Sağlık Meslek Liselilerinin Staj İsyanı

0
2556
staj

Suluova Sağlık Meslek Lisesinde ki bazı öğrenci velileri çocuklarının hastanede staj görmemesine tepki gösterdi.

Suluova Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Lisesi önünde toplanan öğrenci velileri, hastanelerin bünyelerinde sadece 3308 sayılı meslek eğitim kanunu kapsamında belirlenen kontenjan dahilindeki staj gören sağlıkçı öğrencilere maaş verdiklerini, kanun kapsamı ve kontenjan dışında kalanlara ise maaş veremeyecekleri için staja kabul etmediklerini ifade ederek, yetkililerden 3308 sayılı meslek eğitim kanununun değiştirilmesini ve tüm öğrencilerin staj görmelerinin önünün açılmasını istediler.

Konu hakkında okul yetkilileriyle görüştükten sonra okul önünde toplanan bir grup veli adına açıklamalarda bulunan öğrenci velilerinden Süleyman Yüce, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının 1. döneminde hastanede staj gören bazı öğrencilerin 2. dönemin başlamasıyla staja kabul edilmediklerini, staj göremeyen sağlık lisesi öğrencilerinin ileriki yıllarda hastanelerde göreve başladıklarında gerekli deneyime sahip olmadıkları için yeterli ve etkili sağlık hizmeti vermekten uzak kalacaklarını belirtti.

Sağlık lisesi öğrencilerinin hastane haricinde staj imkanlarının olmadığına dikkat çeken Süleyman Yüce yaptığı basın açıklamasında; “öğrencilerimizin bazılarını staja almıyorlar, sebep ve gerekçe olarak ‘bunların ödeneklerini ödeyemiyoruz, döner sermayeden ödeneklerini yapamıyoruz’ diyerek bazı öğrencilerimize staj yaptırmak istemiyorlar. Fakat biz diyoruz ki, parayı da istemiyoruz, yeter ki staj görsünler, staj bu çocuklarımızın geleceği için çok önemli, yarın birgün bunlar hastanelerde göreve başlayacaklar, o zaman nasıl bir uygulama yapacaklar. Yarın bir gün bizim kendimiz ve büyüklerimizde düşebilecek o hastaneye. Sağlık Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız sesimizi duysun. Bu olaya bu konuya bir el atsınlar. Çocuklarımızın mağduriyetini gidersinler. Çocuklarımızın geleceğini ellerinden almasınlar. Büyük şehirlerde bir çok hastane olduğu için o bölgelerde bu sorun yaşanmayabilir. Ama Amasya küçük bir il. Amasya ve Suluova’da birer tane hastane var, kontenjanları sınırlı, o yüzden öğrencilerin staj ücretini karşılayamayacaklarını ifade ediyorlar. Öğrencilerimiz birinci dönem staja gitti, ikinci dönem başladığında ise öğrencilerimizi hastaneye staja gidemedi. Bu öğrenciler şimdi okulda da staj göremiyorlar, çünkü gerekli ortam yok. Biz istiyoruz ki hastanede bire bir görevlerini yapsınlar, stajlarını görsünler, bunun için Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Sağlık Bakanımız yardımcı olsunlar bu öğrencilere” diye konuştu.

Çocuğunun staj görememesine tepki göstererek yetkililere seslenen bir başka öğrenci velisi Seçkin Akgül ise, “benim çocuğum bugüne kadar okumuş ve gelmiş, 4 yılını vermiş buraya, şurda okulun bitmesine kalmış 4 ay. 4 Ayda staj görmeyince bildiğini de unutursa ben çocuğumu yarın nereye vereceğim” dedi.

Açıklamaların ardından ‘çocuklarımızın staj hakkını geri istiyoruz’ şeklinde topluca yetkililere seslenen öğrenci velileri ellerinde ki ‘staj hastanede yapılır okulda değil’, ‘uygulaması olmayan hiçbir iş doğru bir sonuca ulaşmaz’, ‘beni iyi yetiştir hayatını değiştir’ yazılı pankartları açarak yetkililerin dikkatini çekmeye ve seslerini duyurmaya çalıştılar.

Yetkililere seslenerek bir an önce çözüm üretilmesini talep eden öğrenci velileri daha sonra basın açıklamasının ardından dağıldılar.

Kaynak:ikincikat.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin