzeyyen, yanlış bilmiyorsam sekreterliğin geçiş hakkı yok ama sen yinede okul yönetiminden araştır bu konuyu. Eğer yoksa ygs 2 den girebilirsin puanla ama geçiş varsa diploma puanınla girebilirsin…

 214. Acık ögretiim okyrm lise bitmek üzere 112 okuyabilirmym eger okuyabilirsem ne yapmam lazım neler gerekli teşekkürler.

 215. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. 23 yaşındayım. Üni okudum önlisans e-ticaret amamarmara sağlık myo da  İlk ve acil yardım okumak istiyorum. Sizce başarabilirmiyim. Bir de tanıdğım var. Bu imkanım okula girmekte ne kadar yararlı olur 🙂 . Teşekkürler.

 216. Anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünde 3. sınıfta okumaktayım. üniversitede paramedik okumak istiyorum. Nasıl geçebilirim? yada hemşirelikden geçiş var mı? üniversite sınavında bir puan tutturmam gerekli mi? puansız geçiş hakkım yok mu? ve çalışma sistemi ne şekilde bilginiz varsa ceaplarsanız sevinirim.

 217. laboratuvar mezunuyum hem lise hem universite paramedic okumak icin sansim nedir 2004 lise 2006 unv mezunuyum simdiden tskler

 218. merhaba. ben düz lise çıkışlıyım bu bölümü biraz araştırdım . acaba bu bölümü özel üniverstede okuyabilir miyim?

 219. Meslek Lisesi mezunuyum ve 2 yıl da önlisans Tıbbi ve aromatik Bitkiler okudum.
  Paramedik Olmak İstiyorum ama devlette biraz zor ama özelden okuyabiliyor muyuz bilginiz var mıdır ?

 220. Sağlık Meslek Lisesi Tıbbi sekreterlik çıkışlıydım sürekli soruyordum buradan da girebilir miyim şansım var mıdır diye ve sonunda oldu şu an Aydın Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümünü okuyorum. Sınıf 50 kişi çoğu att – hemşirelik çıkışlı Sağlık Meslek Lisesinin diğer bölümlerinden gelenlerde var laborantlar ve benim gibi ama 10 küsür kadar düz lise çıkışlı arkadaşlarda var tavsiyem vazgeçmeyin kararlı olun Allah isteyene nasip ediyor.

 221. slm ben imam hatip 11. sınıf dayım paramedik olmak istiyorum ygs2 den geçerli puan alırsam 2 yıllık üniversite okuyup paramedik olabiliyor muyum ?

 222. merhabalar ben 2005 yılında hemşirelik son sınıfta okulu bırakmıştım.daha sonra açık liseden düz lise diploması aldım.şimdide mesleki açık lise hasta ve yaşlı bakım bölümü okuyorum seneye sınavsız geçiş için başvuru yapacağım.diploma notum 85-90.sorum şu 2014 mezunu olacağım bu öncelik için önemli birde ben 88 doğumluyum.sadece yaş sıkıntım var.acaba yerleşmemde yaş engel olur mu?

 223. cevaplarınız için teşekkkür ederim.sınavsız geçişler acaba tüm kontenjanları dolduruyor mu?ben tıbbi sekreterlik mezunu olduğum için geçiş hakkım yok bu bölüme malesef ama çok istiyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim. nasıl çalışabilirim ders çalışma programı hakkında örnek olarak ne önerirsiniz.şimdiden teşekkürler…  🙂

 224. hasta yaslı bolumunu okuyorum paremadık olmak ıstyrum gecıs sansımız var ma anasıl olacak bılgılendırırrmıısnız rıca etsem

 225. sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanmak istedim ama okudugum sehırde paramedık bolumude fizi tedavide yoktu yoktu bende baska sehırlerı tercıh ettım ama hıcbıyer gelmedı bu haksızlık degıl mı herkes gıderken ben gıdemedım lutfen bı acıklama yapar msınız?

 226. merhaba, anadolu sağlık meslek lisesi 2013 att bölümü mezunuyum. 2013 te ygs sınavına da girdim sınavsız geçiş hakkımı kullandım paramedik bölümünü istiyordum ama aranan şartlar olmadı ( boy… )tercihlerde yakın çevremdeki paramedik üniv. yazdım ve artı olarak ameliyathane teknikerliğini yazdım ve ameliyathane teknikerliği oldu ve şuanda pişmanım kaydımıda yaptırdım ama gitmek istemiyorum paramediklik bölümüne gitmek için ne yapabilirim cevap yazrsanız beni memnun edersiniz şimdiden teşekkürler 🙂

 227. Merhaba Düz lise Mezunuyum Annem hemşire o yüzden şu an için tek hayalim paramedik olabilmek.İnternetten özel üniversitelerin acil ve ilk yardım bölümlerine baktım taban puanları oldukça düşük olan özel üniversiteler var.Okuduğum kadarıyla sağlık mesleklilerin direk geçiş hakkından bize yer kalırsa girebiliyomuşuz.Ve aklıma şu geldi zaten sağlık meslek çıkışlılar herhangi bir devlet üniversitesine direk geçiş yapabiliyoken neden özel üniversiteyi tercih etsin?Dolayısıyla özel üniversitelerin paramedik bölümlerinde illaki yer bulurum diye düşünüyorum Bilmem yanlışmı düşünüyorum ? 🙂

  • Berkan, şu anda binlerce sağlık meslek lisesi mezunu var ve sadece ortalama 4 bin tane paramedik alımı var. Eskiden özeller tercih edilmiyordu çünkü alım sayısı kadar mezun oluyordu su anda ısler cok farklı. Taban puanlarına gelınce bazı sitelerde yayınlanan taban puanlarını önemseme ben onların gerçek puan olduklarını zannetmiyorum…

 228. Merhaba ben şuan sağlık meslek lisesi 10. sınıf laboratuvarım bölümümün atamasının az olduğunu duydum üniversitede att ye geçiş hakkım varmı geçersem ek puanı alırmı lise bu arada şu ana kadar derslerim mükemmel

 229. lise çıkışlı 2006 mezunu hemşireyim.bölümümü değiştirmek istiyorum. açıktan veya lisans olarak hangi bölümleri okuyabilirim…..şimdiden teşekkürler

 230. meraba ben sadri ben hasta ve yaslı hizmetleri hasta bakım dalında okuyorum ve devlet hastanesinde staj görüyorum neredeyse hemşirenin yaptığı bütün işleri yapıyorum son sınıfım ve ilk ve acil yardıma sınavsız geçiş hakkım var sizce diploma puanım kaç olmalı cevap verirseniz çok sevinirim çok tskkrler

 231. Meraba. Ben şuan sağlık meslek lisesinde 3.sınıf okuyorum ve önümüzdeki yıl yani 4. sınıfa başlamadan kpssye gireceğim ama ben sınavsız geçişle paramediğe geçmek istiyorum. O yüzden çevremdeki bazı insanlar bana kpssye girmemin mantıksız olduğunu söylüyor. Bazıları ise kpsseye girip hemşire olarak atanıp aynı anda 2 yıllık paramedik okuyabileceğimi, devletin zaten üniversiteden dolayı atamayıda aynı şehre yaptığını söylüyor. Bunun hakkında bana bilgi verirmisiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

 232. ben sağlık meslek mezunuyum hemşirelik bölümden mezun oldum şuan kpss ye hazırlanıyorum ama aynı zamanda üniversite dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. dibloma puanım 77.80 parametik yazsam çıkar mı ? cevap verirseniz sevinirim teşekkürler…

  • ebru, puanlar her yıl değişiyor bu yüzden bir şey diyemem ama kontenjanı çok olan üniversiteleri yazarsan şansın var…

  • emre, laboratuvar bölümünden geçiş yok diye biliyorum ama doğruda olabilir yanlışta en iyi cevabı okul yönetiminden alabilirsin.

 233. selam arkadaşlar ben açık lise 4 yıllık çocuk gelişimi ve eğitimi okudum ama üniverstede bölümümü değiştirmek istiyorum att yada anestezi gibi nasıl yapabilirim yada geçe biliyo muyum bilgilerinizi bekliyorum lütfen

 234. merhaba. Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü öğrencisiyim. üniversiteye dikey geçiş hakkımı kullanıp paramedikliğe geçmek istiyorum. ama dışardan duyduğum bilgilere göre üniversiteler kendi il ve ilçelerinden öğrencilere öncelik tanıyormuş. samsun doğumluyum ama sinopta okudum. sinop üniversitesinin paramedik bölümü yok ben samsuna direk geçebilirmiyim? şimdiden teşekkürler…

  • Elif, meteb içi ve dışı denen olay aynı senin anlattığın gibi samsun 19 mayıs üniversitesi ilk ve acil yardım bölümü ilk olarak samsundan öğrenci alıyor kontenjan kalırsa başka illerden öğrenci alıyor.

 235. İtfaiye Eri olarak görev yapmaktayım, görev yaptığım ildeki 112 personelinin birçoğunu az çok tanıyorum. Düz lise mezunlarının paramedic önlisans bölümüne girmesi çok zor, ben bugüne kadar duymadım diyorsunuz. Ancak verdiğiniz bu bilgi yanıltıcıdır. Sadece benim görev yaptığım ilde ve benim tanıdığım 2 paramedic düz lise çıkışlıdır. Ve İstanbul’da görev yapan EML çıkışlı bir itfaiyeci arkadaşım Bilim Üniversitesi’nde bu bölüme devam etmektedir. Bilginiz olsun. 

  • itfayeci, son iki yılda artan özel okullarda bu görülmektedir. Ama devlet üniversitesinde düz lise çıkışlı yok. Şu anda mevcut binlerce sağlık meslek çıkışlı bu bölüme yerleşemezken bir düz lise mezununun bu bölüme yerleşmesi çok mantıksız ve hiçte etik değil. Niye derseniz bu iş iki yılda öğrenilecek gibi değil. Öğrenen de olabilir ama bu mesleğe aşık olması gerekir.

 236. Merhaba Sayın Editör, liselerdeki att ünvanının kaldırılması yardımcı sağlık teknisyenliğinin getirilmesi ile sizce 2014 yılı da olmak üzere bundan sonra att alımlarının azalacağı anlamına gelir mi bu yapılan torba yasası düzenlemesiyle lise mezunlarını üni. düzeyine çekilmek isteniyor bu durumda paramedik alımları att alımlarından daha fazla olur demek doğru olur mu ? Teşekkürler

  • Ayşe, şimdilik şu olur bu olur demek için çok erken ama son alımlarda paramedik alımları da düştü ATT alımlarıda. Şu anda istasyon sayıları da düşürülüyor istasyondaki eleman sayıları da.

 237. Gunaydin parsef duz lise mezunuyum ancak paramedic okumak istiyorum.ozel uniye girebilmem icin ucretli yani min. kac puan almam gerek.bilgi verir msnz?

  • bengi, minimum şu kadar puan alırsan yerleşebilirsin diyemem çünkü her sene değişiyor bu puanlar kontenjan sayısına göre bu programı tercih edenlerin puan durumuna göre değişiyor. O yüzden ne kadar yüksek alırsan senin için o kadar iyi. Cevabı onaylamadığımdan dolayı mesaj sitede gözükmüyordu kusura bakma…

 238. merhaba bn attyim ve ve üniversitede okuyorum bu yıl paramedik olarak mezun olucam sizce kpss ye okulu bitirip paramedik olarak mı girmeliyim yoksa okulu bitirmeyip att olarak mı girmeliyim paramedik alımının olmayacağını duydumyardımcı olursanız sevinirim

 239. Merhabalar ben 12. sınıf ticaret meslek lisesi öğrencisiyim ve bölümüm muhasebe. Kendi bölümümü okumak istemiyorum Paramedi düşünüyorum fakat bezmi alem vakıf üniversitesine giriş yapma imkanım var mıdır ? boş yer kalır mı gibisinden soruyorum ya da meslek liseli alıyorlar mı ? ve kısmet olursa paramediyi okursam açıkta kalma gibi bi durum söz konusu mu acaba devlete yada özele girmekte sıkıntı çekilirmi ?

  • Bilge K., özel üniversitelere tercih verebilirsin ygs 2 puanıyla. Bölümden mezun olduktan sonra ne olur orası bilinmez şu anda atamalar gittikçe düşüyor.

 240. merhaba ben sağlık meslek 11.sınıf hemşirelik bölümü okuyorum ama paramedik istiyorum çevremdekiler çok riskli bir meslek olduğunu söylüyor sizce nasil bir meslek?

 241. BEN 1992 DOGUMLUYUM VE. TİCARET MESLEK LİSSİNDEN SONRA 2 YILLIK ÜNİVERSİTE DE İŞLETME YÖNETİMİ OKUDUM OKULUM BİTTİ.. AMA ŞİMDİ TEKRAR ÜNİVERSİTE OKUMAK İSTİYORUM BUDA SGLIK BÖLÜMÜ TABİKİ SANSIM NEDİR… YGSDE KAC PUAN ALMAM GEREKİR VE 2 SINAVADA GİRMEM GEREKİYOMU. NASIL BU BBÖLÜME YERSESE BİLİRİM 2 YILLIK BÖLÜM OKUMAK VE HEMŞİRELİK YAPMAK İSTİYORUM.

 242. Merhaba hocam, 2014 teki kpss sınavına girip, sonradan tercih yaparak atandım diyelim,ama mezun değilim en fazla kaç ay yada yıl olarak atandığım kadroyu dondurabilirim. ?

  • Fethi, atandığın kadroyu donduramazsın mezun olmadıgından dolayı atandıgın yere basvuru yapamazsın ve basvuru yapamadıgın gıbı baska bırınınde o bos kontenjana atanmasına mani olursun. Bunun için yapman gereken sınava gırıp mezun olduktan sonra tercıh yapman.

 243. merhaba duz lıse 2013 mezunuyum ve su an unv hazırlanıyorum ve paramedik okumak ıstıyorum dıploma notunun bır onemı var mı bu konuda

 244. Merhaba editor kasim ayindaki atamalarda gaziantepin ilcesindeki devlet hastanesine att olarak atandim. Aynı zamanda paramedilik okuyorum. Öğrenim Durumundan dolayi merkezdeki hastaneye gecebilir miyim ? Bu süre en erken ne olur? Cevaplarsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. ..

  • reyhan, resmiyette böyle bir hakkın var öğrenim durumundan dolayı öğrenim gördüğün yerde çalışabiliyorsun ama ben bugüne kadar bu haktan öğrenim gördüğü yere geçeni görmedim duymadım. Sağlık müdürlüklerine sorabilirsin yada sendikalara eğer şansın varsa bu işlerle ilgili birini bulabilirsen sana yardımcı olacaktır.

 245. Ben paremedik ikinci birinci sınıf öğrencisiyim.Kpssye girdiğimde ikinci sınıfta olmuş olucam acaba paremedik olarak tercih yapabilir miyim.?

  • özlem_22, gelen yorumların hepsi onaylanıyor ve cevap yazılıyor arkadaşlar takip etmiyorsunuz yazdıgınız yorumları. Sorun neydi özlem =?

 246. sorum şuydu; şuanda açıktan hasta ve yaşlı hizmetleri okuyorum(lise). Paramedik bölümüne geçiş yapma hakkım var fakat yaptığım araştırmalarda takıldığım bir şart var ’23 yaşından gün almamış olmak’ diye. Ben mezun olduğum yıl 24 yaşında oluyorum. Şuana kadar notlarım çok iyi ve iyi bir diploma puanım olur. sizce yaş küçültmesi yaparak bölüme girme şansım var mı? Ya da bu şartı aramayan bir devlet üniversitesi mevcut mudur? teşekkürler..

  • ozlem_22, soruna cevap verdim diye hatırlıyorum tekrar yazıyorum. Yaş ve boy, kilo şartı bütün okullarda var. Yani bu bölüme girmeden önce yaşın tutması boy ve kilo oranınında verilen kriterlere uyması gerekiyor. Ama şöylede bir durum var her üniversite bu durumu gözardı ediyor ve bu kriterlere uymuyor. Hangi üniversitelerde bakılmıyor bu şartlara bilmiyorum tek tek arayıp öğrenmek lazım…

  • mehmet, önlisans hasta ve yaşlı bakımından geçiş var mı bilmiyorum ama meslek lisesi hasta ve yaşlı bakımından paramedikliğe geçiş var.

 247. ben sağlık meslek lisesi 3. sınıf hemşirelik okuyorum 2 yıllık paramediklik istiyorum geçiş yapabilir miyim , bide mezun olduğumda sonradan geçiş yaptığım için paramedik yardımcısı mı oluyorum yoksa paramedik mi sayılıyorum

  • ebru, geçiş hakkın var diploma notun ile geçiş yapabilirsin ilk ve acil yardım bölümüne. Paramedik yardımcısı diye birşey yok önlisans eğitimini bitirdikten sonra Paramedik (İlk ve Acil Yardım) mezunu olacaksın.

 248. paremedik bölümü okuyabilmemiz için veya okuyup mezun olduktan sonra çalışabilmek için işgücü kaybı raparu isteniyormu ve isteniyorsa oranı % kaç olmalıdır?

  • ayşe, okula yerleşebilmek için tam bir sağlık raporu isteniyor, raporunda temiz olması gerekiyor. Çalışabilmek için de aynı şekilde sağlık raporu isteniyor. Kolay bir meslek olmadığı için vücut yapısı müsait olması gerekiyor.

   • açıkcası ben bir tarafik kazası geçirmiştim ve bunun sonucunda %7 işgücü kaybı raporu almıştım bu bana engel olurmu kesin bir bilgiye ihtiyacım var şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

 249. Merhaba, benimde bir sorum olacak düz lise 2001 mezunuyum.işletme yönetimi bitirdim.Bu yıl tekrar sınava girip paramedik bölümü özel üniversiteden tercih yapacağım.gelme olasılığı varmıdır?

 250. eğer yanlış anlamadıysam deiğinize göre sağlık hariç meslek lisesi öğrencileri bu bölümü okuyabilmesi için çok yüksek bi puan artı kontenjan boşu olması gerekiyor bunun başka bi yolu yokmu kontenjanlarımı beklemek zorundayız

 251. İYİ AKSAMLAR. BEN ÖNLİSANS İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNDEN 2015 MAYS AYINDA MEZUN OLUCAM . 2014 KPSS DEN EN DÜŞÜK KAÇ ALIRSAM ATAMAM OLUR. TEŞEKKÜRLER

  • parder, ne kadar yüksek alırsan şansın o kadar yüksek olur alımlar git gide düşüyor puanlarda git gide artıyor. Şu kadar alırsan yerleşirsin diye bir seçenek kalmadı artık 2 yıl önce 60 puanlılar atanırken şu an 75 alanlar bile yerleşmekte zorluk çekiyorlar.

 252. Merhaba benim bir sorum olucak bulunduğun şehirdeki üniversitede paramedik bölümü yok başka bir üniversiteye yatay geçiş yapma şansımız azalıyormuş ilk önce orda yaşayanları alıyorlarmış sizce bu doğrumu bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Meral, meteb denilen şey o oluyor. Eğer bulunduğun ilde direk geçiş yapacagın bölüm yoksa baska bir ilin üniversitesine gittigin için meteb dışı kalıyorsun ve şansın azalıyor.

 253. merhaba arkadaslar oncelıkle bu mesleğe gönül verıp, bu mesleği gercekten yapmak ısteyen arkadaslar bır yolunu bulup bu bolumı okuma sansını elbet edeceklerdır… oncelıkle ben kendımden soz etmek ıstıyorum. sağlık meslek lısesı tıb sekreterleık 2008 mezunuyum. lıse bıttıkten sonra hemen yatay gecısle onlısans tıbbı dokumantasyon ve sekreterlık programına gecıs yaptım… her gun ıcımde paramedıc olma konusunda buyuk bır hısr gelısıyordu. sonra hemen onlısans tıb.dok. ve sekreterlık programını bırakıp ösym sınavına girdim. sozel cıkıslı olmama ragmen ygs 2 den 300 cıvarı bır puan aldım ve ygs 2 ıle ogrencı alan dıyalız bolumune yerleştim ( diyaliz bölumu ıcın özel unıversıtelerı tercıh yapmanızı tavsıye ederım.cunku özel unv ler bile ilk acıl yardım bolumu için full yatay gecısle gelen ögrencıyle doluyor.diyalızde yatay gecısle gelen ogrencılerın yanısıra ygs 2 puanı ıle gıren ogrencıler cok.)arkasından diyalız bolumune basladım ve ılk yarıyıl ders not ortalamamı 83 ganomu ise 3.46 ( 4 uzerınden ) tutmayı basardım. yatay gecıs ve bolumnler arası gecıs tarıhlerını takıp edıp yatay gecıs basvurularımı olabıldıgınce cok unıversıteye yaptım. ve sımdı bır unıversıteye yatay gecıs ıle ilk ve acil yardım ( paramedic) bolumune kabul edıldım kaydımı yaptırdım. yatay gecıs basvuru kosulları unv den unv ye degısıyor. sağlık meslek lısası olmayıp da paramadıc okumak ısteyen arkadaslara tek çözüm bu… sevgilerle darısı sızın basınıza.

 254. iyi geceler bi sorumuz olacak biz iki arkadaş 2007 Att mezunuyuz direk geçiş hakkımız varmı paramedikliğe varsa nasıl olacak. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • Att Aykut ve Att Mehmet, Direk geçiş hakkınız var ösym ye basvuru yapacaksınız direk geçiş hakkınız için sonrasında da diploma notu ile tercıh yapacaksınız. Fakat mezunıyet yılınız 2007 oldugu ıcın bos kontenjan gelme sıkıntısı var.

 255. epilepsi hastasıyım ama nerdeyse bi kaç yıldır hiç nöbet geçrmyrm bu hastalık attt.ye engel mi özelde okumayı düşünüyorum att yi yardımcı olursanız sevinirim

 256. Meraba ben şuan 9.sınıf laboratuvar bölümü okuyorum iş olanağı düşük olduğu için üniversitede bölümümü değiştirmek istiyorum direk geçişle 2 yıl att bölümüne geçebilirmiyim ?

 257. ben 2013 lise hemsirelik mezunuyum okul puanım 77 normalde geciş yapabiliyorum paramedik olmak icin ama yapmadım bu sene yapabilirmiyim

 258. MRB BEN ELİF TİCARET MESLEK LİSESİNDE 12.SINIF ÖĞRENCİSİYİM BÖLÜMÜNÜZÜ OKUMAK İSTİYORUM PUANIM COK MU YÜKSEK OLMALI BU BÖLÜME GİRMEM İÇİN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 259. ya peki sizce yerlesebilme durumum nedir aynı puanla arkadaslarımdan yerlesen oldu ama mezuniyet yılı önemli diyorsunuz ve yaş faktörüde önemliymis ben zaten bu sene mezun olacaklarla aynı yastayım küçük baslamıstım okula. yerlesememekten korkuyorum.

 260. BEN LİSE 2, SINIF ÖĞRENCİYİM tıbbı laboratuvar bölümünü okuyorum paramediğe direkt geçiş yapabilirmiyim direk geçiş olursada diploma notum kaç olmalıdır ?? teşekkürlerr 🙂

 261. mrb ben düz lise mezunuyum büro yönetimi bitirdim iki yıllıkta..şimdi paramedik yüksekokuluna girebiliyomuyum..ve okul bitince kpss mi önemli işe alınırkenmi sağlık mezunları önce alınıyo..yoksa üniyemi ?

 262. MERHABA BEN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MAKİNE(CNC) BÖLÜMÜ 2013 MEZUNUYUM VE ŞUANDA 2 YILLIK MEKATRONİK BÖLÜMÜ OKUYORUM FAKAT PARAMEDİK OLMAK İÇİN CAN ATIYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR LÜTFEN YARDIMCI OLUN ÖZEL ÜNİV. GİDEBİLİRMİYİM??

 263. Arkadaşlar Düz lise çıkışlılar için bir araştırma yaptım özel üniversitelerin çoğunu tek tek aradım.İnternet ortamında verilen taban puanlar kesinlikle doğruymuş.Yani eğer düz lise çıkışli iseniz geçen yıla göre ygs 2 den 220 puan yaptığınız taktirde girne amerikan üniversitesine ücretli olarak girebiliyordunuz tabiki daha yüksek alırsanız çeşitli üniversitelerdede şansınızı deneyebilirsiniz.Tabiki özel üniversitelerden bahsediyorum.Sağlık meslek çıkışlılar varken devlet üniversitelerini hiç düşünmeyin bile.Ama tahminimce bu yılda tercih yoğunluğu nedeniyle puanlar bi hayli yükselcek.

   • Devlet üniversitesi olarak sadece selçuk üniversitesi öğrenci işlerini aradım ve geçen yılki taban puanını teyit ettirdim 397 puan dediler Yani geçen yıla göre bir paramedik olmak içinde ygs 2 den 397 puan almakta inanılmıycak kadar kolay bir puan değildir.Özel üniversitelerden nişantaşı üniversitesi, girne amerikan üniversitesi ve okan üniversitesininde öğrenci işlerini arayıp puanı teyit ettirdim.Dolayısıyla puanların şaşırtıcı veya yanlış olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca sml çıkışlıları direk geçiş yapabildikleri için taban ve üst puanlarının hesaplanması kısmına hiç bir şekilde etki etmediklerini onların ygs2 türündeki puan hesaplamalarını etki edemiyeceğini ve bu taban puanlarının alan dışı tercihlerden oluştuğunu söylediler.Tabiki yine tahminler bu puanların bu yıl dahada yükseleceği şeklindeymiş. Zamanında benim gibi bu sorunun cevabını arayıpta umutsuzluğa düşen arkadaşlar varsa bilgilenmeleri açısından bu açıklamayı yapmaya gerek duydum. Yine içinde bir merak kalan var ise istediği üniversitelerin öğrenci işlerini arayıp çok kolay bir şekilde bilgi alabilirler

 264. admin sana soru sorduk neden cevap vermiyorsun hepsini yanıtlıyorsun bizimki ne cevap vermiyosun bilgin yoksa söyle bene baska yerde arastrym

  • Serhat, sorunun cevabı sende bende değil kardeşim. Eğer rahatsızlığın çalışmaya engel değilse (24 saat içerisinde tüm zorluklara ve çaresizliklere göğüs gerebiliyor sa) 112 de de çalışabilirsin. Ama hastalığın herhangi bir sıkıntıda atak geçiriyorsa çalışmana engel oluyorsa hiç bulaşma bu işe.

 265. 2012 att bölümü mezunuyum bulunduğum ilde geçen yıl paramediklik bölümü açıldı diploma puanım 77 ygs ye girdim kazanma ihtimalim var mı bu diploma puanının yüzde kaçı etkili şimdiden teşekkürler

  • Şahşah, sadece diploma puanı önemli değil senin için, diploma puanının yanında mezuniyet yılı ve yaşta önemli bunlar ne kadar çok artarsa şansın o kadar çok azalıyor.

 266. merhaba ben ankara ünv ‘ de tıbbı dökümantasyon ve sekereterlik bölümü okuyorum 1 sınıfım 1 bitmek üzere 🙂 seneye bu bölüme geçiş yapma gibi bir imkanım var mı?

 267. benm paramedıklıge gecıs hakkım var dıploma puanım 4 yılın orrtalamsı 71 sızce paramedıkllıge gecs yapabılırmıyım ve boy kılo sorunu varmı acaba ?

 268. benim puanım attye tutmuyor.herhalde 🙁 ama anadolu lisesi okuyup üniversite olarak att bölümünü okuyabiloyormuyuz?cevaplarsanız çok sevinirim 😀

 269. ben 4 yıllık üniversite mezunuyum..bnm paramedicliğe gecme şansım olur mu..devlet kurum değiştirme gibi bi imkan sağlıyor mu. düz liseden kazandığım için tekrar sınava girip tercih yapma sansım da yok..112 de hemşire kadrosuyla çalışamaz mıyım ya da ddeğiştiremez miyim

 270. benim bu seneki ygs2 puanım 302. 1994 doğumluyum ve kıbrıs vatandaşıyım.düz lise mezunuyum bu sene yakındoğu üniversitesine başlicam bu bölümü bitirdikden sonra i konusunda sıkıntıya girermiyim türkiyede çalışmak istiyorum

 271. merhaba ben derya hemşirelik 4.sınıf öğrencisiyim ortalamam 90 ama bulunduğum şehirde paramedik bölümü yok başka üniversitelerin beni alma olasılığı çok mu düşük?

 272. merhaba ben asml 4. sınıf hemşirelik öğrencisiyim. paramedik e geçmek istiyorum ama boy sınırı varmış bikaç santimle kaçırıyorum galiba. alınır mıyım sizce ?

 273. Merhaba, sağlık mesleği bu sene bitirdim marmara paramedik ygs2 ile 340 puan, ama ben ortaöğretim başarı puanımla giriyorum. benim ortaöğretim puanımın onların ygssine mi denk geliyor yani ygs’m 340 değil ama ortaöğretimim 340la girebiliyo muyum

   • merhaba ben 8. sınıf öğrencisiyim eskiden beri ATT okumak istiyodum ancak kaldırıldı bende paramedik okumaya karar verdim ama ne yapıcağımı bilmiyorum hangi liseye gitmem gerektiğini bilmiyorum bazı arkadaşlarım anadolu gibi okullardan da gidebilirsiniz diyo ama benim de aklıma yatmadı yeni sağlık mesleğin bölümleri değişik ben ne yapıcam fikir verebilirmisiniz :)))

 274. meraba benim ygs2 puanım 201 sizce bu bölüme istanbuldaki özel üniversitelerde girebilirmiyim birde istanbuldaki özel üniversitelerin hangisinde bu bölümün olduğu hakkında bir bilginiz varmı

 275. Yüksekten kastınız ne mesela benim ygs 2 puanım 406 gidebilir miyim ?arkadaşlar siz de yardımcı olursanız sevinirim benim ygs 2 puanım 406 sizce paramedikten yerleşme ihtimalim ne kadar ?

 276. merhaba ben düz lisede 11.sınıf öğrencisiyim.üniversitede hemşirelik okuduktan sonra paramediğe ya da att ye geçiş hakkı var mı?

 277. MERHABA
  ben merve . ben özel…..anadolu sağlık meslek lisesinde okuyorum. bölüm ATT. 11.sınıfa geçtim . paramedik bölümüne direk geçiş yapmak istiyorum . yapabilirmiyim sizce . şuan dershaneye gidiyorum TM ye yazdı hocalar temelim iyi olmadığı için seneye sayısal bölümüne yazılıcam . ünv sınavından kaç almam gerekiyo .

 278. SELAM BU İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNDE SAĞLIK MESLEK LİSELERİ DİREK DOLDURUYOSA BU BÖLÜMÜ NEDEN TABAN PUANI FALAN VAR YGS 2 HER ÜNİVERSİTENİN TABAN PUANI VAR HER ÜNİVERSİTE YGS2 YLE ALIYOMU BEN ANADOLU LİSESİNDEYİM PUANLA GİREBİLİR MİYİM

 279. Mrb ben de bu bölümü çok istiyorum çoktan beri anadolu lisesinde 12. sınıfım deneme ygs 2 puanlarım en düşüğü 435 bu bölüme girme şansım nedir ?

 280. Merhabalar. Ben mardin ilk ve acil yardım bölümünü bitirdim . Kpss kaydini yaparken sisteme paramedik diye yapmışlar .. sınıf arkadaşlarım sisteminde ilk ve acil yardım diye geciyor 80 puan aldim. Sistemde kodları farklı . Tercih sırasında sıkıntı çıkar mı ? İlk ve acil yardım diye tercih yapabilirmiyim ? Çok korkuyorum acil cevap verirseniz çok sevinirim .